Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Jan Nepomucen Chrzan, męczennik
Dziś jest: Piątek, 01 lipca 2022

REGION

"Świętokrzyskie Victorie" przyznane

piątek, 27 maj 2022 15:56 / Autor: Magdalena Król
fot. UMWŚ
Magdalena Król

Mirosław Gębski, Fabryka Kotłów "SEFAKO S.A." oraz gmina Solec-Zdrój to laureaci XIV edycji Nagrody Marszałka Województwa “Świętokrzyska Victoria”.  

- Nagroda "Świętokrzyska Victoria" trwale wpisała się w tradycję naszego województwa i każdego roku honorujemy nią najaktywniejsze przedsiębiorstwa, samorządy i osobowości - podkreśliła wicemarszałek Renata Janik. - Dzisiejsza uroczystość jest okazją do podziękowania za ich ciężką pracę i wkład w rozwój województwa świętokrzyskiego.

- Przypomnę, że "Świętokrzyskie Victorie" wręczymy dziś po raz czternasty - powiedział przewodniczący Sejmiku Andrzej Pruś. - I choć wybór nie był łatwy, udało nam się wyłonić najlepsze z najlepszych w regionie firmy, jednostki samorządu terytorialnego oraz osoby, które poprzez swoją działalność społeczną i zawodową są ambasadorami Ziemi Świętokrzyskiej, kreują jej rozwój.

W tym roku marszałek województwa Andrzej Bętkowski, ze względu na służbowy wyjazd do Brukseli, nie mógł uczestniczyć w uroczystej gali. Jak podkreślał wcześniej, uroczystość wręczenia statuetek jest prawdziwym świętem naszego regionu i świętem ludzi, którzy swoją codzienną, wytężoną pracą budują pozytywny wizerunek Świętokrzyskiego.

- Serdecznie gratuluję zwycięzcom i nominowanym w tegorocznej edycji Świętokrzyskiej Victorii, jednocześnie dziękuję za państwa aktywność w życiu społeczno-gospodarczym i kulturalnym naszego regionu - powiedział przed wyjazdem marszałek Andrzej Bętkowski.

Zwycięzcą XIV edycji Nagrody Marszałka Województwa w kategorii Samorządność została Gmina Solec-Zdrój.

- Ideą samorządności jest dobre gospodarowanie, znajomość potrzeb swoich mieszkańców i odpowiedź na te potrzeby, sprawne zarządzanie majątkiem, rozwijanie społeczności, inwestowanie. W tym roku nagradzamy w tej właśnie kategorii Solec-Zdrój. To rozwijająca się, inwestująca w infrastrukturę, kulturę, edukację i komfort życia swoich mieszkańców gmina - podkreśliła wicemarszałek Renata Janik. - Od lat samorząd gminy skutecznie sięga po środki z Unii Europejskiej. Miejscowość odzyskuje dawny blask dzięki rewitalizacji. To jedno z najbardziej popularnych miejsc w regionie, chętnie odwiedzane przez turystów.

Nagrodę odebrał wójt Adam Pałys.

- Cieszę się, że Kapituła dostrzegła nasze starania - dziękował Adam Pałys. - Pracujemy i udaje nam się zrobić wiele dla sławy i znaczenia całego województwa świętokrzyskiego. Mam nadzieję, że rozwój Solca-Zdroju i w przyszłości marki świętokrzyskiego uzdrowiska sprawi, że nasz region będzie znany daleko poza granicami kraju. Dziękuję za uznanie naszej pracy - powiedział wójt Solca-Zdroju.

W kategorii Przedsiębiorczość statuetka "Świętokrzyskiej Victorii" została przyznana Fabryce Kotłów „SEFAKO” S.A.

- Cieszę się, że w gronie przedsiębiorstw najlepszych, najprężniej rozwijających się i promujących świętokrzyską gospodarkę, które wyróżniamy statuetką przyznawaną przez marszałka województwa, znalazła się firma SEFAKO - powiedział wicemarszałek Marek Bogusławski. - Przypomnę, że to marka rozpoznawana i doceniana, działa od 48 lat jako jeden z największych i najbardziej cenionych producentów kotłów energetycznych w Polsce i Europie. Laureat wielu pożądanych nagród. Przyczynia się do rozwoju środowiska gospodarczego, ochrony środowiska, jest doceniany za włączanie się do rozwoju kulturalnego, działalność charytatywną, wspieranie młodych sportowców i inicjatyw na rzecz lokalnej społeczności.

Statuetkę otrzymał prezes "SEFAKO" S.A. Jacek Boruciński.

- Dziękuję za wyróżnienie i statuetkę, to doniosły moment i ważna nagroda dla wszystkich naszych pracowników - powiedział prezes Jacek Boruciński. - Dziękuję załodze naszej fabryki. To oni właśnie przyczynili się do budowania marki, promowania jej i docenienia naszej działalności produkcyjnej. Nagrody to bodziec do tego, by pracować jeszcze lepiej i wydajniej nawet teraz, w sytuacjach kryzysowych pandemii czy inwazji na sąsiadujący kraj. Dziękujemy Kapitule za impuls do dalszego rozwoju - dodał.

Zwycięzcą w kategorii Osobowość w XIV edycji nagrody był Mirosław Gębski.

- Człowiek, który cieszy się ogromnym poparciem i zaufaniem wśród społeczności lokalnej i po raz szósty został wybrany do Rady Powiatu w Kielcach. Od 23 listopada 2018 r. objął funkcję Starosty Kieleckiego - przedstawił laureata przewodniczący Sejmiku Andrzej Pruś. - Jest mocno zaangażowany w odkrywanie i upamiętnianie prawdy historycznej. To inicjator przedsięwzięć ku czci Żołnierzy Wyklętych, organizator pomocy dla kombatantów, dba o tradycje naszego regionu i popularyzuje je wśród mieszkańców - dodał przewodniczący.

- Dziękuję za wyróżnienie Kapitule. Ta nagroda to wyróżnienie dla wszystkich moich współpracowników. Dziękuję moim najbliższym, którzy mnie wspierają, przyjaciołom, samorządowcom - powiedział wzruszony Mirosław Gębski. Laureat postanowił przeznaczyć przyznaną nagrodę finansową 5 tysięcy zł jako pomoc dzieciom na Wileńszczyźnie, wkład do akcji świątecznej "Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach".

Galę nagrody “Świętokrzyska Victoria” uświetnił koncert zatytułowany “Baw mnie! Seweryn Krajewski Symfonicznie” z udziałem solistów oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej pod batutą Jacka Rogali.
Laureaci XIV edycji Nagrody “Świętokrzyska Victoria”:

Gmina Solec-Zdrój - kategoria Samorządność

Gmina Solec-Zdrój rozwija swój potencjał uzdrowiskowy, co służy nie tylko mieszkańcom, ale i turystom. Rewitalizowane jest centrum miejscowości. Powstają miejsca rekreacji, stale poprawiana jest infrastruktura edukacyjno-sportowa, realizowane inwestycje proekologiczne. Uporządkowywana jest gospodarka wodno-ściekowa, a budynki użyteczności publicznej są termomodernizowane.

Fabryka Kotłów „SEFAKO” S.A. - kategoria Przedsiębiorczość

Fabryka Kotłów „SEFAKO” S.A. to jeden z największych i najbardziej cenionych producentów kotłów energetycznych w Polsce i Europie. Urządzenia stosowane są głównie w energetyce zawodowej, przemysłowej i ciepłownictwie. Kotły z Sędziszowa pracują między innymi w Finlandii, Arabii Saudyjskiej, Japonii czy Grenlandii. SEFAKO to jeden z największych pracodawców w regionie świętokrzyskim. Wspiera także działalność edukacyjną i sportową.

Mirosław Gębski - kategoria Osobowość

Mirosław Gębski - starosta kielecki. Od lat cieszy się ogromnym zaufaniem społeczności lokalnej. Jest zaangażowany w odkrywanie i upamiętnianie prawdy historycznej. To inicjator przedsięwzięć ku czci Żołnierzy Wyklętych, organizator pomocy dla kombatantów. Wspiera środowiska Polaków na Wileńszczyźnie. Został uhonorowany przez prezydenta Andrzeja Dudę Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.