Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Bernardyn ze Sieny, prezbiter
Dziś jest: Poniedziałek, 20 maja 2024

RADOM

W Radomiu powstanie cyfrowy oręż do walki z wyłudzaniami VAT

czwartek, 22 czerwca 2023 15:31 / Autor: Radosław Mizera
foto: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Z udziałem minister finansów Magdaleny Rzeczkowskiej odbyła się dzisiaj inauguracja rozbudowy serwerowni Centrum Informacji Resortu Finansów. Inwestycja zostanie zlokalizowana przy ulicy Samorządowej. Koszt zadania to ok. 170 mln złotych. Zakończenie prac nastąpi w 2025 roku.

W serwerowni w Radomiu przetwarza są największe zasoby danych w kraju o polskich podatnikach, procesach celnych i skarbowych. Minister finansów Magdalena Rzeczkowska mówiła, że dzięki rozbudowie Centrum zyska przestrzeń serwerową, niezbędną do wparcia szybko zwiększającej się liczby cyfrowych usług resortu finansów.

Rosnąca serwerownia CIRF jest ważną inwestycją dla Radomia i społeczności lokalnej. - To gwarancja nowych, wysokiej jakości miejsc pracy – przekonywał z kolei poseł Andrzej Kosztowniak:

- Wspólnie będziemy budować nowy rozdział tak ważnego w skali kraju obiektu w tej części Polski. Zwiększymy też popularność zawodów informatycznych związanych z utrzymaniem systemów IT, cyfrowymi bazami danych oraz cyberbezpieczeństwem – powiedział z kolei Hubert Gniadowicz, dyrektor Centrum Informatyki Ministerstwa Finansów:

CIRF realizuje unikalne w skali polski projekty. Organizacja zarządza wszystkimi e-usługami podatkowymi, celnymi i skarbowymi w kraju. 24 godziny na dobę Centrum utrzymuje ponad 800 aplikacji i programów IT. Zarządzanie cyfrowymi usługami to zapewnianie płynności ich działania, optymalizowanie i aktualizowanie, zarządzanie bazami oraz zapewnianie cyberbezpieczeństwa. Bartosz Zbaraszczuk, wiceminister finansów i szef Krajowej Administracji Skarbowej:

Centrum Informatyki Resortu Finansów jest największym publicznym FinTechem w Polsce, czyli organizacją wyspecjalizowaną w dostarczaniu cyfrowych rozwiązań dla finansów publicznych. Misją CIRF jest integracja i rozwój infrastruktury informatycznej finansów państwa polskiego. W CIRF pracuje ponad 1500 osób, 90% to informatycy, głównie administratorzy systemów IT, architekci IT, sieciowcy, eksperci ds. wielkich baz danych czy cyberbezpieczeństwa.

CIRF połączy siły z radomskimi szkołami technicznymi i Uniwersytetem Humanistyczno- Technicznym.
Cel inicjatywy jest rozwój talentów IT w zakresie utrzymania systemów IT, zarządzania wielkimi bazami danych i cyberbezpieczeństwa.