Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Bernardyn ze Sieny, prezbiter
Dziś jest: Piątek, 20 maja 2022

REGION

Zbyt ciężkie „gruszki” z betonem

wtorek, 04 sierpnia 2020 17:56 / Autor: Monika Nowakowska
foto: ITD
Monika Nowakowska

O 10 ton i 5,5 tony za dużo ważyły dwie betonomieszarki zatrzymane przez inspektorów mazowieckiej Inspekcji Transportu Drogowego na drodze, gdzie obowiązuje zakaz tonażowy. Jeden z pojazdów był niesprawny technicznie. Jak się również okazało, z tachografów ciężarówek i kart kierowców nie sczytano danych w wymaganym terminie.

 

Dwie „gruszki” z betonem przewożonym na budowę zatrzymano rano na drodze w Sołtykowie tuż koło Radomia. Ciężarówki skierowano na wagę ITD. Czteroosiowe pojazdy z ładunkiem ważyły o niemal 10 ton i 5,5 tony za dużo. Za duży tonaż spowodował też przekroczenia dopuszczalnych nacisków podwójnych osi napędowych samochodów o 12,7 tony i 7,5 tony.

Ponadto jedna z przeładowanych betonomieszarek miała uszkodzony układ kierowniczy i wyciekały z niej płyny eksploatacyjne. Za stwierdzone usterki inspektorzy zatrzymali dowód rejestracyjny pojazdu. Kontrola czasu pracy kierowców wykazała, że przewoźnik nie sczytał w terminie danych z kart kierowców i pamięci tachografów cyfrowych.

Nieprawidłowe transporty betonu wstrzymano do momentu przelania betonu do podstawionych betoniarek na miejsce kontroli ITD. Kierowców ukarano 4 mandatami za przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej pojazdów, a także niedostosowanie się do znaku zakazu tonażowego. Wobec przewoźnika zostaną wszczęte postępowania administracyjne, które są zagrożone karą w łącznej wysokości do 48 tysięcy złotych.