Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: święci męczennicy Poncjan, papież, i Hipolit, prezbiter
Dziś jest: Sobota, 13 sierpnia 2022

Opoczno

Wojewódzkie ćwiczenia ratownicze w Miedznej

piątek, 01 lipca 2022 12:16 / Autor: Marcin Prejs
Fot. PSP w Łodzi
Marcin Prejs

Zalane posesje w wyniku przejścia fali powodziowej i pożar jachtu - m.in. z takimi zdarzeniami musieli zmagać się strażacy podczas ćwiczeń w Miedznej.

Na zbiorniku w Miedznej obyły się wojewódzkie ćwiczenia ratownicze Centralnego Odwodu Operacyjnego krajowego systemu ratowniczo - gaśniczego pod kryptonimem „OPOCZNO 2022”. Brali w nich udział strażacy wchodzący w skład Kompanii Specjalnej „Łódź 2” Plutonu Logistycznego „Łódź”, Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno - Nurkowego „Piotrków”, strażacy z komendy powiatowej PSP w Opocznie oraz druhowie OSP Wąglany. Ćwiczących wspierali i zabezpieczali ćwiczenia strażacy z Łodzi, Piotrkowa Trybunalskiego oraz Rawy Mazowieckiej.

Do realizacji przygotowanych zostało pięć głównych epizodów:

- awaria zasilania podstawowego i rezerwowego w energię budynku pompowni zbiornika wyrównawczego w Ossie, co groziło przepełnieniem się zbiornika wyrównawczego i spowodowanie zalania najbliższych terenów,

- awaria jazu zbiornika Miedzna, co groziło przerwaniem wału i spowodowanie zalania znacznych terenów,

- pożar jachtu, w trakcie którego jedna osoba utonęła, a cztery zostały poparzone; dodatkowo istniało ryzyko rozszczelnienia się kanistra z benzyną, który zatonął przy jachcie,

- awaria prądu w miejscu przebywania ewakuowanej ludności,

- zalane posesje w wyniku przejścia fali powodziowej.

Działania strażaków w trakcie ćwiczeń oceniało ośmiu doświadczonych funkcjonariuszy z komendy powiatowych PSP w Kutnie i Tomaszowie Mazowieckim, komend miejskich w Łodzi i Piotrkowie Trybunalskim oraz z komendy wojewódzkiej PSP w Łodzi. Ćwiczenia osobiście nadzorował st. bryg. Zbigniew Łyszkowicz, zastępca łódzkiego komendanta wojewódzkiego PSP w Łodzi.