Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Zyta, dziewica
Dziś jest: Sobota, 27 kwietnia 2024

Historia

Lubelskie Ćwieki w Powstaniu Styczniowym

środa, 31 stycznia 2024 19:45 / Autor: Wojciech Sałek
foto:Towarzystwo Edukacji Patriotycznej
Wojciech Sałek

Za nami kolejna rocznica Powstania Styczniowego. Towarzystwo Edukacji Patriotycznej im. gen. Karola Ziemskiego powstało po to, aby zachować pamięć o tamtych wydarzeniach. Będą również obecni w Radomiu na uroczystościach 2 lutego.

Towarzystwo organizuje koncerty, spektakle czy widowiska historyczne. Prowadzi również działalność edukacyjną i artystyczną mającą na celu ukazywanie i podtrzymywanie tradycji narodowych, upowszechnianie wiedzy historycznej. Organizuje pikniki, marsze, imprezy upamiętniające ważne wydarzenia, tworzy gry terenowe o tematyce historycznej.

I o tym rozmawialiśmy w audycji "Historia jakiej nie znacie". Gościem Wojtka Sałka był Sergiusz Kieruzel z Towarzystwa Edukacji Patriotycznej im. gen. Karola Ziemskiego :

Oddział płk. Kajetana Cieszkowskiego "Ćwiek" – herbu „Dołęga” – liczył do 1200 powstańców i brał udział w wielu bitwach w latach 1863-64 m.in. pod Brzezinami (obecny Nowy Staw) oraz niezliczonych potyczkach. Dzięki dziedziczce, żonie pułkownika, Ćwieki byli jednym z nielicznych oddziałów jednolicie umundurowanym w Powstaniu Styczniowym. Szaro-niebieskie sukmany z charakterystycznymi żółtymi wykończeniami powodują, że do dziś jednostki WP stacjonujące na Lubelszczyźnie starają się kontynuować tę tradycję i posiadać żółte elementy w umundurowaniu.

Tradycję oddziału podtrzymuje Grupa Rekonstrukcyjna Oddział Ćwieków, której członkowie pochodzą z Lublina, Nasutowa i Starościna. Z Ćwiekami ściśle współpracuje m.in Legia Akademicka.