Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: św. Paschalis Baylon, zakonnik
Dziś jest: Wtorek, 17 maja 2022

DIECEZJA RADOMSKA

Dziękczynienie na duchowe owoce beatyfikacji bł. kard. Wyszyńskiego

niedziela, 23 stycznia 2022 14:16 / Autor: Radosław Mizera
foto: TVP POLONIA
Radosław Mizera

- Niech Słowo Boże brzmi w naszych sercach i zachęca nas do przemiany naszych dusz – mówił biskup Marek Solarczyk, który 23 stycznia celebrował mszę świętą w kościele św. Stefana w Radomiu. Tego dnia wierni dziękowali za duchowe owoce beatyfikacji bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Wiernym towarzyszyły również relikwie Prymasa Tysiąclecia. Liturgia była transmitowana przez Telewizję Polonia.

W homilii bp Marek Solarczyk nawiązał do wizyty kard. Stefana Wyszyńskiego w 1972 roku w Radomiu. Odbyły się wówczas uroczystości związane z powrotem na szlak nawiedzenia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. - Dobrze wiemy i znamy wielką miłość bł. kard Stefana do Matki Bożej, do Matki Słowa Bożego, do Tej, która potrafiła wsłuchać się i odpowiedzieć na to Słowo z takim oddaniem i zaufaniem. Przecież to wszystko co trwa do dzisiaj dzięki kard. Wyszyńskiemu, jest jedną z wielu ale jakże mocną nauką dla nas, jak przyjmować i rozważać Słowo Boże – mówił ksiądz biskup Marek.

- Niech to co Bóg nam dzisiaj ofiarował w słowie Bożym, brzmi w naszych sercach, niech zachęca nas i przemienia nasze dusze, abyśmy byli tymi, którzy wypełniają Boże Słowo, pragnąc żyć z Bogiem. I niech Maryja uczy nas naśladowania i wypełniania Bożego Słowa, a kard. Wyszyński niech oręduje za nami, abyśmy w tym czasie byli sługami Słowa i znakiem Bożej mocy – mówił bp Solarczyk.

Przypomnijmy, że w 1966 roku na polecenie władz PRL wizerunek maryjny został "aresztowany" i uwięziony na Jasnej Górze. Następnie przez sześć lat szlakiem nawiedzenia wędrowała pusta rama i świeca. Kiedy w czerwcu 1972 roku symbole te miały dotrzeć do Radomia – ks. Józef Wójcik, ówczesny młody wikariusz parafii Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu, postanowił uwolnić obraz, by znalazł się on na uroczystościach radomskich. Przez kilka dni obraz był ukrywany w Radomiu i wyniesiony został dopiero na uroczystości 18 czerwca 1972 roku. Na placu przed dzisiejszą katedrą zgromadziło się kilkadziesiąt tysięcy osób. Byli obecni kard. Stefan Wyszyński i kard. Karol Wojtyła, którzy wzruszeni ucałowali obraz. Obaj wynieśli obraz na ramionach.

Wcześniej ks. Andrzej Jędrzejewski, proboszcz parafii św. Stefana przypomniał, że wspólnota prowadzi cykl comiesięcznych spotkań modlitewnych w intencji duchowych owoców beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. Przypomniał też, że kościół zbudowano jako wotum wdzięczności Prymasowi Tysiąclecia. - Cześć kardynałowi Wyszyńskiemu oddano przez fakt uformowania bryły kościoła na wzór rzymskiej bazyliki Najświętszej Maryi Panny na Zatybrzu, która była tytularnym kościołem kardynalskim Prymasa Polski. Przez prawie 40 lat modliliśmy się w tym kościele o beatyfikację bł. Prymasa, rozważaliśmy jego nauczanie, czynimy to również po jego beatyfikacji. Chcemy przekazać to dziedzictwo następnemu pokoleniu – mówił ks. Jędrzejewski.

Na pamiątkę beatyfikacji w kościele parafialnym zostanie wybudowany ołtarz poświęcony Prymasowi Tysiąclecia. W prezbiterium kościoła św. Stefana od kilku lat umieszczane są relikwie polskich świętych i błogosławionych.