Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Zyta, dziewica
Dziś jest: Sobota, 27 kwietnia 2024

RADOM

Nie żyje dr inż. Radosław Figura

poniedziałek, 07 sierpnia 2023 20:28 / Autor: Elżbieta Warchoł
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

5 sierpnia br. zmarł tragicznie dr inż. Radosław Figura. Miał 45 lat. Był cenionym i lubianym wykładowcą Wydziału Transportu, Elektrotechniki i Informatyki UTH w Radomiu. Absolwentem Zespołu Szkół Elektronicznych, nauczycielem oraz kierownikiem kształcenia praktycznego.

We wspomnieniu pośmiertnym umieszczonym na oficjalnej stronie UTH w Radomiu czytamy między innymi: Śp. dr inż. Radosław Figura był pracownikiem Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu od 2006 roku. W tym okresie pełnił szereg funkcji, m.in. kierownika laboratorium maszyn elektrycznych (od 2009 r.), kierownika projektu unijnego „Modernizacja energetyczna w budynkach UTH Radom” (R-17/2017), kierownika projektu „Działania energooszczędne w budynku Wydziału Nauk Ekonomicznych i Prawnych UTH Radom” (R-41/2029), członka Kierunkowej Komisji Oceny efektów uczenia się na kierunki Elektrotechnika studia stacjonarne i niestacjonarne I i II stopnia, członka kierunkowej rady programowej – Elektrotechnika II stopień. W ramach zrealizowanego projektu „Stworzenie powiązań kooperacyjnych między sferą badawczą, a przedsiębiorstwami w celu poprawy konkurencyjności regionu i zwiększenia spójności gospodarczej i społecznej” zrealizowanego ze środków RPO WM 2007-2013 pełnił nadzór merytoryczny nad budową laboratorium fotowoltaiki i do dnia tragicznej śmierci zajmował się czynnie eksploatacją tego laboratorium.

Był laureatem wielu nagród i wyróżnień min.: Brązowego Krzyża Zasługi (2018), Medalu Komisji Edukacji Narodowej (2015) oraz dwóch Nagród JM Rektora. W efekcie prowadzonej działalności pozauczelnianej został uhonorowany Nagrodą Prezydenta Miasta Radomia (2022), medalem Oddziału Radomskiego SEP (2022), medalem Michała Doliwo-Dobrowolskiego (SEP 2021), medalem Janusza Groszkowskiego (SEP 2017) oraz Srebrną Odznaką Honorową SEP (2016).

W pracy naukowej specjalizował się w eksploatacji i diagnostyce odnawialnych źródeł energii oraz magazynów energii. Jego zainteresowania naukowe obejmowały również maszyny i urządzenia elektryczne, napęd elektryczny oraz sterowanie napędem. Od 2011 r. był kierownikiem prac naukowo badawczych oraz prac wykonywanych na zamówienie zakładów przemysłowych.

Był autorem lub współautorem 49 publikacji naukowych umieszczonych w bazie SCOPUS, z czego 26 zostało opublikowanych po otrzymaniu stopnia dr inż. Pisał artykuły, które  powstały przy współpracy z  pracownikami naukowymi zarówno polskimi, jak i zagranicznymi. W latach 2017 – 2023 opublikował  22 artykuły.

W latach 2017 – 2021 prezentował swoje publikacje na wielu międzynarodowych konferencjach naukowych. Od 2017 roku był członkiem Polskiego Towarzystwa Elektrotechniki Stosowanej – PTETiS, W latach 2018 – 2022 był członkiem zarządu Oddziału Radomskiego SEP. Od marca 2015 roku został powołany do Komitetu Naukowego Konkursu na Najlepszą Pracę Dyplomową na Wydziale Transportu, Elektrotechniki i Informatyki.

Był oddanym i cenionym przez studentów wykładowcą i dydaktykiem, wyróżnionym przez studentów jako najlepiej oceniany pracownik naukowo – dydaktyczny. Był  laureatem prestiżowego konkursu „Wyróżniający się nauczyciel, opiekun i sojusznik młodzieży”, nominowany do nagrody Nauczyciel na medal-napisał we wspomnieniu Rektor i wspólnota akademicka Uniwersytetu w Radomiu.