Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Zyta, dziewica
Dziś jest: Sobota, 27 kwietnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Mocne wejście w Wielki Tydzień

czwartek, 06 kwietnia 2017 13:47 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Drogi Krzyżowe i Misteria Męki Pańskiej wprowadzają nas w Wielki Tydzień.

Inscenizacje i prezentacje multimedialne będą towarzyszyć uczestnikom Drogi Krzyżowej, która przejdzie 9 kwietnia ulicami Radomia. Młodzi będą nieść ogromny drewniany krzyż z napisem: Pokuta i nawrócenie. Nabożeństwo będzie jednym z obchodów Niedzieli Palmowej. Od wielu lat wpisuje się ona w diecezjalne obchody Światowego Dnia Młodzieży.

Słowo Pasterskie

Biskup radomski Henryk Tomasik ma nadzieję, że pomimo nowych form uda się uczestnikom Drogi Krzyżowej zachować modlitewny charakter ulicznego nabożeństwa. Dodał, że zakończenie spotkania będzie miało miejsce w katedrze, a tuż przed wejściem zostaną rozdane teksty orędzia papieża Franciszka na Światowy Dzień Młodzieży. - Na całym świecie dzień ten staje się wielkim świętem młodzieży i szczególną okazją do publicznego zamanifestowania swojej wiary. Serdecznie zapraszam do uczestnictwa w tych uroczystościach nie tylko młodzież, ale wszystkich mieszkańców diecezji, szczególnie Radomia i okolic - napisał w odezwie biskup Tomasik.

Droga Krzyżowa ulicami Radomia odbędzie się 9 kwietnia o godzinie 20.00 przed kościołem św. Jana (Fara). W tym roku rozważania nabożeństwa przygotowało Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Niektóre ze stacji będą miały odmienny charakter: inscenizacja, czy prezentacja multimedialna.

Podobne Drogi Krzyżowe przejdą m.in. ulicami Jedlni-Letniska, Szydłowca, Jastrzębia, czy Pionek.

Rzymskie obchody Niedzieli Palmowej

Ks. Mariusz Wilk, duszpasterz akademicki poinformował, że w najbliższą niedzielę młodzi Polacy przekażą rówieśnikom z Panamy symbole Światowych Dni Młodzieży: krzyż i ikonę Matki Bożej. Diecezję radomską będzie reprezentować wolontariuszka Klaudia Kołodziejczyk z parafii Mazowszany. - Chrystus jest przyjacielem młodych ludzi, chce nas poprowadzić przez życie. Jesteśmy zobowiązani do codziennego świadectwa o wierze. Idąc ulicami miasta, w pobliżu klubów, czy restauracji, będzie nam towarzyszył sam Chrystus, który chce być częścią naszego życia – powiedział ks. Wilk.

Ekstremalne Drogi Krzyżowe

W najbliższych dniach odbędzie się wiele wydarzeń, które wprowadzą nas w obchody Wielkiego Tygodnia. Wśród nich Ekstremalna Droga Krzyżowa z Radomia do Sanktuarium Matki Bożej Staroskrzyńskiej w Skrzyńsku. W ubiegłym roku wzięło w niej udział prawie 500 osób, które podjęły trud rozważań Męki Pańskiej w ciszy i samotności, wędrując wytyczoną trasą do sanktuarium. W sumie ponad 48 kilometrów. - W tym roku wyruszamy z katedry, bowiem kościół garnizonowy nas już nie pomieści. Będziemy maszerować w małych grupach rozważając Drogę Krzyżową - powiedział lider EDK Mateusz Mortka. Początek o godzinie 19.00.

Również 7 kwietnia Ekstremalna Droga Krzyżowa wyruszy ze Skarżyska-Kamiennej. Początek o godz. 18.00 w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP (oo. Franciszkanie), ul. Rynek 64. Do wyboru są dwie trasy: pomarańczowa św. Ojca Pio 45 km – zakończenie w kościele Świętej Trójcy w Skarżysku Kościelnym i brązowa św. Franciszka z Asyżu (33 km). Trasa wokół Skarżyska. Zakończenie w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP u oo. Franciszkanów.

Misteria Męki Pańskiej

Jednym z elementów, które wprowadzają nas w Wielki Tydzień są Misteria Męki Pańskiej, które są grane w wielu parafiach diecezji radomskiej. Jedno z nich odbywa się w sanktuarium maryjnym w Kałkowie-Godowie. Spektakl przygotowują aktorzy Teatru Dramatycznego im. ks. infułata Czesława Wali. Ostatnie przedstawienie zostanie wystawione 8 kwietnia o godzinie 15.30 i 18.00. Misterium to sztuka, która wpisała się w historię nie tylko Kałkowa, ale całej świętokrzyskiej ziemi. Co roku przybywa tam wiele nowych grup pielgrzymkowych i osób indywidualnych z całej Polski. Misteria Męki Pańskiej są organizowane w Wielkim Poście od ponad 40 lat i przygotowywane przez zespół aktorski, który działa przy sanktuarium.

W Wielki Piątek aktorzy sanktuaryjnego Teatru Dramatycznego wystawią plenerową Drogę Krzyżową. W nabożeństwie udział weźmie biskup Piotr Turzyński.

Skansen w Radomiu zaprasza

Na obchody Niedzieli Palmowej zaprasza 9 kwietnia Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu. Jej centralnym punktem będzie się Msza święta o godzinie 13.00 celebrowana przez biskupa Henryka Tomasika. O 15.00 rozpocznie się procesja z palmami do pól i święcenie zasiewów. O 15.40 w kaplicy z Rdzuchowa nastąpi ogłoszenie wyników konkursu na Tradycyjną Palmę Wielkanocną. Do godziny 17.00 czynna będzie wystawa pokonkursowa. Ponadto odbędą się warsztaty pisankarskie oraz wyrobu palm wielkanocnych, prowadzone przez pracowników muzeum w chałupie z Trzemchy, oraz – przy zespole wiatraków – kiermasze wielkanocny i twórczości ludowej.

Na osiołku do kościoła

Niecodzienna inscenizacja odbędzie się w Niedzielę Palmową w parafii św. Łukasza na radomskim Michałowie. W procesji z palmami weźmie udział również prawdziwy osiołek. Początek o 10.30.

Uroczysty przebieg Niedzieli palmowej jest także w sanktuarium maryjnym w Wysokim Kole. Tam odbywa się inscenizacja wjazdu Jezusa na osiołku do Jerozolimy. O 11.45 na placu kościelnym odbędzie się rozstrzygnięcie konkursu na najładniejszą palmę wielkanocną, a w południe rozpocznie się Msza święta.

Trochę historii 

Przypomnijmy, że Niedziela Palmowa od wielu wpisuje się w diecezjalne obchody Światowego Dnia Młodzieży. Początkiem był rok 1983. W Kościele katolickim rozpoczynał się wówczas Nadzwyczajny Jubileusz ogłoszony przez papieża Jana Pawła II z okazji 1950. rocznicy odkupienia. W czasie inauguracji młodzież z Centrum San Lorenzo w Watykanie (które papież otworzył kilka dni wcześniej) przekazała Ojcu Świętemu drewniany krzyż, który stał się symbolem Roku Świętego. Jan Paweł II jako biskup Rzymu zwołał młodzież na pierwsze takie spotkanie w Niedzielę Palmową 1984 roku. Przyjechało 250 tysięcy młodych. Te dwa spotkania sprawiły, że Jan Paweł II podjął decyzję o ustanowieniu ŚDM. Papież zachęcił biskupów na całym świecie, żeby spotykali się ze swoją młodzieżą w Niedzielę Palmową w swoich diecezjach. To, co dzisiaj dzieje się w Niedziele Palmowe w bardzo wielu diecezjach świata, to jest właśnie kontynuacja tej pierwotnej myśli, idei Ojca Świętego Jana Pawła II.