Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Paschalis Baylon, zakonnik
Dziś jest: Piątek, 17 maja 2024

REGION

Oprysk przeciwko chrabąszczom – lepiej nie wchodzić do lasu

czwartek, 02 maj 2024 17:21 / Autor: Kamil Zapora
źródło: RDLP w Radomiu
Kamil Zapora

Od poniedziałku na terenie Nadleśnictwa Dobieszyn, w miejscach objętych opryskiem przeciwko chrabąszczowi majowemu, wprowadzony zostanie zakaz wstępu do lasu.

Nadleśnictwo Dobieszyn informuje, że w związku ze znacznymi szkodami powodowanymi przez chrabąszcza majowego i chrabąszcza kasztanowca, a także wyczerpaniem innych metod ograniczania jego liczebności, wykonane zostaną opryski agrolotnicze. Od najbliższego poniedziałku na powierzchni 1680 ha objętej zabiegiem wprowadzony został okresowy zakaz wstępu do lasu.

Na czas wykonywania zabiegu na obszarach nim objętych ustawione zostaną tablice informacyjno-ostrzegawcze, zakazujące wstępu do lasu (zakaz wprowadzony Decyzją Nadleśniczego). W galerii pod tekstem znajdziecie mapę z zaznaczonymi obszarami.

Zastosowany środek rozpylany jest tuż nad koronami drzew. Działa szybko, skutecznie, możliwie bezpiecznie i wybiórczo, a dodatkowo szybko rozkłada się w środowisku.

Lokalizacja zabiegów została precyzyjnie ustalona z wykorzystaniem technologii GPS i obejmuje najbardziej narażone przez zniszczenie na skutek żerowania pędraków chrabąszczy tereny. Wykorzystanie zabiegów agrolotniczych jest konieczne, ponieważ zabieg trzeba przeprowadzić w krótkim czasie, na dużej powierzchni, oprysk z powietrza jest mniejszym zagrożeniem dla innych organizmów i środowiska i nie ma zagrożenia zniesienia środka na obszar niebędący przedmiotem zabiegu.

Termin wynika z obserwacji kulminacji rójki chrabąszczy i innych szczegółowych i precyzyjnych działań monitoringowych prowadzonych przez leśników w ścisłej współpracy z Zespołem Ochrony Lasu w Radomiu (wyspecjalizowaną jednostką zajmującą się oceną stanu zagrożenia lasów). Pomimo, że dla pszczół i innych owadów zapylających zabieg w stosowanej dawce jest praktycznie nieszkodliwy to zgodnie z zaleceniami dobrej praktyki ochrony roślin wykonywany będzie od wschodu słońca do rozpoczęcia lotów przez pszczoły, oraz od zakończenia lotów przez pszczoły do zachodu słońca.