Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Katarzyna ze Sieny, dziewica i doktor Kościoła, patronka Europy
Dziś jest: Poniedziałek, 29 kwietnia 2024

REGION

Jeden bilet - moc przejazdów

wtorek, 01 sierpnia 2017 14:43 / Autor: Monika Nowakowska
fot: Koleje Mazowieckie
Monika Nowakowska

Wspólny Bilet Samorządowy - to pierwszy taki bilet kolejowy w kraju. Ci, którzy zdecydują się na jego zakup będą mogli skorzystać z nieograniczonej liczby przejazdów we wszystkich pociągach uruchamianych przez ośmiu przewoźników w kraju.

Na liście przewoźników biorących udział w przedsięwzięciu znajdują się: Koleje Mazowieckie, Warszawska Kolej Dojazdowa, Koleje Śląskie, Koleje Małopolskie, Arriva, Koleje Wielkopolskie, Koleje Dolnośląskie i Łódzka Kolej Aglomeracyjna.

- To pierwsze wspólne przedsięwzięcie Związku Samorządowych Pracodawców Kolejowych – mówi Dariusz Grajda, prezes związku. - Wspólny bilet samorządowy ma przede wszystkim ułatwić przemieszczanie się pomiędzy regionami i zachęcić mieszkańców Polski do częstszych podróży pociągami. To pilotaż, dlatego oferta nie obowiązuje jeszcze u wszystkich przewoźników, którzy tworzą związek. Będziemy sukcesywnie ją rozbudowywać. Przede wszystkim będziemy wsłuchiwać się w głosy pasażerów i brać je pod uwagę przy modyfikacji oferty – zapowiada Dariusz Grajda.

Wspólny Bilet Samorządowy to pierwsza tego typu oferta kolejowa w Polsce. Bilet kosztuje 38 złotych i jest ważny przez 24 godziny. Można na nim podróżować na 62 liniach obsługujących ponad 950 stacji na terenie 12 województw. Oferta jest dostępna od dziś, 1 sierpnia w kilku kanałach dystrybucji Kolei Mazowieckich: w kasach biletowych, biletomatach, przez telefon komórkowy za pomocą aplikacji SkyCash oraz przez Internet. Wspólny Bilet Samorządowy można kupić już na tydzień przed planowaną podróżą.

11 kolejowych spółek samorządowych zrzeszonych w ZSPK obsługuje dziś ponad 4800 kilometrów linii kolejowych zatrudniając prawie 6 300 pracowników. Liczba wykorzystywanego taboru, wliczając człony elektrycznych zespołów trakcyjnych, wynosi dziś niemal 1 500 wagonów oraz 43 lokomotywy i stanowi bardzo poważny i stale rosnący udział na polskim rynku kolejowym. W 2016 roku przewoźnicy zrzeszeni w związku przewieźli ponad 133 miliony pasażerów, co stanowiło 46% liczby wszystkich podróżujących koleją w Polsce. Na drugim miejscu znalazły się Przewozy Regionalne (obecnie Polregio) z wynikiem 27% a na trzecim PKP Intercity - 13%.

Koleje samorządowe to dziś ponad 500 nowoczesnych pociągów i symbol doskonałej współpracy pomiędzy przewoźnikami, jak i z lokalnymi społecznościami. Kolejarze zrzeszeni w związku zapowiadają dalsze wspólne działania.