Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Katarzyna ze Sieny, dziewica i doktor Kościoła, patronka Europy
Dziś jest: Poniedziałek, 29 kwietnia 2024

RADOM

EXPO 2023: Radom to miasto nowoczesnego przemysłu

sobota, 09 września 2023 15:24 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

"Siła radomian - siłą gospodarki" - to hasło pierwszej edycji Radom EXPO 2023. W hali Radomskie Centrum Sportu swoje stoiska wystawiły firmy wiodących w mieście branż i szkół technicznych. Wszyscy prezentowali swój ogromny potencjał i chwalili się sprawdzonymi, niezawodnymi produktami.

Radom EXPO 2023 to pierwsza tego typu impreza w mieście. Swoje stoiska w jednym miejscu wystawiły firmy wiodących w mieście branż takich, jak:automatyka i budowa maszyn, branża metalowa, spożywcza, budowlana, IT, skórzana, chemiczno-kosmetyczna czy motoryzacyjna. Swoją ofertę prezentowały też szkoły techniczne, które podążają za rozwojem radomskich firm.

- Tą wystawą chcemy pokazać, jak na przestrzeni ostatnich lat odrodziła się gospodarka naszego miasta. Po trudnych latach 90. przemysł wrócił w nowoczesnej postaci. Radomskie firmy wdrażają innowacyjne rozwiązania, a ich patenty są wykorzystywane w wielu krajach na całym świecie - mówił prezydent Radosław Witkowski. - Chcemy pokazać mieszkańcom Radomia, jak obecnie wygląda gospodarka w naszym mieście. Niektórym może się bowiem wydawać, że po upadku dużych przedsiębiorstw takich jak np. Zakłady Metalowe, Radoskór czy RWT skończył się przemysł w Radomiu. Tą wystawą chcemy pokazać, że radomska gospodarka się odbudowała, ale oczywiście w innym, nowoczesnym wydaniu - tłumaczył.

- W naszym mieście jest bardzo dużo firm, które po pierwsze są liderami w swoich branżach, mają zaawansowane technologie, bardzo dobrą organizację pracy. Jest więc w nich miejsce dla dobrze wykształconych radomian - mówi kier. biura przedsiębiorczości i obsługi inwestora UM w Radomiu Krzysztof Turek:

Dürr Poland powstała w 1990 roku. Firma specjalizuje się i doskonali w projektowaniu, produkcji, dostawach, montażu, uruchamianiu i serwisie systemów transportu technologicznego głównie dla potrzeb przemysłu samochodowego. W urządzenia ze znakiem Dürrpol wyposażone są obiekty lakierni i spawalni światowych koncernów VW, GM, BMW, DC, HYUNDAI w ich zakładach na całym świecie - chwali kier. działu standaryzacji sterowania Bartłomiej Świątek:

Od ponad 20 lat z powodzeniem niemal w samym centrum Radomia działa huta szkła Trend Glass. Determinacja, pasja, innowacyjność, wyprzedzanie trendów sprawiły, że firma stała się liderem wśród światowych producentów oraz dystrybutorów szkła użytkowego, dekoracyjnego i gospodarczego. - Jesteśmy obecni na ponad 40 rynkach na całym świecie. Jako polska firma z długoletnią tradycją dbamy o jakość oferowanych produktów, a także o rzetelne partnerstwo biznesowe - mówi Ada Mrówczyńska z zarządu firmy:

- Promujemy kierunki techniczne, współpracujemy z Zespołem Szkół Elektronicznych czy Uniwersytetem Radomskim. Przyjmujemy uczniów na praktyki i pomagamy przy pisaniu prac inżynieryjnych - wylicza.

Jedną z najstarszych firm prezentujących się na targach jest Fabryka Broni "Łucznik". Spółka jest wiodącym producentem i dostawcą broni na rynki krajowe i zagraniczne, głównym producentem broni dla Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, na rynek cywilny i eksport. Fabryka Broni jest częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej, lidera polskiego przemysłu i jednego z największych koncernów obronnych w Europie. Fabryka Broni jest jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. W spółce pracuje obecnie ponad pół tysiąca pracowników - mówi Dominik Łodygowski:

Swoją ofertę prezentowały też szkoły techniczne, które podążają za rozwojem radomskich firm. - Z myślą o odpowiednim przygotowaniu kadr już w czterech szkołach ponadpodstawowych uruchomiliśmy system kształcenia dualnego. Tworzymy też Branżowe Centra Umiejętności. Sądzę, że wielu młodych ludzi zwiedzających tę wystawę, nabierze przekonania, że aby znaleźć dobrze płatną pracę, nie trzeba wyjeżdżać z naszego miasta - mówiła odpowiedzialna za oświatę wiceprezydent Katarzyna Kalinowska.

Warto podkreślić, że w ciągu ostatnich 8 lat inwestorzy zagospodarowali ponad 90 hektarów terenów inwestycyjnych, na których powstało około 280 tysięcy metrów kwadratowych hal. Bezrobocie spadło z ponad 18,5 tysiąca osób w 2014 roku do niespełna 7,8 tys. osób w czerwcu 2023 roku.