Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Maria Anna od Pana Jezusa z Paredes, dziewica
Dziś jest: Sobota, 28 maja 2022

Polityka

Merytorycznie i chwilami ostro o karabinkach Grot oraz o Fabryce Broni

wtorek, 23 lutego 2021 23:00 / Autor: Newsroom
Newsroom

Dzisiaj po południu zebrała się sejmowa komisja obrony narodowej na wniosek grupy posłów opozycyjnych w sprawie rzekomych wad konstrukcyjnych polskiego karabinka Grot oraz ich wpływu na bezpieczeństwo żołnierzy Wojska Polskiego.

Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz zapewnił, że „nie miało miejsca ani jedno zdarzenie zagrażające użytkownikom ani też nie zanotowano żadnego losowego wypadku z udziałem tego karabinka”. Radomski parlamentarzysta przedstawił precyzyjnie historię karabinką Grot, która sięga 4.12.2007 r., kiedy ruszył projekt finansowany ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pt. „Opracowanie, wykonanie i badania konstrukcyjno-technologiczne karabinków standardowych kalibru 5.56 dla sił zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej”.

Kolejne etapy prac nad karabinkiem MSBS 5,56 Grot:

21.05.2010 – pierwsza publiczna prezentacja dynamiczna modelu badawczego na strzelnicy Wojskowej Akademii Technicznej (WAT),

23.12.2011 – podpisanie umowy na realizację projektu badawczo-rozwojowego i wdrożenia MSBS. Projekt był dokapitalizowany przez Polską Grupę Zbrojeniową SA ze środków Ministerstwa Skarbu. Karabinek był przeznaczony do uzbrojenia sił zbrojnych RP w ramach Programu Operacyjnego MON w 2009 roku,

14.08.2012 – pierwsza publiczna prezentacja na strzelnicy w Piastowie koło Radomia,

Badania techniczne i ergonomiczne karabinka wykonała Fabryka Broni i WAT.

Czerwiec 2013 – Fabryka Broni skierowała do Ministerstwa Obrony Narodowej wniosek o objęcie przez Inspektorat Nadzoru nad Badaniami Wstępnymi i Kwalifikacyjnymi karabinka, który zostaje odrzucony przez resort obrony, Pomimo negatywnej decyzji ministra obrony Fabryka Broni jednak nadal kontynuowała testy i badania ze środków własnych w Akredytowanym Laboratorium i Ośrodku Certyfikacji w Zielonce.

Styczeń – kwiecień 2014 – próby żywotności, wytrzymałości i bezpieczeństwa w warunkach normalnych oraz poprawności działania w warunkach specjalnych, a ich potwierdzeniem jest uzyskany certyfikat zgodności 23 czerwca 2014 roku,.

26.06.2014 – podpisanie umowy pomiędzy Fabryką Broni i WAT oraz Inspektoratem Uzbrojenia na realizację projektu rozwojowego na zaawansowany system walki kryptonim Tytan, i włączenie Grota do projektu Tytan,

4.09.2014 – karabin MSBS 5.56 uzyskuje wyróżnienie specjalne ministra obrony narodowej na Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach,

Wrzesień 2015 – Fabryka Broni i WAT na targach MSPO w Kielcach otrzymują nagrodę Defender za karabinek Grot,

X 2016 – II 2017 – badania wstępne karabinka

VI – X 2017 – badania kwalifikacyjne karabinka,

Szef Uzbrojenia zatwierdził decyzję ws. przeprowadzenia badań kwalifikacyjnych programu Tytan z 23.06.2017,

29.06.2017 – pierwsze spotkanie robocze, w którym uczestniczyli przedstawiciele grupy badawczej, komisji badawczej, którego wynikiem był wniosek do szefa Inspektoratu Uzbrojenia ws. przyjęcia na potrzeby badań kwalifikacyjnych niektórych wyników badań wstępnych zrealizowanych przed terminem rozpoczęcia badań kwalifikacyjnych. Decyzja Szefa Inspektoratu określiła czas prowadzenia badań,

29.06.2017 – wytypowano cztery egzemplarze do badania na tzw. starzenie oraz badanie żywotnościowe,

2017 - zatwierdzenie orzeczenia o badaniach przez szefa Inspektoratu Uzbrojenia,

28.08.2018 – Wojska Obrony Terytorialnej przekazują opracowanie dotyczące testów poznawczych karabinka, które miały na celu opracowanie kolejnych wariantów,

2019 – aktualizacja karty katalogowej karabinka MSBS,

21.05.2020 – wprowadzenie zadania pozyskania karabinków MSBS Grot przez MON.

"Oczywiście nie ma idealnej broni strzeleckiej, która wychodząc w pierwszej wersji jest najlepsza i nie podlega modyfikacjom. Nie ma takiej możliwości. To współpraca producenta z siłami zbrojnymi RP (...) przyczynia się do tego i będzie przyczyniać, że będzie to broń idealna - powiedział wiceminister:

Skurkiewicz zapewnił posłów, że Łucznik obecnie pracuje nad wersją A3 karabinka, zaś szef WOT gen. dywizji Wiesław Kukuła dodał, że trwają już prace projektowe nad wersjami A4 i A5.

- Fabryka Broni w Radomiu dostarczyła do dzisiaj 44 300 sztuk karabinków, a 43 520 karabinków jest na wyposażeniu żołnierzy. Tylko żołnierze WOT używają 31 426 tych karabinków. 5 405 402 nabojów wystrzelono z Grota w ciągu ostatnich dwóch lat, nie licząc amunicji ślepej - poinformował gen. Wiesław Kukuła. Jego zdaniem, zarzuty dziennikarzy Onetu wobec wadliwości Grota nie mają żadnego uzasadnienia w rzeczywistości ze względu na śladowość występowania usterek. Co więcej, terytorialsi zamierzają zamówić kolejne warianty karabinka Grot: z lufą 10 cali, z celownikiem optycznym, z tłumikiem ognia.

Poseł Joanna Kluzik-Rostkowska (KO) pytała, co kryje się w umowie rządu z Fabryką Broni; jak długi jest okres gwarancji Grota; czy uzgodniono kary umowne za wady i opóźnienia; kto podjął decyzję o wyposażeniu armii w wersję A1 karabinka, czy, jak przeprowadzono próby pyłowe, skoro karabinek nie przeszedł próby z piaskiem. B. ministrowi obrony narodowej zarzuciła, że w 2017 r. podpisał umowę na zakup pierwszej partii karabinków Grot jeszcze przed zakończeniem ich testów:

Głos zabrał poseł Czesław Mroczek.

- Proces wprowadzania broni dla WOT to ciąg bulwersujących zdarzeń. Nie zakończono orzeczenia o zakończeniu badań rozwojowych nad Grotem, kwalifikację karabinku wydano po podpisaniu umowy z Łucznikiem. Minister Antoni Macierewicz zmienił gestora, czyli instytucję odpowiedzialną za rozwój uzbrojenia i wyznaczył tworzące się niedoświadczone w tym zakresie Wojska Obrony Terytorialnej. Klub KO zwróci się do Najwyższej Izby Kontroli o sprawdzenie procedur – zapowiedział Mroczek.

Poseł Bartosz Kownacki zaapelował do opozycji: Nie plujcie we własne gniazdo. Jesteśmy jedynym krajem, w którym publicznie się takie rzeczy robi? Państwo skoncentrowaliście się na artykule prasowym, którego nazwał skandalicznym. Badania tam przeprowadzone, nijak się mają do właściwych badań przeprowadzonych przez polską armię - pytał posłów Platformy. Jego zdaniem niski procent awaryjności stał się powodem ataku na polski karabinek Grot. Poseł Kownacki pytał, w jaki sposób osoba cywilna pozyskała karabinek w wersji automatycznej, której nie można kupić na rynku? Jakie skutki będą miały publikacje Onetu? Jakie powiązania mają autorzy artykułów z konkurencyjnymi koncernami militarnymi?

Poseł Konrad Frysztak w swoim krytycznym wystąpieniu podważał informacje podane przez wiceministra Skurkiewicza, wykazywał, że „błędy w zarządzaniu zakładem doprowadziły do kryzysu”, zarzucił rządzącym likwidację spółki Fabryki Broni w Stanach Zjednoczonych, wytknął politykę kadrową w Łuczniku. Poseł Frysztak określił przyczynę problemów Fabryki Broni w tym, że „armia wojsk obrony terytorialnej bawi się w wojsko i strzela na sucho”. 

Odnosząc się do wypowiedzi posła wiceminister Skurkiewicz poprosił, żeby nie obrażał pracowników Fabryki Broni, gdyż „dzisiaj dokonuje się publiczny lincz na Fabryce Broni”:

Antoni Macierewicz podziękował za dyskusję i za wdrożenie produkcji karabinka Grot w 2017 roku.

- Żaden żołnierz nie otrzymał karabinka bez badań kwalifikacyjnych. Wszystkie przeszły przez niezbędne badania kwalifikacyjne. Usterki nie przekraczały jednego procenta. Absolutna rzadkość w jakiejkolwiek armii. Rzeczywiście były w polskiej armii i polityce prowadzone działania, by polskie świetne produkty nie były wprowadzone. Bardzo często chodziło o broń niemiecką które były konkurencją dla naszego. Jakość naszej broni spowodowała atak na nasz produkt. - powiedział Macierewicz:

Na zakończenie dyskusji Hubert Stępniewicz, członek zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej oświadczył, że PGZ była przygotowana na działalność czarno PR-ową wobec karabinka Grot, ale i jest przygotowana na udzielenie odpowiedzi od kontrahentów zainteresowanych karabinkiem Grot.

Prezes Fabryki, Adam Suliga wyjaśnił, że warunkiem dostarczenia pierwszej partii broni było zakończenie badań kwalifikacyjnych z wynikiem pozytywnym. Umowa była podpisana 5 października, a badania zakończyły się 10 października, natomiast w listopadzie Łucznik dostał orzeczenia Inspektoratu Uzbrojenia i mógł dostarczać broń klientowi. Zatem ryzyko było po stronie Fabryki Broni, która zdecydowała się ponieść.

Obrady zakończyła ostra wymiana zdań między posłem Frysztakiem, a wiceministrem Skurkiewiczem, który poczuł się obrażony i zapowiedział złożenie wniosku do Komisji Etyki Poselskiej o ukaranie posła.

MSBS Grot to modułowy karabinek automatyczny opracowany przez Fabrykę Broni „Łucznik” we współpracy z Wojskową Akademią Techniczną w ramach programu badawczo-rozwojowego „Modułowy System Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 mm. MSBS GROT jest karabinkiem o konstrukcji modułowej, opartej na wspólnej komorze zamkowej zarówno dla układu klasycznego, jak i bezkolbowego.