Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Piotr Celestyn, papież i pustelnik
Dziś jest: Czwartek, 19 maja 2022

RADOM

40 lat Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

sobota, 18 września 2021 15:15 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Były odznaczenia dla artystów i pracowników CRP, oraz koncert.

Czterdzieści lat działalności Centrum Rzeźby Polskiej to zrewitalizowane lub odbudowane od podstaw wszystkie budynki: pałac, spichrz, stajnie, wozownia, oficyna, kaplica i oranżeria. W 1992 roku ukończono budowę Muzeum Rzeźby Współczesnej. Latami tworzona była kolekcja rzeźby współczesnej. Po przełomie, w 1989 roku, powstała Rada Programowa Centrum. Maciej Aleksandrowicz, dyrektor Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku:

Z pracą pożegnała się Dorota Monkiewicz, kierownik działu komunikacji Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Przeszła na zasłużoną emeryturę:

Początki obecności współczesnej rzeźby w posiadłości Józefa Brandta w Orońsku koło Radomia datują się na połowę lat 60., gdy grupa 13 artystów pracujących w kamieniołomach pokazała swoje realizacje na wystawie poplenerowej w miejscowym parku. To wówczas narodził się pomysł stworzenia stałej bazy warsztatowej dla środowiska rzeźbiarskiego. Instytucja Muzeum – Centrum Rzeźby Polskiej, przemianowana w 1985 roku na Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, powstała jednak dopiero w 1981 roku.

Urodziny Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku odbędą 19 września. Podczas imprezy będziemy mogli zobaczyć wystawę Ursuli von Rydingsvard „Tylko Sztuka”, oraz wystawę „Bóg w dom” (kurator: Leszek Golec), a także wystawę pokazującą historie mieszkańców Orońska i ich związek z Centrum Rzeźby Polskiej. W parku zostanie także zaprezentowana instalacja z prac uczestników projektu „Wolna Akademia Orońska”. Ponadto zapraszamy na warsztaty kaligrafii, sitodruku oraz inne warsztaty plastyczne. Będziemy mogli zakupić orońskie pamiątki, posłuchać wspomnień mieszkańców Orońska, spróbować orońskich przysmaków, a na koniec wysłuchać koncertu grupy Guzowianki.