Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Stanisław Kazimierczyk, prezbiter
Dziś jest: Niedziela, 05 maja 2024

Mazowsze

WORD - od przedszkola do seniora

piątek, 20 grudnia 2019 12:59 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. J.Szczechowski/Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

WORD kojarzy nam się przede wszystkim z egzaminem na prawo jazdy. Rzeczywiście, to powód spotkania z tą instytucją bardzo wielu osób, ale mocnym filarem aktywności WORD-u jest edukacja w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.  W tym roku Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Radomiu odwiedził ponad 200 szkół i przedszkoli oraz rozdał ok. 10 tys. odblasków.

Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny

Zgodnie ze znanym powiedzeniem - Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci - realizowana jest od lat kampania "Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny". Działania skierowane są do uczniów szkół podstawowych. W ich ramach są akcje dedykowane najmłodszym. Maluchy są odbiorcami inicjatywy "Widoczny i bezpieczny przedszkolak".  - W tym roku odwiedziliśmy 76 placówek, gdzie wręczyliśmy ponad 4 tys. maskotek odblaskowych dla dzieciaczków i 84 węże spacerowe  - podsumował dyrektor radomskiego WORD-u Marcin Ciężkowski. Do nieco starszych skierowana jest "Wyprawka pierwszoklasisty" - Odwiedziliśmy 156 szkół. Wręczamy również zestawy odblaskowe. Do naszych szkół dotarło 5,5 tys. takich zestawów. Jeżeli któryś raz z kolei jesteśmy w danej placówce, to widać te odblaski. Są podoczepiane do plecaków, do odziania wierzchniego. Nauczycielki mają pozapinane te odblaski przy torebkach. Serce rośnie, że nie idzie to na marne.

Tournee po przedszkolach odbywa Tomasz Sotowski zawsze z solidną dawką wiedzy.

Dzieci chłoną wiedzę i potrafią odnaleźć się w ruchu drogowym.

Cieszą się też odblaskowymi prezentami od WORD-u.

- To nowe pokolenie, które zaczyna edukację jest już naprawdę bardzo świadome swoich zachowań i będzie to przekazywało choćby swoim dziadkom - cieszy się z owoców akcji wicemarszałek Mazowsza Rafał Rajkowski.

Szkolenia

W tym roku WORD zadebiutował ze szkoleniami dla seniorów, ale i młodych kierowców do 24. roku życia.  - Uczestnicy byli bardzo zadowoleni ze szkoleń teoretycznych, na których zdobyli dużo wiedzy, dużo też sobie przypomnieli, ale też z jazdy po płytach na torze w Modlinie, sprawdzania swoich umiejętności w poślizgu. Duże wrażenie zrobiło to na uczestnikach - powiedział dyrektor Ciężkowski.

Ze szkoleń skorzystali m.in. Małgorzata Stanios i Marian Kuliński.

Akcje będą kontynuowane w przyszłym roku.

Konkursy

Radomski WORD zorganizował w tym roku także kilka konkursów. W maju Julita Grabowska i Mikołaj Bednarczyk cieszyli się obiecanymi skuterami. To konkurs "Moje pierwsze prawo jazdy", skierowany do osób w wieku od 13 lat do 17 lat. Uczestnicy, którzy wykazali się największą wiedzą i umiejętnościami wygrali kurs prawa jazdy kategorii AM. Kiedy uporali się z egzaminem i zdobyli uprawnienia mogli otrzymać drugą część nagrody - skutery.

W czerwcu w Muzeum Wsi Radomskiej odbyła się trzecia edycja konkursu "Rowerem do kultury". Uczniowie na rowerach zwiedzili skansen, poznali zasady bezpieczeństwa. Najlepsi byli uczestnicy z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 Radomiu. 

W konkursie wzięło udział 18 drużyn ze szkół z Radomia i okolic.

Plany

WORD w 2020 roku planuje zaproponować szkolenia młodzieży. - Będziemy chcieli docierać do liceów, do techników, szkolić młodzież teoretycznie, ale także przygotowywać do egzaminu na prawo jazdy. Uczniowie będą mogli przetrenować jazdę samochodem osobowym i samochodem ciężarowym - poinformował Marcin Ciężkowski. 

Akcja ma ruszyć w lutym. Do szkół podstawowych i być może przedszkoli skierowany zostanie konkurs plastyczny. - Chcemy utworzyć fajną galerię tych prac na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym w naszej siedzibie przy ul. Suchej - zapowiedział dyrektor WORD-u. 

To już w styczniu. Jesienią ma odbyć się Gala Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. 

WORD szykuje też specjalny program dla seniorów. - Chcemy dotrzeć do klubów seniora, do uniwersytetów trzeciego wieku. To już będą spotkania wyjazdowe. Chcielibyśmy organizować grupy 30-40-osobowe. Przypomniemy seniom przepisów ruchu drogowego. Będziemy wyświetlać filmy instruktażowe. Będzie można zadawać pytania - powiedział dyrektor Marcin Ciężkowski. 

Poniżej rozmowa z dyrektorem Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Radomiu Marcinem Ciężkowskim.