Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Bernard z Clairvaux
Dziś jest: Sobota, 20 sierpnia 2022

Opoczno

Szkoły i przedszkola w gminie Opoczno po termomodernizacji

środa, 27 kwietnia 2022 11:20 / Autor: Marcin Prejs
Fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

Ponad 16 milionów złotych kosztowała termomodernizacja szkół i przedszkoli na terenie gminy Opoczno. Gruntowne remonty prowadzone były równocześnie w 11 obiektach.

To największa inwestycja oświatowa Gminy Opoczno ostatnich lat. Samorząd przygotowywał się do niej od dłuższego czasu. – Już pięć lat temu doszliśmy do wniosku, że w naszych szkołach i przedszkolach musimy wykonać niezbędne remonty – mówi Andrzej Kacprzak, zastępca burmistrza Opoczna. Rozpoczęły się więc poszukiwania pieniędzy na planowane zadania. Początkowo gminna inwestycja miała zostać wykonana w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Wszystko było już dopięte niemal na ostatni guzik. – Jednak zmiana w ustawie o finansach publicznych spowodowała, że ten pomysł nam nie wypalił – przyznaje wiceburmistrz, zastrzega równocześnie, że nie zniechęciło to samorządu do realizacji tego zadania. Gmina pozyskała już wcześniej ponad 9,5 mln z RPO. – Otrzymaliśmy także dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi przekraczającą 1,7 mln oraz pożyczkę także z tej instytucji ponad 4 mln zł – informuje Tomasz Łuczkowski, zastępca burmistrza Opoczna. Dzięki tym pieniądzom gruntowne remonty przeprowadzone zostały w przedszkolach nr 4,5, 6 i 8 oraz szkołach nr 1, 2 i 3 w Opocznie, a także podstawówkach w Libiszowie, Ogonowicach i Sielcu. Jako jedenasty obiekt został poddany termomodernizacji budynek Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Opocznie.

Prace prowadzone w tych budynkach polegały głównie na dociepleniu ścian zewnętrznych i stropów, wymianie okien i drzwi, modernizacji instalacji centralnego ogrzewania z wymianą grzejników oraz na wymianie oświetlenia. – Jest teraz pięknie, kolorowo, ciepło. Jesteśmy bardzo zadowoleni – mówi Aneta Zięba, dyrektor Przedszkola nr 5 w Opocznie. W placówce wymienione zostały okna, drzwi zewnętrzne, pokrycie dachowe, kaloryfery, ocieplone zostały także ściany.

Przy okazji tak dużych remontów placówki wykonały też przy okazji prace dodatkowe, które nie zostały ujęte w dużym projekcie termomodernizacyjnym. Na te dodatkowe zadania Gmina Opoczno wydała ponad 1 mln zł. W Szkole Podstawowej nr 3 w Opocznie udało się dzięki temu m.in. wyremontować salę gimnastyczną. Wymieniony został również dach. – To była rzecz najistotniejsza – przyznaje dyrektor Edyta Skorupska. Jak dodaje, dzięki całej inwestycji wiele rzeczy w szkole zmieniło się na lepsze.

Jak podkreśla Andrzej Kacprzak, gminną inwestycję udało się wykonać w krótkim, jak na skalę przedsięwzięcia, czasie. Warto także podkreślić, że prace prowadzone były równolegle we wszystkich obiektach, a zadania wykonywały różne firmy. – Patrząc na to, co się wydarzyło w naszych szkołach i przedszkolach, możemy spokojnie powiedzieć, że te obiekty będą w bardzo dobrym stanie przez kolejne 15-20 lat – dodaje Andrzej Kacprzak.