Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Piotr Jerzy Frassati
Dziś jest: Poniedziałek, 04 lipca 2022

RADOM

Dzisiaj Dzień Samorządu Terytorialnego

piątek, 27 maj 2022 09:04 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Dzień ten uważa się za symboliczną datę narodzin polskiego samorządu lokalnego. Dokładnie 32 lata temu, rozpoczął się proces reformowania ustroju państwa, decentralizacji władzy i stopniowego przekazywania jej w ręce obywateli - wspólnotom terytorialnym.

Były marszałek Senatu Stanisław Karczewski powiedział, że bycie samorządowcem jest wielką odpowiedzialnością. - Ale to również satysfakcja, bo można zobaczyć efekty swoich działań na rzecz lokalnej społeczności. Chciałbym, aby w samorządach było mniej polityki. Celem powinna być praca na rzecz ludzi. Walka polityczna w samorządzie jest niepotrzebna – przekonywał senator Stanisław Karczewski:

Starosta białobrzeski Sylwester Korgul powiedział, że Dzień Samorządu Terytorialnego jest ważna datą w polskiej samorządności. - Nie można dobrze wypełniać funkcji samorządowca, jeśli ta praca nie jest traktowania jako misja – przekonuje starosta Korgul:

Życzenia z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego złożył również starosta radomski Waldemar Trelka:

Dzień Samorządu Terytorialnego obchodzony jest corocznie 27 maja, w rocznicę pierwszych w pełni demokratycznych wyborów, które odbyły się do organów gmin w 1990 r. W miejsce istniejących w rad narodowych, wprowadzono rady gmin o znacznie większych uprawnieniach. Gminy przejęły ok. 100 tysięcy pracowników administracji, uzyskały odrębne budżety, nieruchomości oraz półtora tysiąca przedsiębiorstw. Święto obchodzone jest w związku z uchwałą Sejmu z 2000 r., podjętą z okazji 10-lecia samorządu terytorialnego.