Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Jan I, papież i męczennik
Dziś jest: Sobota, 18 maja 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Ks. Leon Czerwiński zasłużony dla Pionek

piątek, 28 września 2018 21:09 / Autor: Michał Kaczor
Michał Kaczor

Ks. kan. Leon Czerwiński, emerytowany proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Pionkach otrzymał tytuł „Zasłużony dla Miasta Pionki”. Razem z nim wyróżniony został także Kazimierz Iwanowski – działacz Prochu Pionki.

Ks. kan. Leon Czerwiński był proboszczem parafii NMP Królowej Polski w Pionkach od początku jej istnienia, czyli 1984 roku. Dopiero w tym roku przeszedł na emeryturę i obecnie proboszczem jest ks. Mariusz Wincewicz.

Na dzisiejszej uroczystej sesji rady miejskiej tytuł „Zasłużony dla Miasta Pionki” otrzymali: ks. Leon Czerwiński oraz Kazimierz Iwanowski – wieloletni działacz klubu Proch Pionki. Wnioskodawcą był burmistrz Romuald Zawodnik.

W uzasadnieniu uchwały nadania tytułu ks. Leonowi Czerwińskiemu czytamy:

„ [...] jako dowód wdzięczności za pełnienie służby proboszcza w Pionkach prawie 35 lat, przez najlepsze lata swojego życia, pełne poświęcenia wiernym i temu miastu.”

Uzasadnienie dla Kazimierza Iwanowskiego:

„[...]jako dowód wdzięczności za wieloletnią działalność sportową i społeczną w KS „Proch” Pionki oraz zaangażowanie w promowanie w Polsce naszego  miasta.”

Ksiądz Leon Czerwiński ukończył Liceum Ogólnokształcące w Iłży, gdzie zdał maturę w 1962 roku. Następnie studiował w Seminarium Duchownym w latach 1962-1969. 20 Października 1964 roku otrzymał kartę wcielenia do wojska i został zabrany ze studiów seminaryjnych. Służył okres unitarny w Koźlu obecnie Kędzierzyn Koźle na Szkółce Łączności. W styczniu 1965 roku po zgromadzeniu alumnów żołnierzy w trzech ośrodkach, został przydzielona do Opola, gdzie służył do 20 października 1966 roku. Po powrocie do seminarium dano mu szansę na zaliczenie jednego roku przerwy wojskowej. 8 czerwca 1969 roku otrzymał święcenia kapłańskie w rodzinnej Parafii z rąk ks. Biskupa Piotra Gołębiowskiego. Po miesięcznej przerwie otrzymał nominację do posług parafialnych w Diecezji. W lipcu 1982 roku został nominowany do Parafii św. Barbary ze wskazaniem na budowę nowego ośrodka duszpasterskiego na osiedlu Podgóry II w Pionkach. Od tego momentu rozpoczął się bieg historii posługi w Pionkach. Parafia NMP Królowej Polski została erygowana przez ks. Biskupa Edwarda Materskiego z dniem 1 stycznia 1984 roku i wówczas otrzymał nominację na Proboszcza tej Parafii. Zezwolenie na budowę kościoła parafia otrzymała w 1985 roku i bezzwłocznie ks. Leon przystąpił do wykonywania wykopów i ław fundamentalnych. Po długich staraniach otrzymał również zezwolenie na budowę dzwonnicy, w której mieści się kaplica przedpogrzebowa i chłodnia z kostnicą. Otrzymał też pozwolenie na budowę domu parafialnego. Tę inwestycję ks. Czerwiński prowadził równolegle z budową kościoła. Najpierw wybudowano kościół dolny mieszczący się pod częścią prezbiterialną, gdzie przeniesiono nabożeństwa z tymczasowej kaplicy do kościoła dolnego. W następnym etapie budował kościół nawowy, który zabezpieczono tymczasową ścianą odgradzającą planowane prezbiterium i organizowane nabożeństwa w tej części kościoła. W następnym etapie ks. Leon przystąpił do budowy części prezbiterialnej z kaplicą tytularną, zakrystiami i wieżą kościoła. W 2000 roku księża zamieszkali wreszcie w nowo wybudowanym domu parafialnym. Obecnie ks. Leon Czerwiński jest dumny z kolejnego dzieła – dwa lata temu w kościele dolnym udało się wybudować kopię Groty Narodzenia Pańskiego z Betlejem. W domu parafialnym oprócz salek katechetycznych są w użytku sale audiowizualne, gdzie różne grupy formacyjne a w szczególności harcerze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej mają stałą możliwość spotykania się i formacji. Z tej sali korzysta też młodzież Liceum Ogólnokształcącego czy Stowarzyszenie Amazonki. Społeczne Ognisko Muzyczne urządza również koncerty, organizowane są również występny artystyczne a czasami projekcje filmów.

Kazimierz Iwanowski urodził się 15 listopada 1931r. w Pionkach. Z wykształcenia jest technikiem ekonomistą. Był długoletnim pracownikiem fizycznym i umysłowym byłych ZTS  „Pronit” w Pionkach, w których pracował w latach 1950-1990. Mieszkańcom Pionek znany jest przede wszystkim z miłości do sportu, a także działalności społecznej i charytatywnej na rzecz rozwoju Pionek i Pionkowskiego sportu.  W latach 1950-1960 Kazimierz Iwanowski był czynnym zawodnikiem sekcji lekkoatletycznej i sekcji piłki nożnej w KS „Unia” Pionki i KS „Pronit” Pionki. Mistrz byłego woj. kieleckiego w biegach długich na 3,5 i 10 kilometrów. W tych latach był także członkiem kadry narodowej Zrzeszenia Sportowego „Unia” w Polsce i mistrzem tego Zrzeszenia na dystansie 5 i 10 kilometrów.  Po zakończeniu kariery sportowej czynnie włączał się w życie sportowe miasta. W latach ‘80 pełnił funkcję członka Zarządu MZKS „Proch” Pionki. Od 1983 do 1993 był kierownikiem drużyny seniorów tego klubu. W latach 1991-1995 zasiadał w Zarządzie radomskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. W latach 1991-1993 prezes MZKS „Proch” Pionki a w okresie 1991-1998 Sekretarz Klubu. Za swoje zasługi wyróżniony został: Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem za zasługi dla woj. radomskiego i licznymi odznaczeniami PZPN.