Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Leoncjusz z Rostowa, biskup
Dziś jest: Poniedziałek, 23 maja 2022

Kino

„Dad you’ve never had” z nagrodą główną Kameralnego Lata

sobota, 10 lipca 2021 23:44 / Autor: Michał Kaczor
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

Film „Dad you’ve never had” w reżyserii Dominiki Łapki został laureatem “Złotego Łucznika” w 14. Ogólnopolskich Spotkaniach Filmowych Kameralne Lato.

Film „Dad you’ve never had” to historia o skomplikowanej relacji córki z ojcem. Reżyserka wcieliła się jednocześnie w rolę głównej aktorki i wyruszyła w podróż do taty, który kiedyś ją odrzucił. W czasie realizacji dokumentu pojawiło się wiele pytań i nieoczywistych odpowiedzi.

- Myślę, że gdybym nie robiła tego filmu, to nigdy nie wyruszyłabym w tę podróż i ta sytuacja nie wydarzyłaby się. Uważam, że to szlachetne wykorzystanie kina, które pozwala i daje szansę na skonfrontowanie się i spotkanie z drugim człowiekiem. Trudne było dla mnie zdecydowanie się, żeby zrobić o tym film, ale dojrzałam i miałam świadomość tęsknoty, jaką mam za tatą i postanowiłam zrobić film o naszej relacji – mówił Dominika Łapka.

Reżyserka i główna bohaterka filmu powiedziała też o świadomości kamery i odpowiedziała na pytanie, czy miało to wpływ na konfrontację z ojcem.

- Jestem bardziej świadoma kamery niż przypadkowy człowiek. Z jednej strony o tym wiedziałam, a z drugiej zdjęcia robiła moja przyjaciółka Weronika Bilska. Z trzeciej strony spotkanie z tatą sprawiło, że zapominałam o obecności kamery. Ta sytuacja była tak bardzo angażująca, że fakt robienia filmu pozostawał w tle – tłumaczy reżyserka.

Wybór jury uzasadniła przewodnicząca prof. Maria Zmarz-Koczanowicz.

- To był film, który nam wszystkim od razu przyszedł do głowy i bardzo nas wszystkich poruszył. To film, który należy przeżyć. Nie jest on zabawny i łatwy. Cieszę się, że takie kino istnieje i że takiego kina potrzebujecie. Bardzo gratuluję autorce – powiedziała prof. Zmarz-Koczanowicz.

 

Lista wszystkich nagrodzonych:

 

Nagrodę główną otrzymał film „Dad you’ve never had” w reżyserii Dominiki Łapki.

Nagrodę specjalną dla filmu o tematyce społecznej otrzymał film „Dalej jest dzień” w reżyserii Damiana Kocura.

Wyróżnienie honorowe jury otrzymał film „Raisa” w reżyserii Doroty Migas-Mazur.

Nagrodę publiczności otrzymał film „Przestrach” w reżyserii Joanny Szymańskiej.

Nagrodę jury akademickiego Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu otrzymał film „Mój syn zamyka się w łazience” w reżyserii Jakuba Januszewskiego.

- W kinie dokumentalnym jest tak, że film nie mógłby się wydarzyć bez bohaterki, więc dziękuję jej i innym osobom, które wspierały ten długi proces – powiedziała Dorota Migas-Mazur, reżyserka filmu „Raisa”.

 

Nominacje do Nagrody im. Jana Machulskiego otrzymały filmy:

 

W kategorii najlepszy film dokumentalny: „Dad you’ve never had” w reżyserii Dominiki Łapki.

W kategorii najlepszy film animowany: „Psie Pole” w reżyserii Michaliny Musialik.

W kategorii najlepsza aktorka: Aleksandra Pisuli za film „Nad Wisłą” w reżyserii Agaty Koryckiej.

W kategorii najlepszy aktor: Andrzej Chyra „Niewolnik” w reżyserii Grzegorza Piekarskiego.

W kategorii najepszy montaż: Dominik Jagodziński za film „Pokój” w reżyserii Krzysztofa Jankowskiego.

W kategorii najlepszy scenariusz: Michał Ciechomski za film „Uległość”.

W kategorii najlepsza reżyseria: Damian Kocur za film „Dalej jest dzień”.

W kategorii najlepsze zdjęcia: Kamil Małecki za film „Ostatnie dni lata” w reżyserii Klaudii Kęski.

- Film jest moim dyplomem w szkole w Łodzi i jest moim debiutem, więc bardzo cieszę się z tej szansy, która pomoże mi dalej wystartować w karierze – powiedziała po otrzymaniu nominacji Michalina Musialik.

 

W Konkursie Filmów Odrzutowych „Hyde Park” nagrodę główną otrzymała 2-minutowa produkcja w reżyserii Macieja Sławuskiego „Bitwus Warszawus 2.020”.

 

Festiwal podsumował wiceprezydent Mateusz Tyczyński.

- To zawsze dziwny moment, bo tyle dobrych dni za nami i one się kończą. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe Kameralne Lato – chyba w tym słowie „spotkania” zamyka się to, co najważniejsze w tej imprezie, bo to możliwość spotkania mieszkańców Radomia z dobrym kinem, możliwość spotkania dla branży i wreszcie możliwość spotkań dla ludzi z całej Europy z tymi, od których mogą dużo się nauczyć – powiedział wiceprezydent.

Anna Mucha, ambasadorka festiwalu powiedziała, że Radom jest dla niej powrotem do przyjaciół i do normalności.

Nagrodzone filmy będzie można obejrzeć w ramach DKF-u w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w najbliższy poniedziałek (12 lipca).