Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna, Matka Dobrej Rady
Dziś jest: Piątek, 26 kwietnia 2024

Mazowsze

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych na Mazowszu

środa, 04 grudnia 2019 14:24 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: Damian Zieliński MCPS
Elżbieta Warchoł

3 grudnia obchodzony był Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

Radość, zachwyt i poczucie bycia wyjątkowym – takie emocje udało się wywołać w uczestnikach spotkania zorganizowanego przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej w Dniu Osób Niepełnosprawnych. Mieli oni okazję pierwszy raz spotkać się w ogromnym gronie – ponad 500 osób, a dodatkowo specjalnie dla nich wystąpił Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”.

Uczestnicy warsztatów terapii zajęciowych z całego województwa oraz osoby pracujące z nimi na co dzień zostali zaproszeni na nietypowe obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Stworzona specjalnie dla nich uroczystość odbywała się w Otrębusach – w siedzibie znanego na całym świecie Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. W koncercie i spotkaniu wzięli udział przedstawiciele 44 organizacji z regionu, prowadzących warsztaty terapii zajęciowej – w sumie ponad 500 osób.

– Chcieliśmy ten szczególny dzień spędzić razem z uczestnikami warsztatów terapii zajęciowej, ale też z tymi, którzy na co dzień pracują z osobami niepełnosprawnościami – mówiła o idei spotkania Elżbieta Bogucka, zastępca dyrektora Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej. – Zorganizowaliśmy po raz pierwszy tak duże wydarzenie, połączone z koncertem zespołu „Mazowsze”. Liczba uczestników, ale przede wszystkim ich reakcja pokazuje nam, że warto było w ten sposób spędzić Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.

Szacuje się, że na Mazowszu jest ok. 600 tys. osób z niepełnosprawnościami. Wiele z nich stara się na co dzień pokonywać trudności, jakie wynikają z ich dysfunkcji. W łamaniu barier pomocne bywają m.in. zajęcia, w których mogą uczestniczyć – plastyczne, muzyczne, sportowe. To ich sposób nie tylko na przełamywanie siebie, ale też na odkrywanie mocnych stron i znajdowanie swojego miejsca w społeczeństwie.

– W ramach warsztatów staramy się aktywizować naszych uczestników – mamy kilka pracowni: ceramiczną, plastyczną, administracyjno-biurową, komputerową, gospodarstwa domowego. Uczestnicy zajęć uczą się różnych rzeczy – tak, by przygotować ich na wejście na rynek pracy. Różnie to bywa, ale mamy sukcesy, więc uważamy, że warto się starać – opowiadała przedstawicielka Stowarzyszenia „Otwarte Drzwi” w Warszawie.

– Działamy od 15 lat. Prowadzimy pracownię plastyczno-malarską, ceramiczną, samoobsługową, rehabilitację, muzyczno-rytmiczną, tkacką i informatyczną – mówiła Dagmara Olejarczyk z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Pionkach. – Ten koncert był dla naszej grupy innym wydarzeniem niż wyjście do kina czy lokalne uroczystości. Wyjeżdżamy dużo na imprezy między placówkami, bierzemy udział w turniejach sportowych, ale ten wyjazd budził ogromne emocje – chociażby na temat tego, jak się ubrać.

Aby zaktywizować osoby z niepełnosprawnościami, ale też zintegrować je oraz pracowników organizacji działających na rzecz tych osób, Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej zorganizowało pierwsze tak uroczyste obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Zarówno samo wydarzenie, jak i jego organizacja spotkały się z ogromnym entuzjazmem. – Przyjechaliśmy dość liczną grupą – 12 osób głównie z pracowni muzyczno-teatralnej, które na co dzień próbują swoich sił. I podziwiali stroje, profesjonalizm zespołu. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że mogliśmy brać udział w tym wydarzeniu – dzieliła się wrażeniami Bogumiła Szlaska Warsztatów Terapii Zajęciowej w Świeszewie w pow. pułtuskim. – Uczestnicy naszych zajęć mieli też okazję spotkać swoich rówieśników z innych warsztatów. Jest pełna integracja.

Dodatkowo honorowymi gośćmi byli uczestnicy zajęć prowadzonych w Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich Nowolipie 22 prowadzone przez Stowarzyszenie Monopol Warszawski. Oni również nie kryli wzruszenia i zadowolenia – zwłaszcza podczas wykonywania przez zespół „Mazowsze” specjalnie dedykowanych im utworów powstańczych. – Zaczęliśmy rok temu, na początku było sześcioro osób, a teraz potrafi przyjść nawet do stu – opowiadał prezes Janusz Owsiany ze Stowarzyszenia Monopol Warszawski. – Spotkania takie jak dzisiejsze budzi mnóstwo emocji, przywołuje wspomnienia, to ogromne przeżycia – zwłaszcza, że mamy wśród dzisiejszych gości panie, które kiedyś tańczyły i śpiewały.

– Jesteśmy bardzo wdzięczni, że możemy tak licznie spotkać się jako środowisko osób z niepełnosprawnościami i osób pracujących w warsztatach terapii zajęciowe, zwłaszcza takim dniu – podsumował spotkanie Łukasz Owczarek, przedstawiciel Mazowieckiego Forum Warsztatów Terapii Zajęciowej. – Ta ciężka praca w ramach warsztatów jest często niezauważalna, a przecież zajmujemy się rehabilitacją społeczną, ale i zawodową, żeby móc wdrożyć te osoby w rynek pracy. Cieszymy się, że o tej części ekonomii społecznej coraz więcej się mówi, bo to zwiększa szansę osób z niepełnosprawnościami na znalezienie pracy.

( tekst za: Hanna Maliszewska Rzeczniczka Prasowa Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej)