Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Mamer, biskup
Dziś jest: Sobota, 11 maja 2024

RADOM

Grzecznarowski uroczyście

wtorek, 11 września 2018 16:11 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Uroczystość wręczenia Honorowego Obywatela Miasta Radomia Józefowi Grzecznarowskiemu, odbyła się dzisiaj w Urzędzie Stanu Cywilnego. Okolicznościowy medal i dyplom odebrały: Halina Szpilman i Danuta Grzecznarowska–Skrzypczak - córki Józefa Grzecznarowskiego.

Wniosek o nadanie Józefowi Grzecznarowskiemu honorowego obywatelstwa Radomia przegłosowany został przez radnych na początku lipca tego roku. We wtorek w sali Urzędu Stanu Cywilnego odbyła się uroczysta Sesja Rady Miejskiej, podczas której wręczony został medal i dyplom potwierdzający nadanie godności Honorowego Obywatela Miasta Radomia Józefowi Grzecznarowskiemu. Uzasadnienie uchwały odczytał radny Jan Pszczoła:

Halina Szpilman, córka Józefa Grzecznarowskiego:

Józef Grzecznarowski urodził się w 1884 roku w Końskich. Pracował jako garbarz. Od 1904 r. działał w ciągłej rewolucyjnej opozycji. Był członkiem organizacji bojowej PPS. Samowolnie wykonał zamach na strażnika więziennego, zresztą za pomocą samodzielnie zrobionego toporka, w innym zamachu ranny. Ukrywał się pod licznymi pseudonimami. Był wielokrotnie więziony za działalność wywrotową, dwukrotnie skazany na śmierć przez warszawski Wojskowy Sąd Okręgowy, ułaskawiony i zesłany na katorgę do Smoleńska. Uwolniony – miał swój epizodyczny udział w Rewolucji Październikowej.

Po odzyskaniu niepodległości wrócił do kraju i na stałe osiadł w Radomiu. Pracował jako komendant Milicji Ludowej PPS, stał się wybitnym działaczem partii, i znów – w szeregach opozycji. W latach międzywojennych był posłem na Sejm i dwukrotnie prezydentem Radomia w latach 1927 – 1930 oraz 1938 – 1939. Niemniej został oskarżony o wywrotowa agitację i dwukrotnie więziony.

Jako prezydent mógł poszczycić się sukcesami. Za jego czasów powstały ważne inwestycje komunalne, nowe zakłady („Tytoniówka”, fabryka telefonów, fabryka „Bata”), kolonia domów jednorodzinnych oraz mieszkania dla eksmitowanych i bezdomnych. W czasie wojny Niemcy aresztowali „czerwonego prezydenta” i aż do wyzwolenia przebywał w obozie koncentracyjnym.

Już w pierwszym powojennym roku Grzecznarowski założył Radomską Spółdzielnię Mieszkaniową, stanął na czele społecznego Przedsiębiorstwa Budowlanego, działał społecznie, został posłem, miał pomysł na stworzenie nowej partii. Prawdopodobnie za ten pomysł zdegradowano go do roli kierownika budowy i usunięto z macierzystej partii – za „odchylenia prawicowe”. Październik 1956 przyniósł Grzecznarowskiemu rehabilitację partyjną i możliwość dalszych działań. Zajął się budownictwem i do końca życia pełnił funkcję prezesa spółdzielni mieszkaniowej, która do dziś nosi jego imię.

Józef Grzecznarowski zmarł w 1976 roku.