Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Bogumił-Piotr, biskup
Dziś jest: Poniedziałek, 10 czerwca 2024

KULTURA

Noc Muzeów 2024 w Elektrowni

środa, 15 maj 2024 00:50 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: MCSW Elektrownia/Marcin Kucewicz
Elżbieta Warchoł

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu zaprasza w sobotę, 18 maja 2024 roku na Noc Muzeów 2024.

Wieczór rozpoczniemy o godz. 18.00 otwarciem wystawy na tarasie Paweł Orłowski. Pink Bot. Od godz. 19.00 zwiedzający będą mogli zobaczyć aktualne wystawy oraz wziąć udział w wydarzeniach towarzyszących. Elektrownia będzie czynna do godz. 1.00. Ostatnie wejście o godz. 0.30. Tego dnia będziemy oferować bilet specjalny w cenie 2 zł. - mówi Kinga Maszczyńska z Elektrowni.

Program Noc Muzeów w Elektrowni:
WYSTAWY: Rajmund Ziemski. Znak i kolor; Bio-Chem (Izabela Chamczyk, Diana Lelonek, Paweł Matyszewski); Paweł Orłowski. Pink Bot. O godz. 20.00 na oprowadzanie kuratorskie po wystawach Rajmund Ziemski. Znak i kolor i Bio-Chem.

DZIAŁANIA EDUKACYJNE: Zapraszamy do gier i zabaw edukacyjnych. Przez cały czas trwania Nocy Muzeów na tarasie Elektrowni powstawać będzie wielka, kartonowa konstrukcja nawiązująca do metalowych figur autorstwa Pawła Orłowskiego. Zachęcamy do włączenia się w proces budowania spektakularnej rzeźby, której ostateczny kształt z pewnością nas zaskoczy. Z kolei udział w grze „Space race” będzie okazją do sprawdzenia swojego refleksu i wiedzy na temat sztuki. Pozytywna rywalizacja i dobra zabawa są gwarantowane - zapowiada Kinga Maszczyńska.
19.30–22.00 Rzeźba na tarasie - działanie wokół wystawy Pawła Orłowskiego
19.30 i 21.00 Gra edukacyjna „Space race”.

KONCERTY
Godz. 19.00 – 21.00 zespół Bławat & Trzmiel Band. Bławat & Trzmiel Band to zgrany duet muzycznych przyjaciół na scenie i poza nią. Najlepiej czują się grając standardy bluesowe z domieszką rocka. W noc muzeów wystąpią w poszerzonym składzie: Michał Bławat- gitara akustyczna , wokal;  Krzysztof Chodacki -gitara elektryczna, Wojciech Matyja - gitara basowa, Ryszard Strzelczyk- perkusja, Rafał Balicki- instrumenty klawiszowe, Maciek Trzmiel - harmonijki ustne.
Godz. 21.15- 23.00 zespół Sea Salt. Muzyka grana przez Sea Salt Trio, to wypadkowa gustów artystów tworzących formację. To mieszanka współczesnego Pop-Rocka, ale i szczypty jazzu i soulu.
Skład zespołu: Magdalena Buka Boduła – wokal, Wiktoria Guzy – wokal i bas, Dominika Małysa – wokal, Paweł Wójcik – gitara.

FILMOWA NOC MUZEÓW 18 V 2024 (sobota)
Odbędą się pokazy dwóch zestawów krótkich filmów, które różnią się formą wypowiedzi twórców (animacje i fabuły). Rzadko możemy je oglądać, tym bardziej warto je podziwiać na dużym ekranie w filmową noc muzeów 2024. Dodatkową atrakcją będzie pokaz filmu dokumentalnego Wima Wendersa pt. „Anselm”. zrealizowanego w technice 3D. Bilety w cenie 10 zł na jeden zestaw filmów.
Godz. 19.45- ANIMOWANE FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE NOMINOWANE DO OSCARA 2024, 61’. Oscary przyznawane przez Amerykańską Akademię Filmową to jedne z najbardziej prestiżowych nagród w świecie kina. Nominacje ogłaszane są w kilkunastu kategoriach, a wśród nich również dla najlepszych filmów krótkometrażowych. Krótkie metraże pokazywane
są w zestawach po kilka filmów, dzięki czemu jedna wizyta w kinie to spektrum emocji i niesamowitych, inspirujących historii zaklętych w krótkiej formie. Każda historia opowiedziana inną animowaną kreską to podróże przez rozmaite doświadczenia ludzkiej natury.

LIST DO ŚWINI (Letter to a Pig) / reż. Tal Kantor / Izrael, Francja / 2022 /
Mężczyzna, który przetrwał Holokaust, pisze po wojnie list z podziękowaniami do świni, która uratowała mu życie. Wysłuchawszy w szkole tej historii, młoda uczennica próbuje ją sobie wyobrazić. Jej wizja przesycona jest ludzkim złem, a początkowa trauma zamienia się w chęć zemsty.

95 ZMYSŁÓW (Ninety-Five Senses) / reż. Jerusha Hess, Jared Hess / USA / 2023 /
Oda do pięciu zmysłów ludzkiego ciała pewnego mężczyzny, któremu zostało niewiele czasu, aby się nimi cieszyć.

NASZ MUNDUREK (Our Uniform) / reż. Yegane Moghaddam / Iran / 2023 /
Dziewczyna z Iranu przywołuje szkolne wspomnienia na fałdach i materiałach swojego starego mundurka.

PACHYDERMIA (Pachyderme) / reż. Stéphanie Clement / Francja / 2022 /
Jak każdego lata, Louise zostaje powierzona swoim dziadkom, by spędzić z nimi kilkudniowe
wakacje na wsi. Zielona trawa w ogrodzie, kąpiel w jeziorze, wędkowanie z dziadkiem, wszystko wydaje się mieć słodki smak babcinych placków z truskawkami. Jednak w tym roku latem spadnie śnieg, a potwór umrze…

KONIEC WOJNY! Historia inspirowana muzyką Johna Lennona i Yoko Ono (WAR IS OVER! Inspired by the Music of John and Yoko) / reż. Dave Mullins / USA / 2023 / zdobywca Oscara 2024
W alternatywnej rzeczywistości I wojny światowej dwóch żołnierzy, stojących po przeciwnych stronach konfliktu, rozgrywa partię szachów.
Wiadomości o kolejnych ruchach przekazują sobie za pomocą gołębia pocztowego, przemierzającego ryzykowne trasy lotu nad polem bitwy. Gracze nie znają swoich tożsamości, a wojna zmierza do nieuchronnego, tragicznego końca. Ktokolwiek wygra, jedno jest pewne: na wojnie nie ma zwycięzców. Film inspirowany pokojowymi manifestami jednej z najsłynniejszej par muzyków w historii - Jonna Lennona i Yoko Ono.

Godz. 21.00 - ANSELM, biograficzny, dokumentalny, reż. Wim Wenders, Niemcy, Francja, Włochy 2016, 93’(pokaz w okularach 3D). Filmowy portret niemieckiego artysty Anselma Kiefera jest jak jego wielkoformatowe rzeźby – choć monumentalny, nie porzuca ludzkiej perspektywy. Po pamiętnej "Pinie" Wim Wenders proponuje kolejne immersyjne doświadczenie filmowe, dzięki któremu możemy wkroczyć do świata twórcy i jego dzieł. Fabularyzowane sceny, materiały archiwalne i imponujące ujęcia z gigantycznej pracowni pod Paryżem składają się na zniuansowany obraz człowieka walczącego z powojenną zbiorową amnezją. Urodzony w 1945 roku Kiefer, uczeń Josepha Beuysa, upomina się w swoich pracach o pamięć trudnej przeszłości Niemiec, podobnie jak Heinrich Böll w literaturze. Wenders wędruje z kamerą po ogromnym terenie we francuskim Barjac – studiu artystycznym, a zarazem ulegającej entropii wystawie. Konstrukcja i rozpad, mit i konkret, świadectwo i zanik – te ambiwalentne fascynacje widać w tworzonych przez Kiefera obiektach: kilkupiętrowych betonowych wieżach czy podziemnych tunelach. Jednocześnie reżyser pozwala sobie na czuły filmowy gest – spotkanie małego Anselma (w tej roli kuzyn Wendersa) z uznanym artystą. Godz. 23.00 - NAJLEPSZE KRÓTKIE FABUŁY Z WARSZAWSKIEJ SZKOŁY FILMOWEJ, 62’
3 krótkie metraże – 3 historie o kobietach – wszystkie 3 wyreżyserowane przez kobiety – wszystkie 3 czułe, wzruszające i słodko-gorzkie – wszystkie z ostatniego konkursu filmów krótkometrażowych Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Razem stanowią świetny, tematycznie i formalnie zróżnicowany zestaw – esencję tego, co najlepsze w polskim kinie krótkometrażowym. Świadczy o tym również liczba nagród i festiwali, na jakich te shorty były pokazywane w ostatnich kilku miesiącach: FPFF w Gdyni, Krakowski Festiwal Filmowy, Festiwal Młodzi i Film w Koszalinie, Kameralne Lato, Octopus Film Festival, Festiwal Kina Kobiet, ale również festiwale w Szwajcarii, Czechach, Wielkiej Brytanii, czy USA.
DO RAJU, reż. Marta Szymanek, 2023. Siedemnastoletnia Mila wegetuje w cieniu przemytniczej rodziny. Sens jej egzystencji wyznacza ilość przeszmuglowanych papierosów i wódki.
Zmęczona byciem zombie za życia, postanawia… skończyć ze sobą. Wszystko się komplikuje, gdy na drodze do raju nieoczekiwanie wyrasta syryjski uchodźca.
MOJE STARE, reż. Natasza Parzymies, 2023, Po 50 latach Zofia i Ania postanawiają wyruszyć w ostatnią wspólną podróż, żeby zawalczyć o dawne uczucie.
Wszystko byłoby pięknie, gdyby nie to, że poszukuje ich spanikowana córka Ani, która uważa, że jakaś obca kobieta porwała jej matkę… W główne role wcieliły się legendy polskiego kina: Dorota Pomykała i Dorota Stalińska. Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu, ul. Mikołaja Kopernika 1.
Informacje pod nr tel. (48) 383 60 77, (48) 386 16 60, a także na stronie internetowej www.mcswelektrownia.pl