Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Ambroży, biskup i doktor Kościoła
Dziś jest: Wtorek, 07 grudnia 2021

Kozienice

Blisko 40 kolęd i pastorałek usłyszeliśmy w Kozienickim Domu Kultury

czwartek, 25 listopada 2021 15:52 / Autor: Kamil Zapora
fot. Radio Plus Radom/Kozienicki Dom Kultury
Kamil Zapora

Wiemy kto 29 grudnia w Radomiu będzie reprezentował powiat kozienicki oraz kogo usłyszymy 16 grudnia na gali w Kozienickim Domu Kultury. Rozstrzygnięto konkurs wokalny "Na ten Nowy Rok" i jednocześnie przeprowadzono eliminacje rejonowe konkursu "Staropolskie kolędowanie".

W ramach konkursu wysłuchaliśmy występy chórów, solistów oraz duetów i zespołów wokalnych. W przypadku chórów, nie było podziału na kategorie wiekowe, w pozostałych zaś grupach wyglądały one następująco: 6-9 lat, 10-12 lat, 13-15 lat oraz 16-19 lat. Na scenie prezentowali się reprezentanci 15 szkół i jednostek z terenu powiatu kozienickiego. Przesłuchania konkursowe potrwały ponad trzy godziny. W tym czasie udało nam się porozmawiać z kilkorgiem wokalistów, którzy czekali na swój występ lub właśnie go zakończyli:

Młodych artystów wspierali rodzice:

Katarzyna Chałdaś reprezentująca Kozienicki Dom Kultury zajęła pierwsze miejsce w grupie solistów w wieku 13-15 lat. Na podium tej kategorii znalazła się także Marika Witkowska-Kurtek. Z kolei Oliwier Dębiński także reprezentujący KDK wygrał w kategorii solistów (16-19lat).

Oliwier i Katarzyna osiągnęli też wspólny sukces - tercet, w którym śpiewali razem z Natalią Wilczek zajął pierwsze miejsce w tej samej kategorii wiekowej. Ponadto Oliwiera i Katarzynę jako solistów, a także w tercecie z Natalią zaproszono do Finału XX Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Staropolskie Kolędowanie – Radom 2021”. Finał zaplanowano na 29 grudnia w Wyższym Seminarium Duchownym.

Występy uczestników oceniało jury w trzyosobowym składzie. W komisji zasiadła m.in.: Alicja Gryz-Wasil – kierownik działu edukacji kulturalnej w Kuźni Artystycznej w Radomiu, wokalistka, która przez 7 lat występowała w zespole Alicetea:

Ponadto w jury zasiedli: Tomasz Strzelczyk – saksofonista, pedagog, kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, od 2015 wicedyrektor Szkoły Muzycznej I stopnia w Kozienicach oraz Andrzej Przybylski – muzyk, przedstawiciel jednego z organizatorów XX Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Staropolskie Kolędowanie” – Radom 2021, czyli Powiatowego Instytutu Kultury w Radomiu.