Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci Filip i Jakub Młodszy, Apostołowie
Dziś jest: Poniedziałek, 06 maja 2024
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 208.

RADOM

Chleb przede wszystkim

niedziela, 06 września 2015 19:24 / Autor:
Tłumy ludzi odwiedziły dziś Muzeum Wsi Radomskiej. W skansenie odbyła się największa impreza w roku - Święto Chleba.

Radomskie dożynki to wynik współpracy Muzeum Wsi Radomskiej, Urzędu Miejskiego w Radomiu oraz piekarzy - zauważa dyrektor MWR Ilona Jaroszek, prywatnie miłośniczka chleba, szczególnie z samym masłem.

Święto Chleba rozpoczęło się od Mszy Św. pod przewodnictwem kancerza kurii diecezji radomskiej ks. Edward Poniewierskiego. W homilii rozważył on słowa Modlitwy Pańskiej: "chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj..."

Po Eucharystii wszystkich gości powitała dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej Ilona Jaroszek.

W wydarzeniu wzięli udział znamienici goście, wśród nich premier Ewa Kopacz. - Wspominam dziadków, którzy mówili mi, że kiedy chleb upadnie, trzeba go szybko podnieść. Rodziców, którzy uczyli, że nigdy nie można wyrzucać chleba, nawet zeschniętego. Uczmy i my nasze dzieci tego poszanowania - mówiła. Zapewniła też, że nawet w Warszawie je radomski chleb i poleca go innym.

Wicemarszałek Mazowsza Leszek Ruszczyk:

Prezydent Radomia Radosław Witkowski:

Prezes Cechu Piekarzy w Radomiu Jarosław Gajda mówił o haśle imprezy: Zapamiętaj to przysłowie. Żytni chleb to Twoje zdrowie.

Ewa Kopacz otrzymała dziś Klucze Św. Kazimierza. Drugim wyróżnionym był Sławomir Żabczyński z firmy "Młyny Żabczyńscy". Po części oficjalnej premier odwiedziła stoiska piekarnicze jak i rękodzielnicze. A czym poza chlebem została uraczona w skansenie szefowa rządu. Na stole znalazły się m.in. porka, kozia broda, przeróżne pierogi. Jadło przygotowały panie z zespołu obrzędowego ze Strykowic Górnych pod kierunkiem Wandy Krawiec.

Oczy wielu osób były zwrócone na panią premier, ale w centrum tego święta jest co roku chleb i ci, co go wytwarzają. Rozmawialiśmy z Tadeuszem Foglem, zastępcą starszego Cechu Piekarzy w Radomiu. Znany radomski piekarz mówił także o cieniach w postaci trudnej sytuacji na rynku piekarniczny. Polacy spożywają mniej chleba, koszty jak rosły, tak rosną. Tym samym z roku na rok ubywa piekarni.

W Święto Chleba wpisane są też konkursy: Tradycyjny Wieniec Dożynkowy” oraz „Mój przepis na chleb”. Tym razem zaprezentowanych zostało aż 17 wieńców. O swojej działalności i wieńcu opowiedziała nam Jadwiga Maciejewska z Łaguszowianek:

Nie zabrakło też amatorów pieczenia chleba. Wygrał Rafał Tomala.

Wszyscy uczestnicy imprezy mogli próbować wypieków piekarzy, potańczyć na dechach, zwiedzić skansen, zobaczyć narzędzia rolnicze, przyjrzeć się pracom polowym czy podziwiać występy artystyczne. Na wielkie brawa zasłużył zespół taneczny Warszawianka. O rozrywkę na wysokim poziomie zadbał Adam Strug z zespołem. Natomiast lekcji gotowania udzielała dziś Beata Śniechowska, polska Master Chef.

I to nie wszystkie atrakcje. Imprezie patronowało Radio Plus Radom.