Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Jan Nepomucen Chrzan, męczennik
Dziś jest: Piątek, 01 lipca 2022

DIECEZJA RADOMSKA

Wielki Czwartek - początek Triduum Paschalnego

czwartek, 14 kwietnia 2022 21:01 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Przed południem - Msza Krzyżma, a wieczorem - Msza Wieczerzy Pańskiej. Dziś Wielki Czwartek - wspominamy ustanowienie Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. Mszy Wieczerzy Pańskiej w katedrze Opieki NMP w Radomiu przewodniczył i homilię wygłosił biskup Marek Solarczyk.

Wielki Czwartek, to początek Triduum Paschalnego - czasu, w którym obchodzi się pamiątkę najważniejszych wydarzeń chrześcijaństwa: Męki i Zmartwychwstania Chrystusa.

W wielu kościołach podczas liturgii dokonywany jest obrzęd obmycia nóg i do tej czynności odwoływał się w homilii Ordynariusz Diecezji Radomskiej. - Określenie - obmycie nóg - niesie w sobie przeogromne bogactwo tresci. (...) Kiedy słuchaliśmy opisu z Księgi Wyjścia przypominającego wydarzenie Paschy w Egipcie, tam nie było nic o obmywaniu nóg, ale z kolei była mowa o tym, żeby tą krwią baranka uczynić ślad, znak, pomazać drzwi i progi domów.(...) Kolejne, troszeczkę pośrednie nawiązanie do tej symboliki nogi - przez ten próg się przechodzi nogami - mówił w homilii biskup Marek Solarczyk:

Po Eucharystii, Najświętszy Sakrament przeniesiony został do tzw. ciemnicy symbolizującej uwięzienie Jezusa. To tu koncentruje się uwaga i modlitwa wiernych w wieczornej adoracji..

Jutro Wielki Piątek, dzień śmierci Jezusa na krzyżu. To jedyny dzień w ciągu całego roku, kiedy Kościół nie sprawuje Mszy świętej. Odprawiane jest nabożeństwo Drogi Krzyżowej, wierni trwają na modlitwie, a wieczorem odbywa się adoracja krzyża i przeniesienie Najśw. Sakramentu do Grobu Bożego. Również w Wielki Piątek rozpoczyna się 9-dniowa Nowenna przed Świętem Miłosierdzia Bożego.