Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Piotr Celestyn, papież i pustelnik
Dziś jest: Niedziela, 19 maja 2024

KULTURA

Zagra Radomska Orkiestra Wojskowa

czwartek, 05 lipca 2018 08:34 / Autor: Elżbieta Warchoł
za: Łaźnia Radom
Elżbieta Warchoł

Koncert w piątek, 6 lipca w muszli koncertowej w Parku im. T. Kościuszki

Łaźnia Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria zaprasza na koncert w muszli koncertowej w Parku im. T. Kościuszki. W piatek, 6 lipca o godz. 17.00 wystąpi Radomska Orkiestra Wojskowa. Zabrzmią między innymi wiązanki melodii wojskowych, utwory z kanonu muzyki rozrywkowej oraz klika niespodzianek ..... .

Orkiestra Wojskowa w Radomiu liczy już ponad 65 lat. Powstała w 1952 r. przy Oficerskiej Szkole Lotniczej nr 5 w Radomiu. Od początku swojej działalności związana jest z ziemią radomską i Siłami Powietrznymi. Jej założycielem, jak i pierwszym kapelmistrzem był major Helmut Golcz.Kolejnymi kapelmistrzami byli: kapitan Marian Maruszak,chorąży Janusz Łaskarzewski. Obowiązki kapelmistrza pełnili także chorąży Krzysztof Sikorski oraz chorąży Łukasz Baranowski. Od roku 1998 funkcję tę pełni kapitan Sławomir Ćwiek. Asystentem kapelmistrza , a więc osobą, która prowadzi orkiestrę z buławą podczas defilad jest starszy chorąży sztabowy Tomasz Chwaliński. Szefem Orkiestry jest sierżant Karol Wójcicki.

Możliwości orkiestry są bardzo duże. W swoim bogatym repertuarze posiada utwory marszowe, koncertowe, transkrypcje muzyki symfonicznej, liczne opracowania standardów muzyki rozrywkowej, a także kompozycje o tematyce religijno – patriotycznej.Orkiestra w czasie swojego istnienia występowała na terenie całego kraju, a także poza jego granicami. Uświetniała uroczystości państwowe, patriotyczne i religijne. Brała udział w defiladach wojskowych, paradach i pokazach musztry paradnej. Niejednokrotnie brała udział w powitaniach wysokich rangą przedstawicieli władz wojskowych i państwowych.

Zespół uczestniczył w wielu przeglądach i festiwalach. W Ogólnopolskim Konkursie Orkiestr Wojskowych, Solistów i Kameralistów organizowanych w Świeradowie Zdroju i Giżycku orkiestra zajmowała wielokrotnie czołowe miejsca. W roku 2003 zajęła trzecie miejsce oraz otrzymała nagrodę specjalną za pokaz musztry paradnej, w 2009 r. w Giżycku otrzymała dwa wyróżnienia - za koncert i pokaz musztry paradnej, a w roku 2013 zajęła pierwsze miejsce za pokaz musztry paradnej. W Świeradowie Zdroju wielokrotnie wyróżniani byli także jej soliści i zespoły kameralne.Orkiestra brała też udział w Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Sił Powietrznych we Wrocławiu, Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Wojskowych w Krakowie oraz w Przeglądach Orkiestr Sił Powietrznych organizowanych w Szamotułach, Pniewach oraz w Chojnicach. Uświetniała swoimi występami obchody „Dni Europy” w Pszczynie. Na przeglądach i festiwalach podczas pokazów musztry paradnej z orkiestrą często gościnnie występują mażoretki z Młodzieżowej Orkiestry Dętej "Grandioso" oraz, w roli tamburmajora, Renata Maciejewska - instruktor Młodzieżowego Domu Kultury w Radomiu.

W 1991 roku orkiestra uświetniła oprawę Mszy Świętej celebrowanej przez Papieża Jana Pawła II na płycie radomskiego lotniska.Zespół wielokrotnie reprezentował Wojsko Polskie i Siły Powietrzne poza granicami kraju. W 1999 roku uczestniczył w Międzynarodowych Festiwalach Orkiestr Wojskowych Państw NATO organizowanych w Niemczech z okazji 50 rocznicy powstania Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. W 2002 roku orkiestra koncertowała w Belgii i Francji. W latach 2007, 2011 i 2015 orkiestra uczestniczyła w serii koncertów „Musikparade”, które odbywały się w Niemczech. W lipcu 2015 roku reprezentowała Wojsko Polskie na XVI Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Wojskowych w Saumur we Francji.

Orkiestrę w chwili obecnej tworzy 23 muzyków, w tym jedna kobieta. Są to w większości absolwenci Wojskowego Liceum Muzycznego w Gdańsku, Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu oraz Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Zegrzu.(za: Łaźnia)