Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Jan I, papież i męczennik
Dziś jest: Sobota, 18 maja 2024

RADOM

Słoneczna placówka uroczyście otwarta

środa, 15 października 2014 14:10 / Autor: Magdalena Gliszczyńska
Magdalena Gliszczyńska
W nowych, przyjaznych, na miarę XXI wieku warunkach będą spędzać czas podopieczni  Środowiskowego Domu Samopomocy oraz Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej „Słoneczny Dom”. Dziś w Radomiu uroczyście otwarta została nowa siedziba placówek. Mieszczą się one przy ul. Dzierzkowskiej 9, w budynku po PSP nr 8. Opiekę znajdzie tam 27 wychowanków domu dziecka - „Słoneczny Dom” oraz 50 osób niepełnosprawnych intelektualnie, w główniej mierze osób ze schizofrenią, Domu Samopomocy. 
 

 

- Tak jak mówiliśmy od początku,  budynek służy i będzie służył celom publicznym. Przeznaczyliśmy go na potrzeby osób najsłabszych, a więc najbardziej potrzebujących naszej pomocy – mówi Prezydent Andrzej Kosztowniak.
 
Całkowity koszt modernizacji budynku zamyka się kwotą 2,4 mln zł. Miasto nie finansuje jej jednak samodzielnie: 1,1 mln złotych dołożył  do remontu budżet państwa za pośrednictwem wojewody mazowieckiego. Dofinansowanie to było możliwe w związku z nową funkcją budynku, związaną ze Środowiskowym Domem Samopomocy.  Wojewoda będzie także partycypował w finansowaniu działalności bieżącej ŚDS. 
 
- Cieszę się, że dzięki zaangażowaniu wielu osób dziś udało sie uruchomić taką placówkę. Życzę osobom, które się tu znajdą, podopiecznym, ale także pracownikom, by to miejsce dostarczyło niezapomnianych wrażeń. I by zajęcia tu prowadzone wpłyneły na lepsze funkcjonowanie w społeczeństwie - mówił wicewojewoda mazowiecki Dariusz Piątek.
 
 - Przeprowadzka do nowej siedziby znacznie poprawia warunki i komfort pobytu podopiecznych w ośrodku, co ma istotne znaczenie dla celu jej funkcjonowania, jakim jest rozwijanie umiejętności samodzielnego życia, podnoszenie poziomu funkcjonowania społecznego, zaradności życiowej.  Odnosi się to zarówno do uczestników zajęć w placówce typu dziennego, jak i wychowanków Słonecznego Domu – mówi wiceprezydent Anna Kwiecień, odpowiedzialna we władzach miasta za sprawy społeczne.
 
Środowiskowy Dom Samopomocy połączy podopiecznych z dwóch placówek – przy ulicy Ziętalów i przy ulicy Juliusza.  Jest placówką pobytu dziennego dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Obecnie ma 45 miejsc, zaś od listopada ich liczba wyniesie 50.  Uczestnicy korzystają z różnych form zajęć grupowych, poradnictwa, treningów umiejętności społecznych, uczestniczą w wycieczkach, imprezach kulturalno – oświatowych itp. Placówka Opiekuńczo – Wychowawcza  „Słoneczny Dom” jest zaś całodobowym miejscem zamieszkania  dzieci i młodzieży pozbawionych opieki rodzicielskiej, dla których nie znaleziono rodzinnej opieki zastępczej i które wymagają natychmiastowego rozpoczęcia sprawowania opieki  i wychowania. Ośrodek łączy zadania socjalizacyjne  i  interwencyjne. W budynku przy ul. Dzierzkowskiej mieszkać będzie 27 wychowanków w wieku od 14 do 18 lat. Młodzież ma do dyspozycji  przestronne  2-3 osobowe pokoje,  kuchenkę (z pełnym wyposażeniem) i jadalnię z dużym stołem (do wspólnych posiłków) oraz salon. Na każdym  z dwóch pięter do dyspozycji wychowanków i znajduje się łazienka z pełnym wyposażeniem. Młodzież, pod okiem swoich opiekunów, uczy się samodzielnie przyrządzać posiłki, sprzątać, układać jadłospisy, decydować o swoim czasie wolnym.Nadrzędnym celem przeprowadzki do nowego budynku  było stworzenie młodzieży warunków zbliżonych do warunków domowych, w których młodzi ludzie maja szansę  opanować niezbędne w życiu dorosłym nawyki i umiejętności. Formy pracy z młodzieżą w tym domu są oparte na ich gotowości do podejmowania decyzji i współdziałania. Wychowawcy czuwają nad bezpieczeństwem, wszechstronnym rozwojem, edukacją podopiecznych. Pełnią rolę animatorów, organizatorów i partnerów dla swoich wychowanków. Ich działania oparte są o zasadę stosowania rozumnej swobody, angażowania w życie grupy, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby, wybory każdego dziecka.
 
Gruntowny remont budynku zakończył się latem. Przez kilka tygodni trwała przeprowadzka podopiecznych. W czasie kapitalnego remontu budynku zostały  wzmocnione, a częściowo nawet wymienione zdegradowane drewniane stropy. Położona została także nowa posadzka. W ramach prac termomodernizacyjnych wykonane zostało docieplenie elewacji i stropu ostatniej kondygnacji. Budynek włączony jest obecnie  do miejskiej sieci ciepłowniczej. Ze względu na warunki ochrony przeciwpożarowej zainstalowane zostało  awaryjne oświetlenie ewakuacyjne, hydranty wewnętrzne, automatycznie sterowane oddymianie grawitacyjne klatek schodowych, przeciwpożarowy wyłącznik prądu dla każdej strefy pożarowej. W związku z tym, że budynek będzie pełnił całkiem nową funkcję w stosunku do dotychczasowej i w dużej części będzie użytkowany przez osoby upośledzone umysłowo, psychicznie chore oraz z innymi zaburzeniami czynności psychicznych, został on przystosowany do ich potrzeb. Znikły bariery architektoniczne, natomiast wprowadzone zostały udogodnienia umożliwiające funkcjonowanie osobom niepełnosprawnym, jak np. nowe węzły sanitarne i wewnętrzna platforma dla niepełnosprawnych.
 
Prace remontowe zakończyły się przed terminem. Ich wykonawcą jest radomski Zakład Remontowo – Budowlany Marian Wencel.
Tag: