Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Katarzyna ze Sieny, dziewica i doktor Kościoła, patronka Europy
Dziś jest: Poniedziałek, 29 kwietnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Grekokatolicy dziękują naszej diecezji za modlitwę. Naród ukraiński ma prawo do istnienia

czwartek, 24 lutego 2022 11:43 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

- Mamy swój kraj, kulturę i tradycję. Mamy prawo do istnienia - mówi pochodzący z Ukrainy ks. Igor Małysz, proboszcz greckokatolickiej parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Radomiu.

- Walczymy o prawdę. Mamy swój kraj, kulturę i tradycję. Mamy prawo do istnienia. Dlatego trudno było słyszeć słowa o tym, że Ukraina nie zasługuje na suwerenność – mówił ks. Małysz, który był dzisiaj gościem Radia Plus Radom.

Duszpasterz podziękował za wszelkie wyrazy wsparcia i solidarności, odnosząc się do niedzielnych suplikacji, które były śpiewane w kościołach. - Dziękujemy wszystkim wiernym, księżom i biskupom za modlitwę o pokój. Dziękuję wszystkim Polakom. Świat rozmawia językiem dyplomacji a Kościół językiem modlitwy. To nie tylko wołanie do Boga, ale także do ludzkich serc i do ludzkiego rozumu. Musimy rozmawiać językiem pokoju i miłości – zachęcał ks. Małysz.

Opowiada, że jego wierni po liturgii zostają w kościele i rozmawiają o sytuacji na Ukrainie. - Przeżywamy to wszystko razem z naszymi rodakami na Ukrainie. Będziemy chcieli im pomóc na różny sposób. Proszę, nie ustawajmy w modlitwie – mówił ks. Igor Małysz, który po ukraińsku modlił się dzisiaj na antenie diecezjalnej rozgłośni. Podziękował także biskupowi Markowi Solarczykowi za okazane wsparcie.

Parafia Wniebowstąpienia Pańskiego została erygowana w 2020 roku. Wcześniej w Radomiu istniał greckokatolicki ośrodek duszpasterski. Członkowie parafii to w większości wierni, którzy w ostatnich latach przybyli do Polski z Ukrainy. Niektórzy parafianie to miejscowi mieszkańcy, którzy od lat mieszkają w Radomiu. Szkoła prowadzi zajęcia katechezy, w soboty organizowane są spotkania katechetyczne i integracyjne. Parafianie wraz ze swoim proboszczem są również zaangażowani w działalność charytatywną. Organizowane są szkolenia, kolonie, wspólne wyjazdy i pielgrzymki.

Kościół radomski od kilku lat pomaga ukraińskim migrantom pracującym w okolicach Radomia. O takie wsparcie zwrócił się bp Włodzimierz Juszczak, biskup eparchii wrocławsko-gdańskiej Kościoła greckokatolickiego w Polsce.