Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Joanna Beretta Molla
Dziś jest: Niedziela, 28 kwietnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Skarżysko-Kamienna: rozpoczęły się obchody stulecia miasta

środa, 28 grudnia 2022 12:01 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Rozpoczęły się obchody 100-lecia Skarżyska-Kamiennej. Zainaugurowała je Msza święta i okolicznościowa sesja Rady Miasta. Liturgii w Bazylice Mniejszej Matki Bożej Ostrobramskiej przewodniczył biskup Marek Solarczyk. W 1995 roku Jan Paweł II ogłosił Matkę Bożą Miłosierdzia patronką miasta. Jako wotum podarował Matce Bożej złoty różaniec i piuskę. W liturgii uczestniczył m.in. Konrad Krönig, prezydent miasta.

Witając zgromadzonych ks. Jerzy Karbownik, kustosz sanktuarium przypomniał, że dokładnie 100 lat temu, czyli 28 grudnia 1922 roku generał Władysław Sikorski podpisał rozporządzenie o nadaniu praw miejskich Kamiennej, bo tak wówczas nazywało się miasto. Dopiero od 17 kwietnia 1928 r. miastu nadano nową nazwę – Skarżysko-Kamienna.

- Chcemy dzisiaj modlić się za tych ludzi, którzy tworzyli to miasto i przyczyniali się do jego rozwoju. Pragniemy polecać Matce Boże Miłosierdzia przyszłość naszego miasta, przyszłość naszej małej ojczyzny – mówił ks. Karbownik.

W homilii biskup radomski Marek Solarczyk przypomniał, że gromadzimy się w sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej, aby rozpocząć wyjątkowy czas świętowania 100-lecia miasta. - Jesteśmy tutaj, aby dziękować, że przez 100 lat nasi przodkowie, również czynili z wrażliwością i oddaniem dla tego co Boże. Czas nadania praw miejskich i późniejszy okres przyniósł czas wznoszenia kościoła Najświętszego Serca Jezusowego. To wyjątkowe świadectwo wiary, ufności pokładanej w Bogu. Jesteśmy tutaj dzisiaj, aby wyrazić tę ufność, którą chcemy rozwijać w naszym życiu, o którą prosimy i którą chcemy wypraszać we wszystkich, którzy stanowią część tej naszej małej ojczyzny w Skarżysku-Kamiennej – powiedział biskup Marek Solarczyk.

Następnie w trakcie sesji Rady Miejskiej Konrad Krönig, prezydent miasta powiedział, że dzisiejsza sesja rady Miasta jest kolejnym ważnym i symbolicznym momentem w historii Skarżyska-Kamiennej:

Od 28 grudnia będzie można oglądać dwie wystawy związane z historią miasta. W Miejskim Centrum Kultury przygotowana została wystawa fotografii Edwarda Krokowskiego „Skarżysko-Kamienna z tamtych lat 1960 – 1990”. Wystawa będzie dostępna do 16 stycznia 2023 roku.

W Muzeum Orła Białego natomiast oglądać będzie można wystawę „Honorowi Obywatele i ich czasy. W 100-lecie Skarżyska-Kamiennej”. Wystawa będzie eksponowana do 29 października 2023 roku.

Również w środę w Muzeum im. Orła Białego zaprasza na wernisaż wystawy „Honorowi Obywatele i ich czasy. W 100–lecie Skarżyska-Kamiennej”. Skarżysko-Kamienna w swej stuletniej historii nadało honorowe obywatelstwo ośmiu osobom. Obok postaci, które wywarły wielki wpływ na historię całego państwa, jak choćby Józef Piłsudski czy Edward Rydz-Śmigły, byli to bohaterowie, którzy działając na rzecz lokalnej społeczności oddali dla niej szczególne zasługi.

Oprócz już wspominanych skarżyski samorząd miejski uhonorował tą szczególną godnością: ks. profesora Włodzimierza Sedlaka, ks. bpa. Edwarda Materskiego, Bogdana Winiarskiego oraz trójkę „wojskowych” – gen. bryg. Antoniego Hedę „Szarego”, kpt. Władysława Stopińskiego oraz ppłk. Henryka Czecha. Wystawa będzie czynna do 29 października 2023 roku.

28 grudnia 1922 roku generał Władysław Sikorski podpisał rozporządzenie o nadaniu praw miejskich Kamiennej, bo tak wówczas nazywało się miasto. Dopiero od 17 kwietnia 1928 r. miastu nadano nową nazwę – Skarżysko-Kamienna. Jednak przełomowym momentem dla rozwoju miasta było oddanie do użytku w 1883 roku linii kolejowej. To był okres gospodarczego rozkwitu miasta. Pod koniec XIX wieku powstało wiele zakładów m.in. Odlewni Żeliwa i Emalierni "Kamienna". W 1920 roku było już ponad 20 zakładów przemysłowych. Krokiem milowym było wybudowanie i oddanie do użytku Państwowej Fabryki Amunicji, które wchodziła w skład Centralnego Okręgu Przemysłowego. W 1939 roku zakład zatrudniał ponad 4,5 pracowników. W okresie międzywojennym powstały również Zakłady Energetyczne Okręgu Radomsko-Kieleckiego. Dalszy rozwój Skarżyska-Kamiennej nastąpił po drugiej wojnie światowej, gdzie powstały kolejne zakłady przemysłowe. Nieodłącznym elementem historii miasta było podjęcie przez pierwszego biskupa radomskiego Edwarda Materskiego decyzji o budowie sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej. Skarżyskie sanktuarium jest jedyną wierną kopią wileńskiej Ostrej Bramy w Polsce. Wierni są też dumni z bliskich związków sanktuarium z Janem Pawłem II, który jako wotum podarował Matce Bożej złoty różaniec i piuskę. Sanktuarium przechowuje także własnoręcznie napisany tekst przez papieża-Polaka "Matce Miłosierdzia Skarżysko-Kamienną zawierzam". Powstał on z okazji ogłoszenia Matki Bożej patronką miasta w 1995 r.