Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Katarzyna ze Sieny, dziewica i doktor Kościoła, patronka Europy
Dziś jest: Poniedziałek, 29 kwietnia 2024
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 240.

Skarżysko-Kamienna

Najważniejsze informacje dla uchodźców. Spotkanie w skarżyskim MCK

czwartek, 24 marca 2022 10:48 / Autor:
Fot. Jakub Dębski

Wczoraj (23 marca) w Skarżyskim MCK odbyło się spotkanie informacyjne dla uchodźców z Ukrainy. Przedstawiciele samorządu, policji i innych instytucji państwowych wyjaśnili zasady m.in. nadania statusu UKR, zapisywania dzieci do szkół, przyznawania świadczeń socjalnych czy bezpieczeństwa na terenie powiatu. Całe spotkanie było tłumaczone na język ukraiński.

Spotkanie rozpoczął Prezydent Skarżyska - Kamiennej Konrad Krönig. Następnie głos zabierali urzędnicy instytucji państwowych i banków działających na terenie miasta.

Pierwszym z omawianych tematów był status UKR.

- Może starać się o niego starać obywatel Ukrainy, małżonkowie obywateli Ukrainy nie mających obywatelstwa Ukraińskiego, obywatele Ukrainy posiadający Kartę Polaka i ich rodziny, która opuściła swój kraj po 24 lutym oraz dzieci urodzone na terenie Polski. Statusu UKR nie otrzymają osoby posiadające zezwolenie na pobyt stały. Wniosek o status musi być wypisany alfabetem łacińskim. Dzieci poniżej 12 roku życia nie muszą osobiście stawiać się w urzędzie. Osoby starające się o status UKR powinny mieć ze sobą paszport i wszystkie inne dokumenty jakie posiadają – mówi Małgorzata Sławińska, kierownik referatu spraw obywatelskich UM w Skarżysku-Kamiennej:

Wszystkie osoby, które mają nadany numer PESEL i numer UKR mogą skorzystać ze świadczeń w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej.

- Prosimy zabierać ze sobą wszystkie dokumenty, które państwo posiadacie. Świadczenia to jednorazowe dofinansowanie w wysokości 300 zł na każdą osobę w rodzinie. Dodatkowo jeśli dzieci zapisane są do szkół, żłobków czy przedszkoli, nasz urząd pokryje koszty obiadów dla tych dzieci. Wnioski znajdują się w naszym urzędzie przy ulicy Generała Władysława Sikorskiego 19 - powiedziała Marzena Łasek pracownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej:

Każda osoba, która przybyła do Polski po 24 lutego może zarejestrować się w Powiatowym Urzędzie Pracy. Aby dokonać takiej rejestracji należy posiadać dokument tożsamości oraz zaświadczenie o przekroczeniu granicy polsko ukraińskiej.

- Każdy zarejestrowany obywatel Ukrainy będzie u nas traktowany jak Polak. Jeżeli posiadają państwo konto w banku oraz profil zaufany można dokonać rejestracji przez internet – mówi Jolanta Skośkiewicz przedstawiciel Powiatowego Urzędu Pracy:

W skarżyskim banku oferowany jest szereg bezpłatnych usług, jak konta bankowe, karty debetowe, przelewy na Ukrainę i z Ukrainy, wypłaty w Polsce i za granicą.

- Procedura otwarcia rachunku dla obywateli Ukrainy jest uproszczona. Posiadamy druki w języku polskim i ukraińskim. Do otworzenia konta potrzebny jest paszport, ukraiński dowód osobisty bądź karta pobytu - mówi Paweł Michniewski Dyrektora oddziału Pekao S.A.:

Rodzice dzieci, które przyjechały do Polski po 23 lutego mogą starać się o świadczenia 500+. Wnioski można składać od najbliższej soboty (26 marca).

- Z tego powodu w tym dniu nasi pracownicy będą pełnić specjalny dyżur od godziny 9.00 do 15.00. Nasz Urząd znajduje się przy ulicy Kossaka 3 w Skarżysku - Kamiennej. Wnioski można także składać od poniedziałku do piątku w godzinach funkcjonowania urzędu. Do wypełnienia wniosku potrzebny będzie paszport, dokument przekroczenia granicy, numery PESEL, numer rachunku bankowego, numer telefonu i adres mailowy - powiedział Andrzej Gębski przedstawiciel ZUS:

Szczepienia dzieci i młodzieży do 19 roku życia są dobrowolne. Natomiast po trzech miesiącach będą one obowiązkowe.

- Każda placówka służby zdrowia ma obowiązek zapewnić pomoc medyczną osobom uciekającym z Ukrainy. – poinformowała Urszula Wiśniewska kierownik referatu zdrowia w Urzędzie Miasta

- O przyjęciach dzieci do szkół decydują dyrektorzy. Młodzież może iść do szkół podstawowych, które są najbliższe ich miejscu zamieszkania. Do przedszkola dzieci będą przyjmowane w przypadku wolnych miejsc. Chcąc zapisać dziecko do szkoły należy zabrać ze sobą wszystkie dokumenty jakie mamy. Mogą to być zaświadczenia z przekroczenia granicy, świadectwa, dokumenty z numerem PESEL. To od rodziców zależy czy ich dziecko pójdzie do polskiej szkoły, czy będzie kontynuowało naukę zdalnie w szkołach ukraińskich. - powiedziała Aneta Ferencz, naczelnik wydziału edukacji w Urzędzie Miasta:

Policja stara się zabezpieczyć drogę do Polski i miejsce pobytu uchodźców. Funkcjonariusze pracują 24 godziny na dobę.

- Dla lepszego przepływu informacji na Facebooku jest założona grupa ”Spotted Skarżysko Kamienna Ukraina”. Jest ona prowadzona w języku ukraińskim - mówi młodszy inspektor Tomasz Jarosz Powiatowej Policji w Skarżysku – Kamiennej:

- Chcemy zorganizować naukę języka polskiego dla dorosłych obywateli Ukrainy. Te zajęcia planujemy rozpocząć w weekendy po 1 kwietnia w Miejskim Centrum Kultury - powiedział Wiceprezydent Skarżyska – Kamiennej Krzysztof Myszka: