Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Zyta, dziewica
Dziś jest: Sobota, 27 kwietnia 2024

Radomskie

To był dobry rok dla powiatu radomskiego

środa, 01 lutego 2023 13:10 / Autor: Magdalena Król
fot. Magdalena Król/radio Plus Radom
Magdalena Król

W Starostwie Powiatowym w Radomiu przedstawiono podsumowanie działalności samorządu powiatowego w 2022 roku. Dane przedstawili Sebastian Murawski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy oraz Jolanta Borek, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

W powiecie radomskim w 2022 roku wykonano wiele inwestycji, ale dzisiaj podczas konferencji prasowej skupiono się na działaności Powiatowego Centrum pomocy Rodzinie i Powiatowym Urzedzie Pracy.

- Centrum Opieki Mieszkalnej jest symbolem sukcesu - mówi Waldemar Trelka starosta radomski.

W 2022 roku zakończyła się budowa Powiatowego Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnego w Krzyżanowicach koło Iłży.

- Jest to pierwsza tego typu jednostka w powiecie radomskim, przeznaczona dla osób ze znacznym oraz umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Koszt inwestycji wyniósł 4,4 miliona złotych, z czego 3 miliony pozyskano z Funduszu Solidarnościowego Ministerstwa Rodziny i Pomocy Społecznej - mówi Jolanta Borek, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

Dodajmy, że 386 osób skorzystało z usług Domów Pomocy Społecznej w Jedlance, Krzyżanowicach oraz Wierzbicy. 35 osób z zaburzeniami psychicznymi skorzystało z form dziennego wsparcia w Środowiskowym Domu Samopomocy w Jedlance. 1867 osób z niepełnosprawnością otrzymało wsparcie z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na łączną kwotę ponad 1,93 miliona złotych. 158 osób uczestniczących w warsztatach terapii zajęciowej otrzymało dzienne wsparcie w zakresie pozyskania lub przywracania umiejętności niezbędnych do podjęcia zatrudnienia o łącznej wartości ponad 3,68 miliona złotych. 96 osób niepełnosprawnych otrzymało pomoc finansową w zakresie likwidacji barier utrudniających aktywizację społeczną i zawodową na kwotę 583,6n tysiąca złotych. 107 rodzin zastępczych, prowadzonych przez PCPR pełniło opiekę nad 174 dziećmi, w tym pełnoletnimi wychowankami. 15 nowych rodzin zastępczych powstało na podstawie decyzji sądu rodzinnego i opiekuńczego, a 34 dzieci umieszczono w rodzinnej pieczy zastępczej.

Działalność Powiatowego Urzędu pracy w 2022 roku podsumował Sebastian Murawski, dyrektor placówki.

- Był to rok dosyć trudny. Mimo to jeśli chodzi o rynek pracy udało nam sie odnotować dalsze spadki bezrobocia. Przypomnę, że w 2021 roku bezrobocie spadło o 3670 osób, a w 2022 roku jest to kolejne prawie 1900 osób - wyjaśnia dyrektor PUP-u.

Rok 2022 upłynął pod znakiem wszechstronnej pomocy obywatelom Ukrainy, którzy w wyniku działań wojennych znaleźli się na terytorium Polski. Powiat radomski zabezpieczył 6 obiektów zbiorowego zakwaterowania, gdzie zakwaterowano w sumie 711 uchodźców z Ukrainy, 47819 dób hotelowych spędzili obywatele Ukrainy w obiektach zakwaterowania, prowadzonych przez powiat radomski. 500 obywateli Ukrainy znalazło kwatery prywatne, dzięki działalności Centrum Koordynacji powiatu radomskiego.17 kursów wykonali kierowcy – wolontariusze, którzy zgłosili się do Centrum, przywożąc uchodźców z granicy, ale także zawieźli na Ukrainę blisko tonę darów o wartości 50 tys. złotych (m.in. do szpitali w Berdyczowie i we Lwowie).

DROGI

'W 2022 roku zaplanowano 28 różnych inwestycji drogowych za ponad 39,8 miliona złotych. Pieniądze pochodziły z budżetu powiatu, subwencji ogólnej budżetu państwa oraz Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, a także od gmin, zainteresowanych przebudową dróg powiatowych.

Do końca 2022 roku Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych wykonał rozbudowy lub przebudowy blisko 12 kilometrów dróg powiatowych za łączną kwotę 30,5 miliona złotych. Część zaplanowanych inwestycji została z różnych powodów przesunięta na nowy, 2023 rok. Oprócz tego PZDP zlecał opracowanie dokumentacji projektowej dla odcinków dróg powiatowych, przeznaczonych do rozbudowy w kolejnych latach, a także wypłacał odszkodowania za przejęte grunty.

Wśród najważniejszych inwestycji, realizowanych w 2022 roku należy wymienić:

  • w gminie Jastrzębia – przebudowa drogi Wojciechów-Kozłów-Rajec Szlachecki na odcinku 5 kilometrów wraz z budową ścieżki rowerowej (łączna wartość blisko 11 milionów złotych, zrealizowano prace za 5,8 miliona złotych, z czego 5,2 miliona złotych pochodziło z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, a 546 tysięcy z budżetu gminy Jastrzębia) – inwestycja powinna zostać zakończona w lutym 2023 roku,
  • w gminie Iłża – przebudowę drogi Iłża – Antoniów na długości 3,8 kilometra wraz z budową ścieżki rowerowej (zrealizowano prace za 7,55 miliona złotych, z czego 2,36 miliona pochodziło z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, a 500 tysięcy z budżetu gminy Iłża),
  • w gminie Przytyk - przebudowę drogi Przytyk-Kożuchów na odcinku blisko 2,9 kilometra (zrealizowano prace za ponad 12 milionów złotych z czego 6,3 miliona pochodziło z subwencji ogólnej budżetu państwa),
  • w gminie Kowala – przebudowa drogi Radom-Augustów-Kowala-Parznice - budowa ronda wraz z oświetleniem czterech przejść dla pieszych (zrealizowano prace za 3,7 miliona złotych, z czego 800 tysięcy złotych z RFRD, a 100 tysięcy z budżetu gminy Kowala),
  • w gminie Jastrzębia – przebudowa drogi Brzóza-Radom w celu poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego na przejściu dla pieszych w Jastrzębi (wydano 220 tysięcy złotych, z czego 184 tysiące pochodziły z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg),
  • w gminie Jedlnia – Letnisko – przebudowa drogi Jedlnia Letnisko - Czarna w celu poprawy bezpieczeństwa na przejściu dla pieszych w miejscowości Słupica (zrealizowano prace za ponad 515 tysięcy złotych, dofinansowanie z RFRD - 64 tysiące złotych),
  • w mieście Pionki – przebudowa drogi powiatowej Jedlnia–Sokoły-Pionki (Al. Jana Pawła II) w celu poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego na przejściu dla pieszych (prace za 32 tysiące złotych, zrealizowano z dotacji RFRD),
  • w gminie Iłża – przebudowa drogi Jasieniec Iłżecki Górny-Pastwiska w celu poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego na przejściu dla pieszych w Jasieńcu Iłżeckim (zrealizowane prace za ponad 290 tysięcy złotych, w tym dofinansowanie RFRD – 32 tysiące).

OCHRONA ZDROWIA

Na inwestycje w dwóch szpitalach powiatowych przeznaczono łącznie ponad 38,5 miliona złotych.

Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Pionkach im. Lecha i Marii Kaczyńskich – Pary Prezydenckiej  - 34 miliony 919 tysięcy 842,64 zł

  • Poprawa stanu infrastruktury poprzez rozbudowę infrastruktury, rewitalizację istniejącego budynku w jednej lokalizacji wraz z dokumentacją, nadzorem inwestorskim oraz zakup pierwszego wyposażenia - etap II 31.887.815,04 (RFIL – 24.327.441,00 zł + Powiat – 7.560.374,04 zł;)
  • Budowa kotłowni własnej zasilanej gazem ziemnym dla kompleksu budynków szpitala wraz z dokumentacją i pierwszym wyposażeniem (1.737.790 zł)
  • Remont schodów przed budynkiem Dziennego Ośrodka Rehabilitacji przy ul. Sienkiewicza 29 w Pionkach (36.604 zł)
  • Wykonanie dokumentacji projektowej na modernizację budynku szpitala przy ul. Harcerskiej 1 na potrzeby Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego (161.061 zł)
  • Modernizacja budynków Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Pionkach im. Lecha i Marii Kaczyńskich - Pary Prezydenckiej (1.096.572,64 zł).

Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej – Szpital w Iłży 3 miliony 584 tysiąca 227,80 zł.:

  • Przebudowa pomieszczeń istniejącego oddziału pediatrii (pierwsze piętro budynku B) wraz z dobudową szybu windowego (1.846.000 zł),
  • Zakup sprzętu medycznego i aparatury medycznej dla potrzeb Bloku Operacyjnego i Pracowni Endoskopii (1.062.205 zł),
  • Przebudowa studni głębinowej wraz z przebudową i modernizacją stacji uzdatniania wody (229.328 zł),
  • Zakup pralnicowirówki oraz suszarki bębnowej (136.234,80 zł)
  • Wykonanie dokumentacji projektowej modernizacji kotłowni Szpitala (52.790 zł),
  • Wykonanie Programu Funkcjonalno-Użytkowego nowego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego (33.718 zł),
  • Zakup sprzętu medycznego dla Poradni Okulistycznej (155.046 zł),
  • Remont pomieszczeń Zakładu Rehabilitacji Ogólnoustrojowej oraz gabinetów poradni specjalistycznych w budynku ul. Bodzentyńskiej 17 (68.906 zł).

EDUKACJA

W 2022 roku zrealizowano inwestycje i projekty o łącznej wartości blisko 19,2 miliona złotych. Wśród nich było wdrożenie Cyfrowego Systemu Komunikacji Społecznej i Zarządzania Oświatą w Powiecie Radomskim za blisko 5,1 miliona złotych (z czego 4,41 miliona pochodziło z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych).

Podpisano też dwie umowy na rozbudowę i modernizację budynków szkół specjalnych, których realizacja odbywa się w latach 2022-2023), czyli:

  1. budowa amfiteatru, miniobserwatorium astronomicznego oraz łącznika pomiędzy szkołą a internatem przy Zespole Szkół i Placówek w Chwałowicach (wartość inwestycji 2,9 miliona złotych).
  2. kompleksowa modernizacja głównego budynku Zespołu Szkół im. J. Śniadeckiego w Pionkach z dostosowaniem do potrzeb osób niepełnosprawnych (wartość inwestycji to 11,1 miliona złotych (z czego 5 milionów pochodzi z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych).

SZPITALE

Szpital w Pionkach przyjął 2988 pacjentów na oddziałach, a 45 979 w poradniach specjalistycznych, natomiast z nocnej i świątecznej opieki medycznej skorzystało 4287 osób.

Szpital w Iłży przyjął 3274 pacjentów, z usług poradni specjalistycznych skorzystało 20 191 osób, natomiast z nocnej i świątecznej opieki medycznej – 2648 mieszkańców.

EDUKACJA

Do 7 szkół i placówek prowadzonych przez Powiat Radomski uczęszczało w sumie 1861 uczniów, z czego 517 przyjęto do klas pierwszych liceum, technikum i branżowej szkoły I stopnia. W szkołach i placówkach pracuje łącznie 339 nauczycieli, z czego czworo uzyskało w 2022 roku stopień nauczyciela mianowanego.

Pomocą psychologiczno - pedagogiczną w trzech Poradniach Psychologiczno- Pedagogicznych zostało objętych 2008 dzieci, wydano 440 orzeczeń i 1080 opinii.

100 procent absolwentów liceów ogólnokształcących zdało egzamin maturalny, a 53 uczniów otrzymało stypendium Starosty Radomskiego.

KOMUNIKACJA

48 000 mieszkańców Powiatu Radomskiego obsłużył Wydział Komunikacji Starostwa Powiatowego.

14 786 pojazdów wpisano do ewidencji, w tym: 8460 pojazdów używanych, kupionych w kraju, 5389 sprowadzonych z zagranicy oraz 878 nowych z salonu.

10 219 samochodów osobowych zostało zarejestrowanych w Powiecie Radomskim, a także: 1329 samochodów ciężarowych, 730 motocykli, 316 motorowerów oraz 2192 pozostałych pojazdów (przyczepy, ciągniki siodłowe, ciągniki rolnicze itp.).

6746 zarejestrowanych pojazdów było zasilanych olejem napędowym, 6887 zasilanych benzyną oraz 42 pojazdy o zasilaniu czysto elektrycznym.

2500 pojazdów pozostało na poprzednich tablicach rejestracyjnych (czyli nie WRA)

BUDOWNICTWO I ARCHITEKTURA

2306 - ilość wydanych decyzji

1613 - ilość wydanych postanowień

2177 - ilość zgłoszeń robót budowlanych

1952 - Ilość wniosków o pozwolenie na budowę

1504 - Ilość zarejestrowanych dzienników budowy

OCHRONA ŚRODOWISKA

36 jednostek pływających o długości do 24 metrów zarejestrowano w ramach ogólnopolskiego rejestru jednostek morskich i śródlądowych w systemie Reja24

271 kart wędkarskich wydano dla osób, które złożyły z pozytywnym wynikiem egzamin ze znajomości zasad i warunków ochrony i połowu ryb,

wydano 1755 zaświadczeń dotyczących objęcia działek uproszczonym planem urządzenia lasu