Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Jan Nepomucen Chrzan, męczennik
Dziś jest: Piątek, 01 lipca 2022

RADOM

O jaką pracę pytają Ukrainki w pośredniaku?

poniedziałek, 28 marca 2022 14:22 / Autor: Magdalena Król
foto: UM/Radom
Magdalena Król

Ponad 130 Ukraińców zarejestrowało się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Radomiu. Zatrudnienia szukają głównie pracownicy umysłowi, do 45 roku życia. Większość stanowią kobiety.

Uchodźcy z Ukrainy rejestrują się w urzędach pracy od 14 marca. w Radomiu zarejestrowało się w tym czasie 131 Ukraińców. To m.in. jako nauczyciele, pielęgniarki, pracownicy biurowi, księgowi, doradcy klienta i sprzedawcy. 68 osób skorzystało już z usługi pośrednictwa pracy. 121 zarejestrowanych w Radomiu bezrobotnych z Ukrainy to kobiety do 45 roku życia

Od poniedziałku, 21 marca, w kamienicy Deskurów działa dodatkowy punkt obsługi w zakresie zatrudnienia dedykowany obywatelom Ukrainy. Do tej pory odwiedziło go 37 obywateli Ukrainy.

- Bardzo dużo jest nauczycielek: od matematyki, języka angielskiego i geografii. Są pytania o pracę w niepełnym wymiarze, którą można pogodzić z opieką nad dziećmi. Zgłasza się też wiele pielęgniarek, na które w Polsce jest duże zapotrzebowanie. Ważne jest, aby w szybkim tempie mogły nostryfikować swoje dyplomy, bo w przypadku zawodów medycznych, problemem jest niestety brak dokumentów potwierdzających kwalifikacje. Do tego czasu mogą podejmować pracę w sektorze medycznym, ale poniżej swoich kwalifikacji. Dużą barierę stanowi też język. Wielu pracodawców stawia jako jedno z głównych wymagań przynajmniej podstawową znajomość języka polskiego. Dlatego nasz urząd ruszy wkrótce z kursami języka polskiego. Trzeba zaznaczyć, że PUP nie tworzy ofert pracy. Miejsca pracy kreują pracodawcy i tu wiele zależy od nich. My oczywiście mamyinstrumenty w postaci rożnych refundacji, żeby ułatwić pracodawcy utrzymanie miejsca pracy - mówi dyrektor PUP w Radomiu Sebastian Murawski.

Obsługę cudzoziemców prowadzi także siedem filii: w Pionkach, Skaryszewie, Iłży, Wierzbicy, Przytyku i Jedlni – Letnisko oraz w Goździe.

Obecnie w bazie PUP w Radomiu jest ponad 700 wolnych miejsc pracy. Większość stanowią propozycje w zawodach tradycyjne obsadzanych przez mężczyzn. Poszukiwani są więc kierowcy kat C+E, pracownicy branży budowlanej, metalowej, jest kilkadziesiąt ofert w przemyśle przetwórczym, cały czas pracowników rekrutuje budujące się radomskie lotnisko. Poszukiwani są również pracownicy ochrony.

Dostęp do rynku pracy jest w Polsce otwarty dla każdego obywatela Ukrainy, który przebywa legalnie. Rekrutacja jest identyczna jak w przypadku Polaka. Pracodawca ma tylko jeden obowiązek: musi poinformować w ciągu 14 dni urząd pracy o fakcie zatrudnienia cudzoziemca. Warto podkreślić, że nie trzeba być zarejestrowanym bezrobotnym, żeby podjąć pracę.