Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Joanna Beretta Molla
Dziś jest: Niedziela, 28 kwietnia 2024

KULTURA

Ostatnie oprowadzanie kuratorskie po wystawie pt: Artystyczny powrót do przeszłości...

poniedziałek, 03 lipca 2023 22:39 / Autor: Elżbieta Warchoł
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

W niedzielę, 9 lipca 2023 roku będzie można po raz ostatni razem z kuratorem zwiedzić wystawę pt: Artystyczny powrót do przeszłości. Sztuka polska dwudziestolecia międzywojennego. Początek zwiedzania o godz. 12. Po wystawie oprowadzi kurator Damian Jendrzejczyk. Koszt biletu 10 zł. Pierwszych 15 osób otrzyma plakat z wystawy. Będzie można również kupić katalog.

W 2023 roku Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu obchodzi setną rocznicę swojego powstania. Z tej okazji przygotowało szereg imprez. Jedną z propozycji uczczenia jubileuszu jest wystawa pt. Artystyczny powrót do przeszłości. Sztuka polska dwudziestolecia międzywojennego.
Na ekspozycji zaprezentowano główne tendencje artystyczne, obecne w sztuce polskiej w momencie kształtowania się naszego muzeum. Jest to prezentacja ponad 120 muzealiów, przede wszystkim obrazów, rzeźby oraz grafiki, powstałych w latach 1917 – 1939. Zostały pokazane przez pryzmat charakterystycznego dla tego okresu, intensywnego powstawania i rozwijania się nowych kierunków i nurtów artystycznych, a także łączenia się twórców w grupy. Na wystawie znajdują się prace stanowiące jedynie niewielki wycinek twórczości bardzo płodnego okresu dwudziestolecia międzywojennego. Uwaga skupiona została przede wszystkim na dziełach reprezentujących najważniejsze ugrupowania tego okresu. Kurator wystawy Damian Jendrzejczyk z Działu Sztuki Dawnej:

Eksponaty pochodzą z kolekcji: Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Lublinie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Sztuki w Łodzi, a także ze zbiorów własnych Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.