Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Joanna Beretta Molla
Dziś jest: Niedziela, 28 kwietnia 2024

Radomskie

Muzeum we Wsoli będzie rozbudowane

czwartek, 21 grudnia 2023 16:23 / Autor: Elżbieta Warchoł
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli zostanie rozbudowane. W czwartek, 21 grudnia 2023 roku została podpisana umowa z wykonawcą. Na terenie parku powstaną dwa nowe budynki: administracyjno - muzealne ze stanowiskami postojowymi i infrastrukturą techniczną.  Budowa będzie kosztowała ponad 12, 5 mln złotych.

Po kilku latach przygotowań już w styczniu 2024 roku rozpocznie się rozbudowa Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. 21 grudnia 2023 roku podpisana została umowa z wykonawcą. Prace w wysokości 12, 5 mln złotych sfinansuje samorząd woj. mazowieckiego. Ewa Witkowska zastępca kierownika Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli:

Umowę na rozbudowę muzeum podpisał wicemarszałek woj. mazowieckiego Rafał Rajkowski:

Wykonawca inwestycji Rafał Makowski prezes firmy Arbud z Radomia:

Jarosław Klejnocki, dyrektor Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie:

Dwa nowe budynki, które powstaną na terenie parku we Wsoli będą łączyły tradycję z nowoczesnością oraz ekologią - mówi Jakub Makowski zastępca dyrektora Muzeum Literatury w Warszawie:

Prace budowlane rozpoczną się w styczniu 2024 roku i potrwają do maja 2025 roku. Muzeum zwiększy powierzchnię użytkową o 850 metrów.

Obiekty usytuowane zostaną w pobliżu bramy wjazdowej, w miejscu po rozebranych po 2000 r. zabudowaniach gospodarczych. Projektowane obiekty mają nawiązywać do dawnej zabudowy folwarcznej. Bliżej bramy usytuowany zostanie mniejszy budynek (o powierzchni użytkowej 210 m.kw.), w którym znajdzie się portiernia z centrum monitoringu oraz magazyn gospodarczy. Poddasze będzie pełniło funkcję magazynową.

Drugi, większy budynek stanie prostopadle do pierwszego. Również będzie to obiekt parterowy  z poddaszem użytkowym, ale o znacznie większej powierzchni – ponad 620 m.kw. Obiekt będzie w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych. Na parterze znajdą się między innymi wielofunkcyjna sala widowiskowa z niezbędnym zapleczem (magazyn, garderoba), szatnie, recepcja, kawiarnia, toalety oraz pomieszczenia gospodarcze (garaż, warsztat i kotłownia). Na poddaszu zaplanowano przestrzeń ekspozycyjno-wystawienniczą, a także salę konferencyjną, skomputeryzowaną czytelnię i bibliotekę. Znajdą się tutaj pokoje do pracy oraz pomieszczenia socjalne. Projekt przewiduje również wydzielenie dwóch pokoi gościnnych z aneksem kuchennym. 

W trosce o ochronę środowiska oraz w celu zmniejszenia kosztów utrzymania, Muzeum planuje w przyszłości wykorzystywać odnawialne źródła energii (panele fotowoltaiczne i pompy ciepła).

W dalszych planach jest także rewitalizacja parku, w tym urządzenie trawników i łąk kwietnych, posadzenie ok. 200 drzew, przebudowa alei głównej, budowa nowych alejek z oświetleniem i ustawienie altan. Przebudowany zostanie także most na Strudze Wsolskiej.