Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: bł. Innocenty XI, papież
Dziś jest: Piątek, 12 sierpnia 2022

Kozienice

Świętowali strażacy z powiatu kozienickiego

piątek, 03 czerwca 2022 17:05 / Autor: Kamil Zapora
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Dzisiaj strażacy z państwowej straży pożarnej oraz ochotnicy z terenu powiatu kozienickiego obchodzili Dzień Strażaka.

Jak podkreśla zastępca komendanta powiatowej straży pożarnej w Kozienicach bryg. Paweł Kowalski, jest to ważny dzień zarówno dla strażaków zawodowych jak i druhów z OSP. Mija trzydzieści lat od powstania Państwowej Straży Pożarnej, choć strażackie tradycje w kraju są dużo starsze. Dla przykładu najstarsza jednostka strażacka na terenie powiatu kozienickiego to OSP Głowaczów mająca ponad 120 lat. Natomiast sam fakt powstania PSP pociągnął za sobą cały szereg potrzebnych reform:

Dzisiejsze uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele św. Krzyża w Kozienicach, po której strażacy przemaszerowali pod pomnik niepodległości. Wśród zaproszonych gości znaleźli się posłowie, przedstawiciele komendy wojewódzkiej PSP, zarząd wojewódzki OSP, druhowie ochotnicy z całego powiatu kozienickiego, parlamentarzyści i samorządowcy, którzy na co dzień współpracują ze strażakami, a wśród nich starosta kozienicki Krzysztof Wolski:

Uroczystości strażackie to również okazja do przyznania odznaczeń, wyróżnień i wyższych stopni. To właśnie dziś zastępca komendanta PSP w Kozienicach Paweł Kowalski został awansowany na stopień brygadiera:

Z kolei druhna Katarzyna Bielicz z OSP Gniewoszów otrzymała wyróżnienie za to, że w 2021 roku wzięła udział w prawie stu akcjach ratowniczych:

Wszystkim strażakom z okazji ich święta życzymy wszystkiego najlepszego i bezpiecznych powrotów do domu.