Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Katarzyna ze Sieny, dziewica i doktor Kościoła, patronka Europy
Dziś jest: Poniedziałek, 29 kwietnia 2024

KULTURA

Usiądź na ławeczce i poczytaj

wtorek, 14 grudnia 2021 09:52 / Autor: Magdalena Król
fot. Magdalena Król Radio Plus Radom
Magdalena Król

Będą służyć mieszkańcom miasta oraz promować czytelnictwo. Mowa o biblioteczkach plenerowych, które stoją już w kilku miejscach w naszym mieście.

Biblioteczki plenerowe to projekt zrealizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego 2021. Jego koszt to 100.000 złotych. Pomysłodawczyniami są Ewa Suwała i Agata Jasińska. Projekt służy przede wszystkim promocji czytelnictwa.

- W wszystkich biblioteczkach są książki i widać już zainteresowanie, co mnie bardzo cieszy - mówi Ewa Suwała, pomysłodawczyni projektu.

Z biblioteczek może bezpłatnie korzystać każdy czytelnik. Wymiana książek odbywa się według zasady bookcrossingu: „weź – przeczytaj – odłóż” lub „weź do domu – przynieś swoją książkę”. O książki do wymiany na początku zadba Miejska Biblioteka Publiczna.

- Biblioteka od teraz będzie odpowiedzialna głównie za dbanie o biblioteczki, ale też o książki, które się tam znajdują - mówi Przemysław Czaja, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu.

 

Biblioteczki plenerowe stanęły w sześciu miejscach Radomia w parku miejskim im. Tadeusza Kościuszki (dwie lokalizacje), w Leśniczówce, na placu Jagiellońskim, przed Miejską Biblioteką Publiczną oraz na Ustroniu.

- Jedna z biblioteczek umiejscowiona jest w Parku Ustronie, ponieważ tam przychodzą seniorzy, ludzie dorośli, młodzież, mamy z dziećmi i to dla nich jest ta biblioteczka - wyjaśnia Agata Jasińska.

 

Biblioteczki zostały zaprojektowane przez Martę Orzechowską-Ochnię, asystentkę w Katedrze Architektury i Wzornictwa Wydziału Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu:

- Zaproszenie do projektu było świetną okazją do samorealizacji - mówi projektantka.

Dodatkowo w przestrzeni miejskiej stanęły ławki literackie. Znalazły się na tabliczki z kodami QR, które odsyłają zarówno do twórców z Radomiem związanych, jak i konkretnych książek.

- Wystarczy zeskanować kod, by znaleźć się na stronie internetowej Miejskiej Biblioteki Publicznej. A wtedy można nie tylko przeczytać fragmenty tekstów wraz z biogramami ich autorów, ale i wysłuchać wersji audio. Do nagrań zaprosiliśmy Izabelę Brejtkop i Jarosława Rabendę – aktorów Teatru im. J. Kochanowskiego w Radomiu - wyjaśnia Przemysław Czaja, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu.

Ławki znalazły się w kilku miejscach, w tym: po trzy w Parku Miejskim im. T. Kościuszki, w Parku Miejskim Leśniczówka, w Parku Stary Ogród oraz dwie w Parku Planty. W pozostałych lokalizacjach – w Parku Gołębiów, na placu Żołnierzy 72. Pułku Piechoty oraz zieleńcach przy placu Jagiellońskim i na Osiedlu XV-lecia – po jednej. Jedna, nowa ławka trafiła także do ogrodu Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Ławki literackie to projekt zrealizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego 2021. Jego pomysłodawczynią jest Eliza Wesołowska-Szwede. Projekt służy między innymi promocji twórców regionalnych, ich dorobku, a tym samym literackiego Radomia i czytelnictwa. Projekt pochłonął 50.000 złotych.