Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Maria Anna od Pana Jezusa z Paredes, dziewica
Dziś jest: Sobota, 28 maja 2022

Radomskie

Premier przekazał akt nadania statusu miasta dla Jedlni-Letniska

czwartek, 30 grudnia 2021 15:09 / Autor: Michał Kaczor
fot. Piotr Leśnowolski/FB
Michał Kaczor

Wójt Piotr Leśnowolski odebrał dziś akt nadania statusu miasta dla Jedlni-Letniska. Dokument przekazał premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki wręczył dziś przedstawicielom 10 miejscowości akt nadania praw miejskich. Prawa miejskie otrzymała także Jedlnia-Letnisko, która od 1 stycznia oficjalnie stanie się miastem.

- Oznacza to wzrost aspiracji i ambicji społeczności lokalnej. Chciałbym, żeby oznaczało to rozwój, szybszy postęp i lepszą infrastrukturę - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

 

- To przepiękna uroczystość, bo ona domyka wszystkie procedury, które trwały w kończącym się roku. Począwszy od mojego pomysłu i złożenia wniosku do rady gminy, poprzez wojewodę, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, podpis premiera i dzisiaj oficjalne wręczenie aktów w przeddzień rozpoczęcia nowej rzeczywistości dla naszego samorządu, bo już od 3 stycznia wchodzimy do budynku urzędu miasta, a nie gminy - mówi wójt Piotr Leśnowolski.

- To nowa karta w historii Jedlni-Letniska. Tak jak pan premier wspomniał, to prestiż, ale też bodziec do jeszcze większego rozwoju miejscowości - dodaje wójt.

Oprócz Jedlni-Letniska prawa miejskie otrzymały: Pruszcz (woj. kujawsko–pomorskie), Izbica (woj. lubelskie); Lutomiersk (woj. łódzkie), Bolimów (woj. łódzkie); Cegłów (woj. mazowieckie); Nowe Miasto (woj. mazowieckie), Iwaniska (woj. świętokrzyskie); Olsztyn (woj. śląskie) oraz Kaczory (woj. wielkopolskie).