Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Jan Nepomucen Chrzan, męczennik
Dziś jest: Piątek, 01 lipca 2022

DIECEZJA RADOMSKA

Maria Kośmińska-Wójtowicz laureatką Nagrody im. Wandy Malczewskiej

niedziela, 15 maj 2022 21:10 / Autor: Michał Kaczor
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

W radomskiej farze po raz pierwszy została przyznana Nagroda im. Wandy Malczewskiej. Statuetkę otrzymała Maria Kośmińska-Wójtowicz.

Na początku mszy świętej biskup Piotr Turzyński odczytał fragment tekstu z księgi chrztów o Wandzie Malczewskiej.

Mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił biskup Marek Solarczyk.

- Pragniemy rozważyć Słowo Boże, które jest wpisane w liturgię piątej niedzieli wielkanocnej, ale ono dzisiaj w szczególny sposób kieruje nasze myśli i oddaje tajemnicę życia i świętości Sługi Bożej Wandy Malczewskiej, której świętujemy 200. rocznicę narodzin. Fragment Dziejów Apostolskich, przybliżający zwieńczenie pierwszej wyprawy misyjnej św. Pawła w towarzystwie Barnaby przywołuje, jak wielkie dzieła Bóg realizuje przez ludzi - powiedział bp Marek.

- Biorąc pod uwagę całe bogactwo jej późniejszego życia, jest dla nas wyjątkowym zaproszeniem, abyśmy potrafili zobaczyć, że to, co Pan Bóg ofiarowuje nam dzisiaj jest wyjątkowym darem, na który warto, abyśmy spojrzeli, przyjęli go i na nowo odkryli to, do czego Bóg nas przeznaczył, jakie dzieła w naszym życiu i przez nasze życie chce zrealizować dla nas, wspólnoty Kościoła, ludzi i naszej ojczyzny - mówił dalej biskup radomski.

Komunikat o przyznaniu nagrody Marii Kośmińskiej-Wójtowicz odczytał ks. Mirosław Nowak, proboszcz radomskiej fary i przewodniczący kapituły.

Maria Kośmińska-Wójtowicz po odbiorze statuetki powiedziała, że cała jej działalność jest skierowana na pożytek drugiemu człowiekowi.

- Staram się na pożytek drugich, jak mówiła Wanda Malczewska. Jestem 64 lata bibliotekarką, biblioteka parafialna ma 36. rok pracy - nieprzerwany wolontariat. To radość ludzi, którzy przychodzą i cieszą się, ze mogą znaleźć książkę do pracy i dla rozrywki. Pomagam książką - mówi laureatka Nagrody im. Wandy Malczewskiej.

- Nagroda im. Wandy Malczewskiej jest najlepszym znakiem, że pośród nas są anioły dobroci, pięknego poświęcenia i cichej, codziennej służby dla innych. Biorąc pod uwagę panią Marię, to nie mamy wątpliwości, że to płynie nie tylko z jej ludzkiej życzliwości, ale z jej umiłowania do Pana Boga - mówi bp Marek Solarczyk.

Poseł Marek Suski mówi, że przyznanie nagrody to jedna z form upamiętnienia Wandy Malczewskiej.

Maria Kośmińska-Wójtowicz

Od wielu lat zaangażowana jest w działalność społeczną, edukacyjną oraz religijną. Aktywnie uczestniczy w życiu środowisk lokalnych. Od 35 lat - jako wolontariuszka - prowadzi bibliotekę przy parafii Matki Bożej Miłosierdzia w Radomiu, której księgozbiór liczy prawie 14 tys. książek. W zbiorach są m.in. książki do słuchania, filmy, zbiór tematyczny artykułów prasowych. Na zakup nowości angażuje także własne fundusze. Jest inicjatorką i prowadzącą radomski Bank Modlitwy (we współpracy z ojcami franciszkanami w Niepokalanowie), przyjmuje deklaracje osób, które chcą się modlić w intencjach Matki Bożej,. Maria Kośmińska-Wójtowicz to także pomysłodawczyni i organizatorka Młodzieżowej Akademii Kultury MAK w ramach której (od 1990 r.) odbywały się spotkania literackie oraz konkurs na recenzję książki dla uczniów szkół podstawowych. To także autorka katalogu artykułów z prasy ogólnopolskiej dotyczących Radomia – okres XIX w i XX w - do 1939 roku, współautorka i współredaktorka publikacji i wydawnictw, m.in. "Na pożytek drugich". "Rzecz o Wandzie Malczewskiej". Maria Kośmińska-Wójtowicz zorganizowała także zbiórki książek dla parafii na Ukrainie i Białorusi.

Ponadto zajmuje się tkaniem, a dochód ze sprzedaży tkanin przeznacza na zakup książek do biblioteki. Wsparciem w zakupie książek jest także dochód ze sklepiku z dewocjonaliami, który prowadzi przy parafii Matki Bożej Miłosierdzia w Radomiu.

Przez 50 lat była pracownikiem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu. Publikowała artykuły m. in. w czasopismach: Guliwer oraz Bibliotekarz Radomski.
Opiekuje się p. Zdzisławą Kozerą (91 lat), która przez 18 lat pracowała w bibliotece parafialnej.

Na wniosek Wojewody Radomskiego za zasługi w pracy zawodowej oraz działalność na rzecz rozwoju kultury odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi w 1996 r. W 2010 r. była nominowana do Nagrody im. św. Kazimierza. W 2021 r. została uhonorowana Medalem Miłosierdzia, przyznawanym przez Kapitułę Ostrobramską w Skarżysku-Kamiennej.