Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Innocenty XI, papież
Dziś jest: Piątek, 12 sierpnia 2022

Kozienice

Mazowsze może dołożyć 45 mln do kolei Kozienice-Dobieszyn

środa, 25 maj 2022 13:34 / Autor: Kamil Zapora
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Zarząd Województwa Mazowieckiego wyraził zgodę na dotację w kwocie 45 mln złotych do budowy kolei Kozienice-Dobieszyn. Decyzja o dotacji z Mazowsza czeka teraz na głosownie radnych sejmiku województwa.

Tak jak zapowiadał w poniedziałek na naszej antenie burmistrz Kozienic Piotr Kozłowski, zarząd województwa mazowieckiego wydał pozytywną opinię na temat dotacji w kwocie 45 mln złotych do budowy linii kolejowej Kozienice-Dobieszyn. Ta kwota będzie stanowiła zdecydowaną większość wkładu własnego gmin Kozienice i Głowaczów w tę inwestycję. Przypomnijmy, że kolej ma powstać w ramach rządowego programu Kolej +, a 24 kilometry torów mają kosztować ponad 320 mln złotych. 85 % kosztów ma pokryć PKP, ale 15 proc., czyli około 50 mln miało pochodzić od samorządów. Jednak burmistrz Kozłowski zauważa, że na gminy Kozienice i Głowaczów czekają jeszcze dodatkowe koszty niekwalifikowane związane z inwestycją:

Na najbliższej sesji sejmiku województwa mazowieckiego radni podejmą ostateczną decyzję o dofinansowaniu. Według wstępnych planów kolej miałaby powstać do 2028 roku.