Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Maksymilian Maria Kolbe, prezbiter i męczennik
Dziś jest: Niedziela, 14 sierpnia 2022

RADOM

Mazowieccy terytorialsi pomagają potrzebującym

czwartek, 07 kwietnia 2022 16:17 / Autor: Monika Nowakowska
foto: 6MBOT
Monika Nowakowska

Około 7 ton żywności przetransportowali z Radomskiego Banku Żywności żołnierze 62 Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu oraz kompanii dowodzenia 6MBOT. To niejedyne działanie realizowane przez mazowieckich terytorialsów realizowane w ramach pomocy uchodźcom z Ukrainy - żołnierze 62 blp wspierają działalność punktu pomocy dla uchodźców w radomskiej Kamienicy Deskurów.

Do 6MBOT wpływają kolejne wnioski o wsparcie od samorządów i podmiotów pozarządowych. W ostatnim czasie o pomoc w transportach żywności do mazowieckich terytorialsów zgłosili się włodarze gminy Przytyk oraz Przysucha. 5 i 6 kwietnia zostały zrealizowane transporty, w ramach których z Radomskiego Banku Żywności do Przytyka i Przysuchy przewiezionych zostało blisko 7 ton produktów żywnościowych. Za załadunek, transport i rozładunek żywności odpowiedzialni byli kolejno żołnierze kompanii dowodzenia i 62 batalionu lekkiej piechoty. Transporty odbywały się w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa, którego celem jest przyczynianie się do ograniczania ubóstwa poprzez zwiększenie bezpieczeństwa żywnościowego osób najbardziej potrzebujących i realizację działań na rzecz włączenia społecznego.

Natomiast od początku kwietnia radomscy terytorialsi pomagają w Kamienicy Deskurów, gdzie wspólnie z wolontariuszami działają na rzecz uchodźców wojennych z Ukrainy. Ich głównym zadaniem jest przygotowanie paczek dla ukraińskich rodzin oraz odbieranie darów z terenu Radomia.

W patio Kamienicy Deskurów codziennie realizujemy zadania związane z sortowaniem darów i przygotowywaniu wysyłek. Każdego dnia tworzonych jest tu około 70 paczek dla potrzebujących - podkreśla st. szer. Małgorzata Podsiadły z 62 Batalionu Lekkiej Piechoty z Radomia.

Warto przypomnieć, że w różnego rodzaju działania pomocowe zaangażowani są żołnierze wszystkich pododdziałów 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy m.in. wspierają funkcjonowanie punktów relokacji uchodźców czy transportują posiłki z Domu Powstańców Warszawskich do mieszkań kombatantów. W sumie w działaniu tylko w ramach operacji #NiezawodnaPomoc skierowanej na pomoc uchodźcom jest około stu żołnierzy zawodowych i OT z batalionów w Grójcu, Radomiu, Płocku oraz samodzielnych kompanii 6MBOT. Mazowieccy terytorialsi – zgodnie z mottem WOT “Zawsze gotowi, zawsze blisko” są również gotowi odpowiadać na bieżące potrzeby lokalnej społeczności w sytuacjach kryzysowych.