Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: bł. Dorota z Mątowów, wdowa
Dziś jest: Sobota, 25 czerwca 2022

REGION

Jakie buty trekkingowe powinny wybrać kobiety na górskie spacery?

czwartek, 26 maj 2022 11:36 / Autor: Newsroom
Newsroom

(artykuł sponsorowany)

Buty trekkingowe to specjalistyczny typ obuwia, który jest przeznaczony do użytkowania podczas wędrówek, najczęściej na wymagającym oraz zróżnicowanym terenie. Obuwie trekkingowe sprawdza się idealnie podczas wyjazdów w góry i spędzania wolnego czasu na górskich szlakach. Wybór idealnych butów górskich oraz trekkingowych nie zawsze jest zadaniem prostym, dlatego poniżej znajduje się mały przewodnik na temat tego, czym się kierować, wybierając idealne buty na górskie wędrówki.

Czym charakteryzują się buty trekkingowe?

Obecnie produkowane obuwie trekkingowe dzieli się na obuwie przeznaczone dla kobiet oraz dla mężczyzn. Największą różnicą pomiędzy tymi dwoma modelami jest ich budowa. Decydując się na zakup butów męskich przez kobietę, ryzykuje się tym, że będą one nie tylko zbyt szerokie ale także zwyczajnie niewygodne.
Decydując się na zakup idealnych butów trekkingowych należy pamiętać, że powinny być one idealnie dopasowane oraz muszą dobrze pasować do stopy. Dzięki temu uniknie się powstawania wszelkiego rodzaju otarć a także pęcherzy i odcisków. Warto zwrócić też uwagę, aby but stabilnie trzymał piętę. Dobrej jakości buty trekkingowe oferuje e-horyzont.pl . Duży wybór różnorodnych modeli sprawi, że każda kobieta znajdzie idealne buty dla siebie.

Jak wybrać idealne buty na górskie spacery? Najważniejsze wskazówki

Idealne damskie buty trekkingowe powinny odznaczać się wysoką odpornością na wilgoć oraz chłód a także dobrą oddychalnością. Ma to znaczenie szczególnie podczas poszukiwań butów przeznaczonych na chłodniejsze okresy. Ważna jest także ich doskonała przyczepność, elastyczność podeszwy oraz amortyzacja. Wybór butów powinien być podyktowany także tym, w jakim terenie będą one najczęściej użytkowane. Damskie buty trekkingowe powinny też dobrze stabilizować stopę, dlatego warto zwrócić uwagę na wysokość cholewki.
Kluczowym elementem w dobrej jakości butach trekkingowych jest wyposażenie ich w membranę. Do najczęściej występujących typów membran zaliczyć należy Gore-Texem a także Texapore. Buty wyposażone w membranę sprawdzą się w chłodniejsze dni, warto jej unikać jeśli planujemy wycieczki podczas upałów. W butach damskich ważnym elementem jest także możliwość dopięcia raków. Podczas zakupów należy zwrócić też uwagę na wyposażenie butów w gumowy otok, którego zadaniem jest zabezpieczenie najbardziej narażonych na uszkodzenia części obuwia.

Buty trekkingowe – jaka podeszwa i wysokość cholewki?

Najważniejszym zadaniem podeszwy w profesjonalnych butach trekkingowych jest ochrona stopy oraz amortyzacja takich części ciała jak ścięgna. To właśnie podeszwa gwarantuje odpowiednią przyczepność do podłoża i zapewnia bezpieczeństwo podczas poruszania się.
Zakup butów powinien być też podyktowany wysokością cholewki. Wyróżnia się jej dwa rodzaje:
• buty trekkingowe z wysoką cholewką
• buty trekkingowe z niską cholewką.
Wysokie buty trekkingowe będą idealne w przypadku wypraw w wysokie i wymagające partie gór, a także podczas noszenia ciężkiego bagażu. Wysoka cholewka butów doskonale chroni staw skokowy oraz zabezpiecza przed takimi urazami jak np. skręcenia. Niska cholewka  w butach trekkingowych sprawdzi się dobrze podczas marszu po płaskich, równinnych podłożach oraz w niższych partiach gór.
Wybierając idealne buty górskie lub trekkingowe, warto kierować się nie tylko ich ceną czy zewnętrznym wyglądem, ale przede wszystkim elementami odpowiedzialnymi za komfort ich noszenia. Obuwie tego rodzaju należy zawsze przymierzyć oraz wykonać w nich kilka skoków oraz ruchów, tak aby upewnić się, że żaden element nie uwiera.

(artykuł sponsorowany)