Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
CZŁOWIEK Z BLISKA
Małgorzata Świtała
Patron dnia: św. Zygmunt, król i męczennik
Dziś jest: Czwartek, 02 maja 2024

Muzea

Święto Matki Bożej Gromnicznej tradycyjnie i na ludowo

środa, 02 lutego 2022 19:33 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Biskup Marek Solarczyk celebrował 2 lutego mszę świętą w zabytkowym drewnianym kościele św. Doroty na terenie Muzeum Wsi Radomskiej. W tradycji ludowej tego dnia obchodzone jest święto Matki Boskiej Gromnicznej. Po Eucharystii odbyła się prezentacja zwyczajów ludowych w zagrodzie z Alojzowa. Rozstrzygnięto również konkurs na najpiękniejszą ozdobę choinkową.

- Drodzy rodzice, mając w rękach te świece, macie okazję raz jeszcze usłyszeć w głębi waszego serca i duszy słowa, które zostały wypowiedziane przy chrzcie waszych dzieci: przyjmijcie światło Chrystusa. Podtrzymywanie tego światła powierza się wam, aby dzieci żyły w światłości – mówił ksiądz biskup Marek.

Po Eucharystii odbyła się prezentacja zwyczajów ludowych w zagrodzie z Alojzowa. Zespół "Korzenie" z Łaguszowa pokazał zwyczaje charakterystyczne dla święta MB Gromnicznej. To między innymi naznaczanie drzwi płomieniem świecy, obejście gospodarstwa przez gospodarza, rozpalanie ognia od gromnicy.

- Od wielu lat organizujemy obchody MB Gromnicznej. Naszym zadaniem jest przypominanie zwyczajów ludowych. Chcemy pokazywać szczególnie młodemu pokoleniu, że nasze życie opiera się na tradycji i my jako Polacy, jako katolicy powinniśmy się z tym utożsamiać – powiedziała Ilona Jaroszek, dyrektor radomskiego skansenu:

Następnie dworze z Brzeziec odbyło się ogłoszenie konkursu na najpiękniejszą ozdobę choinkową. W tym roku wpłynęło 179 prac. - Cieszy nas, że były osoby, które wykonały ozdoby choinkowe według starych wzorów. Jakość tych prac jest bardzo wysoka – powiedziała Aleksandra Żytnicka, etnograf z Muzeum Wsi Radomskiej.

I miejsce w kategorii: tradycyjna ozdoba choinkowa w grupie wiekowej klasa I-III zajął Stanisław Brzozowski z Publicznej Szkoły Podstawowej Józefa Piłsudskiego w Jedlni-Letnisko:

drugie miejsca zajęły: Hanna Pszczoła ze Stowarzyszenia "Aktywni na Targowej" i Michalina Sosnowska z PSP w Jaroszkach a trzecie przyznano: Lenie Orzechowskiej z PSP w Woli Taczowskiej i Barbarze Zawadzkiej z PSP w Jedlni-Letnisko.

W grupie wiekowej: klasa IV-V pierwsze miejsce zajęła Laura Pszczoła ze Stowarzyszenia "Aktywni na Targowej", drugie - Wiktoria Ważna, również ze Stowarzyszenia "Aktywni na Targowej" i Lena Czubak z PSP Wałsnowie. Wyróżnienie przyznano natomiast Gabrieli Kozieł z PSP w Dąbrówce Podłężnej.

W grupie wiekowej VI-VIII pierwsze miejsce zajęła Julia Kozieł, drugie Alicja Ważna a trzecie Julia Osowska. Wszystkie ze Stowarzyszenia "Aktywni na Targowej".

W kategorii: współczesna ozdoba choinkowa w grupie wiekowej I-III pierwsze miejsca zajęły: Alicja Wieczorek z PSP w Starej Błotnicy i Maja Paduch z PSP w Pionkach, drugie miejsca zajęły: Julia Lachowska z PSP nr 3 w Radomiu, Nikola Masiarz z PSP w Ciepłej i Zofia Malczewska z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Radomiu. Trzecie miejsce zajęła Lena Duszyńska z PSP w Podlesiu Dużym.

W grupie wiekowej IV-V pierwsze miejsce zajął Wojciech Walos z PSP w Mąkosach Starych, drugie - Kinga Ziętek ze Stowarzyszenia "Aktywni na Targowej", a trzecie - Natalia Strzelecka z PSP w Pionkach i Marcel Wasiak z PSP nr 3 w Radomiu.

W grupie wiekowej VI-VIII pierwsze miejsce zajęli: Szymon Drabik z PSP nr 3 w Radomiu i Marta Wolska ze Stowarzyszenia "Aktywni na Targowej", drugie miejsce - Katarzyna Kacprzak z PSP we Wrzosie i Aleksandra Garczyna z PSP w Garbatce- Letnisko, a trzecie - Aleksandra Szczepaniak z PSP w Potworowie i Gabriela Wilk z PSP w Garbatce-Letnisko.