Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: bł. Dorota z Mątowów, wdowa
Dziś jest: Sobota, 25 czerwca 2022

RADOM

Zaczyna brakować pielęgniarek i położnych

piątek, 20 maj 2022 18:27 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Średnia wieku w tej grupie zawodowej w Radomiu wynosi 53 lata, zaś średnia długość życia pielęgniarek wynosi 62 lata. Dla porównania długość życia kobiety w Polsce to 81 lat. W Teatrze Powszechnym w Radomiu odbyły się 20 maja obchody z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Położnej. W spotkaniu uczestniczył m.in. wiceminister zdrowia Piotr Bromber. Organizatorem wydarzenia była Okręgowa Rada Pielęgniarek i Położnych w Radomiu. 

Przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Radomiu Małgorzata Sokulska powiedziała, że w w radomskim rejestrze znajduje się 5666 pielęgniarek, położnych oraz pielęgniarzy. Zaczyna brakować pielęgniarek i położnych a średnia wieku w tym zawodzie systematycznie rośnie. - Wciąż zbyt mało osób uzyskuje prawo do wykonywania zawodu. W 2020 roku prawo takie uzyskało 67 pielęgniarek, a rok później - 113. Na emeryturę odeszło natomiast 115 osób. Jeżeli przyjmiemy, że w naszej izbie pracuje ok. 4 tysięcy pielęgniarek, to 1029 z nich to kobiety, które nabyły prawa emerytalne, czyli możemy powiedzieć, że co trzecia pielęgniarka w regionie jest już na emeryturze - mówiła Małgorzata Sokulska:

Przebywający w Radomiu wiceminister zdrowia Piotr Bromber poinformował, że powołano zespół, który ma opracować zmiany w standardach kształcenia pielęgniarek i położnych. Dodał też, że rząd przyjął projekt ustawy dotyczący najniższego wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników medycznych i okołomedycznych zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Zgodnie z nowelizacją gwarantowane poziomy najniższych wynagrodzeń wzrosną od lipca 2022 r. w zależności od grupy od 17 proc. do 41 proc., przy czym średnio najniższe wynagrodzenie zasadnicze będzie wyższe aż o 30 proc.

Marszałka województwa mazowieckiego reprezentował Mirosław Ślifirczyk, dyrektor szpitala w Krychnowicach, który odczytał również list od Adama Struzika:

Monika Urbańska jest pielęgniarką w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu a Iga Wiśniewska – położną w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym:

W spotkaniu uczestniczyli m.in. Mariola Łodzińska - wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Jerzy Zawodnik - wiceprezydent Radomia, Waldemar Trelka - starosta radomski oraz Krzysztof Murawski - kierownik radomskiej delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu.