Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Katarzyna ze Sieny, dziewica i doktor Kościoła, patronka Europy
Dziś jest: Poniedziałek, 29 kwietnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Kustosz Wysokiego Koła zachęca do różańca w intencji trwałości małżeństw i rodzin

czwartek, 28 października 2021 10:45 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Dzisiaj obchodzimy Ogólnopolski Dzień Modlitwy Żywego Różańca. Ks. Szymon Mucha, były Krajowy Moderator Żywego Różańca zachęcił do modlitwy w intencji trwałości małżeństw i rodzin. Różom różańcowym towarzyszy dzisiaj również intencja o duchowe owoce beatyfikacji sł. Bożej Pauliny Jaricot, której beatyfikacja odbędzie się w maju przyszłego roku.

- Modlimy się o trwałość małżeństw i rodzin. Siostra Łucja mówiła, że ostateczna walka będzie toczyła się o trwałość tych relacji. Modlitwa różańcowa może uratować rodzinę. Dlatego zachęcam do wspólnej modlitwy różańcowej w rodzinach. To jest wyzwanie, które stoi przed nami - mówił ks. Szymon Mucha, moderator Żywego Różańca Diecezji Radomskiej na antenie Radia Plus Radom.

Dzisiaj Żywy Różaniec modli się także o dar beatyfikacji sł. Bożej Pauliny Jaricot. W maju przyszłego roku odbędzie się beatyfikacja założycielki Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Żywego Różańca.

- 28 października zgromadźmy się w swoich parafialnych kościołach na nabożeństwie różańcowym i w duchowej łączności. Trwajmy na adoracji i modlitwie różańcowej, dziękując za Dzieło Żywego Różańca w Polsce i przygotowując się do beatyfikacji Pauliny Jaricot. Tych, którym siły i zdrowie nie pozwoli być w kościele, proszę gorąco o włączenie się do tej modlitwy w swoim domu, czy na szpitalnym łóżku - zachęca ks. Szymon Mucha.

Ks. Szymon Mucha jest kustoszem sanktuarium Królowej Różańca Świętego w Wysokim Kole. Pełni także funkcję moderatora rodziny różańcowej diecezji radomskiej. Jest to największe stowarzyszenie religijne w diecezji, które powstało w 2000 r. z inicjatywy bp. Jana Chrapka. Ks. Mucha od lat zajmuje się promocją dzieła duchowej adopcji dziecka poczętego. Jest również inicjatorem Ogólnopolskiej Pielgrzymki Apostolatu Margaretek, która odbywa się w Wysokim Kole. Apostolat Margaretka znany jest już na całym świecie. W Polsce w wielu parafiach ludzie świeccy, osoby życia konsekrowanego podejmują się modlitwy za kapłanów.

Żywy Różaniec jest wspólnotą założoną przez sługę Bożą Paulinę Jaricot w 1826 r. w Lyonie, zatwierdzoną przez papieża Grzegorza XVI. W Polsce praktyka Żywego Różańca stała się znana już pod koniec XIX w. Od kilku lat Stowarzyszenie Żywy Różaniec ma swój statut, zatwierdzony przez Konferencję Episkopatu Polski.

Dziś w prawie każdej parafii w Polsce istnieje i działa wspólnota Żywego Różańca. Jej członkowie, modląc się w papieskich intencjach Apostolstwa Modlitwy, każdego dnia oplatają modlitwą różańcową cały Kościół i świat, a przede wszystkim tych, którzy najbardziej modlitwy potrzebują.

Do Żywego Różańca w całej Polsce należy około 2 mln wiernych. Koła i Róże różańcowe działają we wszystkich diecezjach w Polsce. W 2013 roku dzieło Żywego Różańca w Polsce otrzymało nową ogólnopolską strukturę, która została ujęta w Statucie „Stowarzyszenia Żywy Różaniec” i zatwierdzona przez polskich biskupów. Pismem formacyjnym dla wspólnot Żywego Różańca jest miesięcznik „Różaniec”, wydawany przez Wydawnictwo Sióstr Loretanek.

Paulina Jaricot urodziła się 22 lipca 1799 r. w Lyonie we Francji jako córka bogatego przemysłowca. W rodzinie otrzymała staranne wychowanie religijne. W wieku 17 lat podjęła prosty sposób życia i zapragnęła służyć Bogu. Złożyła prywatny ślub czystości. Zaczęła odwiedzać biedne lyońskie rodziny, rozdając im jałmużnę.

Proces kanonizacyjny Pauliny Jaricot rozpoczął Pius XI w 1926 r. Dekret o heroiczności cnót uznał papież Jana XXIII w 1963 r. 27 maja 2020 r. Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych ogłosiła z upoważnienia Ojca Świętego dekret o cudzie za wstawiennictwem Pauliny. Doznała go 3,5-letnia Mayline – córka Emmanuela i Nathalie, która pod wpływem zadławienia doświadczyła śmierci mózgowej. Cud wydarzył się w 2012 r., kiedy Papieskie Dzieła Misyjne i Żywy Różaniec obchodziły 150. rocznicę śmierci Pauliny Jaricot.