Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Leoncjusz z Rostowa, biskup
Dziś jest: Poniedziałek, 23 maja 2022

Polityka

Powstanie komisja ds. budowy lotniska w Radomiu?

środa, 19 lutego 2020 13:05 / Autor: Michał Kaczor
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

Radni Koalicji Obywatelskiej złożą propozycję utworzenia komisji w radzie miejskiej do spraw budowy lotniska w Radomiu. Argumentują, że chcą mieć wgląd do procesu inwestycyjnego i możliwość kontroli.

Chęć utworzenia komisji radni ogłosili na dzisiejszej konferencji prasowej. Chodzi o wgląd do procesu inwestycyjnego przy budowie Portu Lotniczego Warszawa-Radom.

- Nie może być tak, że szefowie Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" przyjeżdżają do naszego miasta, robią sobie objazd po radomskich redakcjach, a my jako radni o postępach prac przy tej inwestycji dowiadujemy się wyłączenie z przekazów mediowych - mówi Marta Michalska-Wilk, przewodnicząca klubu radnych Koalicji Obywatelskiej.

Radny Robert Utkowski przypomina, że po 2040 roku to Radom stanie się właścicielem portu lotniczego.

- Po 2040 roku to gmina miasta Radomia stanie się właścicielem tego, co jest budowane jako Port Lotniczy Warszawa-Radom. Ponosimy wydatki, ale to Porty Lotnicze budują to docelowo dla Radomia. Mamy prawo i obowiązek patrzeć, jak te środki są wydatkowane, bo im lepiej zostaną wykorzystane, im lepszy produkt zostanie stworzony, im większe zainteresowanie będzie Portem Lotniczym Warszawa-Radom, tym szybciej odzyskamy w perspektywie wieloletniej środki - mówi radny Utkowski.

Robert Utkowski dodaje, że radni niepokoją się przedłużającym się terminem oddania inwestycji.

Radny Łukasz Podlewski z Prawa i Sprawiedliwości liczy, że jeżeli komisja zostanie powołana, to radni Koalicji Obywatelskiej poszukają odpowiedzi na temat wcześniejszej działalności Portu Lotniczego Radom.

- Mam nadzieję, że jeżeli ta komisja zostanie powołana, to radni Koalicji wyjaśnią sprawę 70 milionów złotych. Przypomnijmy, że prokuratura prowadzi postępowanie wyjaśniające i warto byłoby, żeby radni Koalicji Obywatelskiej poszukali tych 70 mln zł. Jeżeli radni chcą kontrolować przebieg, powielają pomysł z komisją doraźną do spraw Radomskiego Centrum Sportu i chcą wreszcie wykazać jakąś inicjatywę, to coś muszą robić. Niech robią - komentuje radny Łukasz Podlewski.

Marta Michalska-Wilk mówi, że radni stworzyli już regulamin komisji.

- Z tego regulaminu możemy się dowiedzieć, że celem tej komisji jest dostarczenie informacji radzie miejskiej, ale także mieszkańcom miasta. W tym regulaminie jest zapis, że do prac w komisji zapraszamy parlamentarzystów, którzy zostaną zgłoszeni przez kluby parlamentarne. Mamy także zapis, że chcemy, aby obrady komisji były transmitowane online - mówi.

Radny Utkowski argumentuje również, że wiele inwestycji w kraju i mieście jest opóźnionych. Chodzi też o kontrolę ewentualnych przesunięć.

Projekt utworzenia komisji ma być złożony na najbliższej sesji rady miejskiej.