Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
TRANSMISJA MSZY ŚW.
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Joanna Beretta Molla
Dziś jest: Niedziela, 28 kwietnia 2024

RADOM

Międzynarodowe wakacje w Radomiu!

wtorek, 01 marca 2016 16:26 / Autor: Magdalena Gliszczyńska
Magdalena Gliszczyńska
- Miasto, jak najbardziej włącza się w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży. Po naszej stronie to przede wszystkim zabezpieczenie trzech scen, na których będą odbywały się koncerty – zapewnia Konrad Frysztak wiceprezydent Radomia, który był gościem audycji „Nic o Nas Bez Nas” we wtorek wieczorem. - 150 tys. zł. tyle na ŚDM przeznaczy radomski Skansen. To głównie na organizację imprezy „Posmakuj Polski”, ale pielgrzymi nie tylko zapoznają smak ludowych, tradycyjnych potraw, nauczą się także tańczyć oberka – informuje z kolei Ilona Jaroszek dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej, wiceprezes radomskich struktur PSL.

Przygotowania do ŚDM idą pełną parę. Coraz więcej spotkań i imprez, które mają promować ŚDM. Jakie środki na ten cel wygospodaruje Radom? – nie wiemy. - Na razie za wcześnie mówić o kosztach – podkreśla Konrad Frysztak. -  Z naszej strony to przede wszystkim zabezpieczenie scen. Ten główny koncert najprawdopodobniej odbędzie się przed teatrem, chociaż to jeszcze nie jest ostateczna decyzja, ale w tę stronę zmierzamy. Poza tym muszla koncertowa i rynek. Po stronie miasta również zapewnienie transportu zbiorowego na terenie gminy. Najprawdopodobniej będzie można jeździć za okazaniem identyfikatora – informuje Konrad Frysztak wiceprezydent Radomia. O przygotowania pytaliśmy także Ilonę Jaroszek dyrektor Muzeum Wsi radomskiej, wiceprezesa radomskich struktur PSL. Przypomnijmy Skansen organizuje event „Posmakuj Polski”, to duża kulinarna impreza, połączona z promocją kultury ludowej. – Nie tylko naszego regionu, ale całej Polski – mówi Ilona Jaroszek - Muzeum Wsi Radomskiej przeznaczy na ŚDM 150 tys. zł. Tyle dostaliśmy od marszałka z rezerwy celowej. Ale Mazowsze bardzo mocno angażuje się w przygotowania do ŚDM. Będą bezpłatne przejazdy Koleją Mazowiecką, powstaje potężny przewodnik w ilości 50 tys. sztuk, tyle nie będzie na terenie samego Mazowsza, ale pamiętajmy, że  Mazowsze to 8 diecezji, przygotowujemy także ponad 50 tysięcy bidonów. A jeśli chodzi o samo Muzeum, odnowimy infrastrukturę i zorganizujemy event – wylicza Ilona Jaroszek. Wiceprezydent Radomia podkreśla, że tegoroczne wakacje będą ogromnym wyzwaniem dla miasta. - Można powiedzieć przed nami międzynarodowe wakacje w Radomiu. To nie tylko ŚDM, ale po nich także Mistrzostwa Europy Juniorów w koszykówce, mini Air Show, czyli Międzynarodowe Mistrzostwa w Akrobacji Samolotowej – mówi Konrad Frysztak.

Lotnisko: - Radomianie powinni skorzystać z nowej siatki połączeń – zachęca wiceprezydent Radomia Konrad Frysztak. Podkreśla, że jednym z elementów promocji będzie współpraca z organizatorami Kieleckich Targów, które odwiedzają osoby z całego świata.

Co z podziałem Mazowsza? Cieszę się, że powołano parlamentarny zespół, który ma sprawdzić opłacalność podziału administracyjnego, chciałabym uczestniczyć w dyskusji, nawet jako wolny słuchacz, ponieważ chciałabym przedstawić swoje uwagi i wątpliwości. Dotyczą one m.in. temu komu będą podlegały mazowieckie instytucje kultury, jak będą finansowane, czy budżet chociażby Skansenu będzie na tym samym poziomie, co z unijnymi projektami. Już teraz mamy problem ze złożeniem wniosków. Były terminy do 30 marca, teraz tego nie ma i nikt nie jest nam w stanie powiedzieć, kiedy ruszą nabory, czyli Unia już się waha - mówi Ilona Jaroszek dyrektor Skansenu, działaczka PSL.Z kolei wiceprezydent Radomia Konrad Frysztak zapewnia, że Radom jest gotowy na to by być stolicą nowego województwa, jednak dla niego kwestią wątpliwą jest ta związana z projektami unijnymi. – Jest coś takiego jak trwałość projektów unijnych. Co ze szkołą muzyczna, z drogami w ramach dofinansowania unijnego, parkiem Kościuszki. Takie decyzje muszą być dobrze przemyślane – mówi Konrad Frysztak.

Z naszymi gośćmi rozmawialiśmy także o Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, o protestach kupców, czy o przebudowie dróg gruntowych