Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Pius V, papież
Dziś jest: Wtorek, 30 kwietnia 2024

KULTURA

„Beksińscy. Album wideofoniczny” w DKF

środa, 25 października 2017 12:23 / Autor: Monika Nowakowska
foto. MCSzW Elektrownia
Monika Nowakowska

Dyskusyjny Klub Filmowy działający przy Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia zaprasza na przedpremierowy pokaz filmu „Beksińscy. Album wideofoniczny” i wykład dr. Michała Oleszczyka.

„Beksińscy. Album wideofoniczny” w reż. Marcina Borchardta to film oparty na bestsellerowej biografii Magdaleny Grzebałkowskiej „Beksińscy. Portret podwójny”. Po seansie odbędzie się wykład dr. Michała Oleszczyka na temat: Gdzie kończy się fabuła? Kino polskie w poszukiwaniu nowych form wyrazu.

„Beksińscy. Album wideofoniczny” to historia wybitnego polskiego malarza-Zdzisława Beksińskiego i jego skomplikowanej relacji z synem Tomkiem - niezwykle popularnym dziennikarzem muzycznym, cierpiącym na depresję i podejmującym wielokrotnie próby samobójcze. Wstrząsający, dokumentalny dramat rodzinny precyzyjnie zrekonstruowany na podstawie prywatnych, nigdy wcześniej w takiej formie niepublikowanych, dźwiękowych, filmowych i fotograficznych materiałów z archiwum Beksińskich.

Michał Oleszczyk - absolwent Instytutu Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie w 2012 r. obronił rozprawę doktorską. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. Laureat Nagrody im. Krzysztofa Mętraka (2005) i stypendysta miesięcznika „Polityka”. Jego blog filmowy „Ostatni fotel po prawej stronie” otrzymał tytuł „Bloga Roku” w kategorii „Kultura” w konkursie Onet.pl (2010). Zdobywca nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii krytyka filmowa (2012). W latach 2011-2013 był programerem i rzecznikiem prasowym festiwalu Off Plus Camera, którym zarządzał jako dyrektor artystyczny przy pierwszej edycji w 2008 roku. Działacz organizacji Polish Filmmakers NYC, promującej polskie kino w Nowym Jorku. Do 6 lutego 2017 roku pełnił funkcję dyrektora artystycznego Festiwalu Filmowego w Gdyni. Publikował, bądź publikuje, w takich czasopismach, jak: „Kino”, „Tygodnik Powszechny”, „Przekrój”, „Dwutygodnik”, „Fandor” i „RogerEbert.com”, jest też stałym współpracownikiem Filmwebu oraz komentatorem Tygodnika kulturalnego na TVP Kultura.

Projekcja w najbliższy poniedziałek, 30 października o godz. 17.45.

Cześć merytoryczna spotkania odbędzie się w ramach programu Filmoteka Szkolna we współpracy z Filmoteką Narodową - Instytutem Audiowizualnym przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.