Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Joanna Beretta Molla
Dziś jest: Niedziela, 28 kwietnia 2024

RADOM

Inscenizacja, wystawy i potańcówka - dla Niepodległej

sobota, 28 kwietnia 2018 19:59 / Autor: Michał Kaczor
Michał Kaczor

"Muzeum dla Niepodległej" - pod takim hasłem odbył się piknik rodzinny w Muzeum Wsi Radomskiej. Była inscenizacja, otwarcie dwóch wystaw i potańcówka przy Kapeli Kwapińskiego.

Słoneczna pogoda przyciągnęła do Skansenu wiele rodzin z dziećmi. Były konkursy, wernisaże wystaw i potańcówki. Muzeum Wsi Radomskiej wpisało się tym samym w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

- Wpisujemy się w ogólnopolskie obchody roku 1918 - odzyskania przez Polskę niepodległości po bardzo trudnych 123 latach niewoli. Wystawa „By żyć w Polsce. Chłopi w walce, obronie i budowie Niepodległej” prezentuje życie na wsi w czasach wielkiej wojny, przed nią i lata po. Chcemy pokazać, że chłopi na wsi również jednoczyli się w różne organizacje po to, aby walczyć o wolną Polskę. Łaczymy tę dzisiejszą uroczystość z 20-leciem istnienia województwa mazowieckiego. To też wystawa "20 lat współpracy Muzeum Wsi Radomskiej z Samorządem Województwa Mazowieckiego" - mówi Ilona Jaroszek, dyrektor radomskiego Skansenu.

Wystawę "20 lat współpracy Muzeum Wsi Radomskiej z Samorządem Województwa Mazowieckiego" przygotował Marcin Stańczuk, etnograf.

- Przekrojowo postanowiliśmy zaprezentować to, co się wydarzyło z najwazniejszych rzeczy na przestrzeni 20 lat - mówi Marcin Stańczuk.

Katarzyna Madejska przygotowała wystawę „By żyć w Polsce. Chłopi w walce, obronie i budowie Niepodległej”.

- Zaproponowałam temat, który będzie koncentrował się na chłopach. Nie na wsi, ale na chłopach, którzy ponosili największe ofiary związane z odzyskaniem niepodległości - mówi Katarzyna Madejska.

Wystawy i piknik rodzinny "Muzeum dla Niepodległej" uroczyście otworzył Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. Jak sam podkreśla, 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości powinno być nie tylko świętowaniem, ale też okazją do refleksji - co powinniśmy zrobić, żeby współcześnie się nie zatracić i nie zagubić.

Po części oficjalnej odbyła się widowiskowa inscenizacja historyczna. Składała się ona z trzech scen, ukazujących życie mieszkańców wsi w latach I wojny światowej i walk o granice Polski. Narratorem i twórcą inscenizacji był Przemysław Bednarczyk.

- To pewne elementy inscenizowane. Opowieści o udziale wsi w walce o niepodległość w latach latach 1914-1921. My bardzo często przypominamy radomiaków, którzy uczestniczyli w tych zmaganiach. Opowiadamy o młodych chłopach z ziemi radomskiej, którzy byli wcielani do armii państw zaborczych - wyjaśnia Przemysław Bednarczyk.

Jednym z aktorów inscenizacji był Paweł Sztuka:

Fragment manifestu Mikołaja Mikołajewicza odczytał Przemysław Bednarczyk:

"To żywa lekcja historii" - mówili zgodnie widzowie.

Odwiedzający tego dnia Muzeum Wsi Radomskiej mogli również wziąć udział w konkursach z nagrodami i tańczyć przy muzyce Kapeli Kwapińskiego.