Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Zyta, dziewica
Dziś jest: Sobota, 27 kwietnia 2024

KULTURA

Monodram Jordan w Muzeum Gombrowicza we Wsoli

wtorek, 07 lutego 2023 22:06 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: za Muzeum we Wsoli
Elżbieta Warchoł

Przejmujący monodram pt: Jordan będzie można zobaczyć w niedzielę, 12 lutego 2023 roku w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. W roli głównej Zuzanna Bernat, reżyseria Doroty Landowskiej. Początek spektaklu o godzinie 17.00. Uwaga! Wydarzenie tylko dla osób powyżej 16 roku życia.

Jordan to sztuka napisana przez Anne Reynolds i Moire Buffini, oparta została na prawdziwej historii. To relacja Shirley Jones, dzieciobójczyni, czekającej w więzieniu na wyrok sądu-mówi Robert Utkowski z Muzeum we Wsoli. Przed spektaklem słowo wstępne wygłosi reżyserka, Dorota Landowska. 

Chętnych do obejrzenia spektaklu zawiezie do Wsoli z Radomia bezpłatny autobus, który odjedzie z przystanku Chrobrego / Czysta, obok galerii handlowych (kierunek Michałów) o godzinie 16.20. Powrót po wydarzeniu, tym samym autobusem.

Shirley jest młodą kobietą rozdartą pomiędzy miłością do partnera i miłością do dziecka, pomiędzy dorosłością i niedojrzałością, pomiędzy byciem matką a byciem podlotkiem. Wychowana w niestabilnej, przemocowej rodzinie, tworzy związek z mężczyzną, który wkrótce także okazuje się ułudą. Jej partner zdradza ją i ostatecznie porzuca, grożąc odebraniem syna. Shirley zabija – zabija z miłości, ale w poczuciu braku nadziei, pomocy i wsparcia. Nic w tym monodramie nie jest takie, jak się wydaje – pisał po premierze Tomasz Sobierajski. Ta swoista spowiedź młodej dziewczyny bezbronnej wobec własnych wspomnień jest opowieścią o dobru i o złu, o miłości i jej braku oraz o fatalnych konsekwencjach niedojrzałych wyborów. To sztuka o marzeniach, niespełnieniu, zawodzie miłosnym, samotności i braku nadziei.

Mocny, prawdziwy tekst, wobec którego nikt nie pozostaje obojętnym. Choć premiera dramatu odbyła się prawie 30 lat temu w Londynie, sztuka ta do dziś inspiruje młode aktorki i reżyserki na całym świecie-mówi Robert Utkowski. W Polsce przez kilkanaście lat, zdobywając wiele nagród i wyróżnień, w spektaklu grała Dorota Landowska (reż. Agnieszka Glińska). Teraz Dorota Landowska przekazała pałeczkę – sama zajęła się reżyserią, w roli Shirley obsadzając Zuzannę Bernat. Najważniejszy w tym spektaklu jest rytm, granie pauzą, zatrzymanie.

Reżyseria: Dorota Landowska. W roli Shirley: Zuzanna Bernat. Video, zdjęcia, światło: Oskar Czyż. Konsultacje aktorskie: Mariusz Bonaszewski. Producent: Fundacja FETA

Dorota Landowska – polska aktorka teatralna, telewizyjna, filmowa i radiowa. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie (1992).Laureatka wielu nagród, m.in. Nagrody im. Leona Schillera (1997) oraz nagrody Teatru Polskiego Radia „Wielki Splendor” za wybitne kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce (2008). W 2005 roku została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi. Przez dwanaście lat pracowała w zespole Teatru Narodowego w Warszawie, potem w Teatrze Studio. Obecnie można ją oglądać m.in. w serialu „W rytmie serca” i monodramie o Zofii Stryjeńskiej.

Zuzanna Bernat – polska aktorka teatralna, filmowa i głosowa. Swoje doświadczenie zawodowe zdobyła w Replika Teatro w Madrycie i w Studio Aktorskim STA w Poznaniu. Na scenie zadebiutowała w Teatrze Miejskim w Lesznie, w tytułowej roli w spektaklu „Jaskółeczka” Tadeusza Słobodzianka w reż. Karola Wróblewskiego. Jej filmografia to m.in. role w obu częściach „Pitbulla” Patryka Vegi, w „Zjednoczonych Stanach Miłości” Tomasza Wasilewskiego, w serialach telewizyjnych i w filmie Aleksandry Terpińskiej „Inni Ludzie” na podst. książki Doroty Masłowskiej. Zagrała w wielu polskich wersjach językowych filmów i seriali takich jak: "Ms. Marvel", „Hotel Transylwania”, „Craig znad Potoku”czy „Park Jurajski: Obóz Kredowy”. (info: Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli)