Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Katarzyna ze Sieny, dziewica i doktor Kościoła, patronka Europy
Dziś jest: Poniedziałek, 29 kwietnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Statystyczny obraz rodzin w diecezji radomskiej

środa, 16 września 2015 13:17 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera
Do najważniejszych wartości wymienianych przez mieszkańców diecezji radomskiej należą: rodzina (75,9%) i dzieci (62,1%). Tak wynika z ankiety przygotowanej przez parafialne zespoły synodalne na potrzeby trwającego II Synodu Diecezji Radomskiej. - Z tych danych wynika również, że w poszczególnych parafiach jest bardzo duża liczba osób samotnych - mówi ks. Sławomir Adamczyk, przewodniczący synodalnej komisji ds. duszpasterstwa małżeństw i rodzin.
Z ankiet (ok. 120 nadesłanych) wynika, że małżeństw sakramentalnych jest prawie 65 tys., cywilnych - prawie 3 tys., związków nieformalnych - 1 tys., osób samotnych - ponad 12 tys., wdowców i wdów - 9 tys., osób żyjących w separacji - ok. 340 i rozwodników - 1,5 tys.

Z ankiet wynika, że w parafiach wiejskich jest dużo samotnych mężczyzn, a w parafiach miejskich duża liczba samotnych kobiet. - Mężczyźni samotni często mieszkają z rodzicami i utrzymują się z ich renty. Często mają problemy z alkoholem - mówi ks. Adamczyk.

W badaniach postawiono pytanie: jakie znaczenie ma dla nich ślub kościelny. Zdecydowana większość respondentów (ponad trzy czwarte) wskazała na potrzebę ślubu kościelnego, a 15% zakwestionowała istnienie takiej konieczności.Konieczność ślubu kościelnego i cywilnego podważają osoby między 26 a 35 rokiem życia (11,6%), mężczyźni (10,5%), żyjący w związkach cywilnych (19,4%), osoby z wykształceniem podstawowym i niższym (9,1%), rolnicy (12,4%), i mieszkańcy wsi (9,8%).

Ciekawostką jest, że na terenie diecezji radomskiej odsetek osób deklarujących silną identyfikację z parafią wynosi prawie 61%.

Ks. Adamczyk nie ukrywa, że Kościół mocno zaangażował się w jak najlepsze przygotowanie do zawarcia małżeństwa. Wprowadzono trój-etapowy czas przygotowania do małżeństwa. - Czas przygotowania do małżeństwa jest generalnie oceniany pozytywnie przez respondentów. Młodzi uważają, że jeśli decyzja o zawarciu małżeństwa nie jest wymuszona ciążą, to są dobrze przygotowani do małżeństwa - powiedział ks. Adamczyk. Niepokojącym zjawiskiem jest duża liczba związków nieformalnych. Często młodzi ludzie nie chcą uregulować swego życia i nie chcą zawierać małżeństwa sakramentalnego. Bardzo niepokojącym zjawiskiem jest duża liczba rozwodów.

Szczegółowe wyniki badań zostaną przedstawione w synodalnym dokumencie końcowym. Jego opracowaniem zajmuje się obecnie Sekretariat II Synodu Diecezji Radomskiej.