Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Wincenty Lewoniuk i męczennicy z Pratulina
Dziś jest: Niedziela, 23 stycznia 2022

DIECEZJA RADOMSKA

Chóralny Akatyst zabrzmiał w murach radomskiej świątyni

niedziela, 28 listopada 2021 18:22 / Autor: Radosław Mizera
foto: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Nabożeństwo ze śpiewem Akatystu ku czci Bogurodzicy odbyło się 28 listopada w kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu. Wykonał go chór parafialny pod batutą ks. Sebastiana Osińskiego. W nabożeństwie uczestniczył bp Marek Solarczyk.

- Przewodniczką i świadkiem Bożych tajemnic była i jest dla nas Matka Boża. Niech ta modlitwa i Jej orędownictwo sprawi, że nasze serca i dusze będą wrażliwie na to, co Bóg do nas wypowiada. I niech umocnią nas, abyśmy potrafili być również znakiem i głosem tych Bożych dzieł i tajemnicy Bożej miłości oraz świadkami wiary, tak jak uczy nas tego Maryja – mówił bp Marek Solarczyk.

Akatyst jest uroczystym hymnem ku czci Maryi, popularnym w Kościele prawosławnym. Jego treść podzielona jest na cztery główne części, które odnoszą się do wydarzeń: zwiastowania Maryi, pokłonu pasterzy, wcielenia i królowania Maryi nad dziewicami. Hymn pochodzi z V-VI wieku, a polski przekład jest współczesny. Składa się z 24 strof, które w oryginale zaczynają się od kolejnych liter greckiego alfabetu.